Ideallyfree

Simon Sinek: Altın Çember (The Golden Circle) NEDEN ile Başlayın

altin-cember-the-golden-circle-simon-sinek

Bu yazımda Simon Sinek’in çok popüler TED konuşmasında anlattığı, Altın Çember (The Golden Circle) modeli ve yine kendisinin açıkladığı NEDEN ile başlamanın gücünü yazdım.

Liderlik uzmanı ve bir etnograf olan Simon Sinek, liderlerin işbirliği, güven ve değişime nasıl ilham verebileceğini araştırmaktadır. Belki de en çok bu yazının sonunda görebileceğiniz, tüm zamanların en popüler TED konuşmalarından birini vermesiyle tanınıyor. Aslında bu konuşmanın temelini oluşturan “Start With Why – Neden ile Başla” kitabını yazmış ve en çok satanlar listesinde yer almıştır. Bu yazımda Simon Sinek ile ilgili detaylı bilgilere değinmeyeceğim dilerseniz Simon Sinek Kimdir? yazımdan ulaşabilirsiniz. 

Simon Sinek Altın Çember modeli ile bazı kişilerin ve kuruluşların neden özellikle diğerlerine ilham verebildiğini ve nasıl kendilerini başarılı bir şekilde farklılaştırabildiğini açıklamaktadır. Ona göre her ne kadar “doğuştan liderler” diğerlerine ilham verseler de bu ilham verme yeteneği sadece onlara özgü değildir. Biraz disiplin ile herhangi bir lider ya da kurum, fikirlerini vizyonlarını geliştirme konusunda çevresindekilere ilham vermeyi öğrenebilir. Büyük liderler, insanlara harekete geçme konusunda ilham olabilirler. bu ilhamı oluşturanlar, insanlara dışarıdan gelen bir teşvik ya da elde edilebilecek bir kazanç sunmak yerine, kendi içlerinden doğan tutkuları motive ederler.

Simon Sinek: Altın Çember (The Golden Circle) Modeli

Simon Sinek kitabında ve konuşmalarında Steve Jobs, Martin Luther King Jr. ve Wright kardeşler gibi efsanevi liderlerin insanları motive etmek için onları manipüle etmek yerine nasıl ilham verdiklerini açıklamıştır. Ona göre dünyadaki tüm ilham veren liderler ve kuruluşlar aynı şekilde düşünüyor, hareket ediyor ve iletişim kuruyor. Wright Kardeşler, Apple ve Martin Luther King Jr.  bunlardan sadece üçüdür. Harley Davidson, Disney, ve Southwest Havayolları diğer üç tanesidir. John F. Kennedy, Ronald Reagan da insanlara ilham veren liderler yer almaktadır. Neyi önemserseler önemsesinler, onların ortak noktası benzer şekilde düşünmeleri, hareket etmeleri ve insanlarda farklı tarzda iletişim kurmalarıdır. Simon Sinek işte bu araştırmaları doğrultusunda ulaştığı hepsinde benzer şekilde olan modele Altın Çember (The Golden Circle) ismini vermiştir.

Altın Çember teorisinin altyapısını oluşturan sinirbilime (NeuroBilim) göre insanlar, mesajlar beyinlerinin duyguları, davranışları ve karar vermeyi kontrol eden Limbik sistem denilen bölümleriyle iletişim kurduğunda en iyi şekilde tepki verir.

“NEDEN” in Gücü Fikirlerde Değil, Biyolojide

Bizler günlük hayatlarımızda her zaman önce “NE” ve “NASIL” yaptığımızı anlatırız ama karşımızdaki insanlar aslında bunlarla değil “NEDEN” kısmıyla ilgilenir. Sinek’e göre, “NEDEN” muhtemelen bir kuruluşun veya bireyin iletebileceği en önemli mesajdır, çünkü başkalarını harekete geçmeye teşvik eden budur. Altın Çember (The Golden Circle) bu nedenle bir iletişim hiyerarşisinden çok daha fazlasıdır. İlkeleri, insanın karar verme ilkelerine derinlemesine dayanmaktadır. Altın Çemberin nasıl çalıştığı sorunsalının temelinde beynimizin nasıl çalıştığı yatar der Sinek.

altin-cember-the-golden-circle-limbic-sistem

Sinek’in teorisi, “NEDEN”in ardındaki tutkuyu başarılı bir şekilde iletme, karşı tarafın limbik beyniyle iletişim kurmanın bir yolu olduğu yönündedir. Limbik sistem, anatomimizde duygu ve davranışların düzenlenmesi, uzun süreli hafıza, motivasyon, koku duyusunun işlenmesi, güven, sadakat duyguları ve karar vermeyi işleyen kısmıdır. Ayrıca beynin ödül merkezi de burada bulunur.

limbik-beyin

Golden Circle sadakati ve bir fikri sosyal bir harekete dönüştürmek için yeterli ivmenin nasıl yaratılacağını açıklar. 

Sinek’in Altın Çember teorisi farklı senaryolarda (liderlik, kurumsal kültür, işe alma, ürün geliştirme, satış ve pazarlama) uygulanabilir, ancak en çok pazarlama ve liderlik sektöründe kullanılmıştır. Teorinin üç ana bileşeninin NE, NASIL ve NEDEN olduğunu yukarıda da belirtmiştim. Bir şirket, hatta tek bir kişi, üç bileşeni de ana eylem planına dahil edebilirse, o zaman büyük olasılıkla başarılı olur ve misyonlarına ulaşabilir. Öyleyse bu üç unsur ile neyi kastediyor ve bu “pratik kuralı” takip etmek, iş dünyasında olumlu sonuçları nasıl garanti edebilir?

Ne

Her işletme “ne” olduğunu tam olarak bilir. Esasen şirketinizin ne yaptığı anlamına gelir. Hangi ürün veya hizmetleri sağlıyor? Bu, her kuruluşun temelidir ve hem müşteriler hem de işletmenin kendisi için oldukça basit olma eğilimindedir.

Altin-Cember-Simon_sinek-Ne

 Nasıl

 Altın Çember’in orta bölümü “nasıl” dır ve ayırt etmek biraz daha zor hale gelir. Dışarıdaki her işletme bunu belirleyemez veya iletişim kanallarında “nasıl” olduğunu açıklayamaz. İş jargonuna, USP’YE (benzersiz satış önerisi) veya farklılaştırılmış değer teklifine aşinaysanız, bu aslında “özel sektör” dediğimiz şeydir. Kuruluşunuzu diğer rakiplerden ayıran ve dolayısıyla sizi diğer benzer kurumlardan benzersiz veya farklı kılan şey budur.

Altin-Cember-Simon_sinek-Nasil

Neden

“Neden” Altın Çember’in tam merkezidir ve çok az işletme bunu tanımlayabilir. “Neden”, şirketin amacı veya inançları olarak açıklanmaktadır. Altin-Cember-Simon_sinek-Neden

Altın çembere göre bizim genelde yaptığımızın aksine NE ve NASIL soruları ile değil NEDEN sorusu ile başlamalıyız.  “Neden” derken, kastettiği kar elde etmek değildir. Aslında burdaki neden aşağıda yer alan soruların yanıtı olmalıdır:

  • (Purpose) Amacın ne?
  • Neye/Nelere inanırsın?
  • Kuruluşun neden var?
  • Neyi düzeltmeye veya çözmeye çalışıyor?
  • Seni sabahları yatağından kaldıran ne ve diğer insanlar neden bunu önemsesin?

Martin Luther King gibi ilham verici liderler ve Apple gibi işletmeler, neden, sonra nasıl ve nihayet ne ile başlayarak izleyicileriyle iletişim kurarlar. Pazardaki çoğu şirket tam tersini yapar, bu yüzden müşterileriyle bağlantı kurmakta ve onlara ilham vermekte başarısız olurlar.

Altın Çember, insanlara “neden” ile başlayarak takipçileri ile iletişim kurmayı öğretir. Bunu yaparak, beynin davranışlarını yönlendiren ve etkileyen bölümüne (Limbik beyin) bağlanırsınız. Beynin o kısmına dokunulabilirse, aynı inanç ve hedeflerinizi paylaşan sadık müşterilerin izini sürmek daha kolay hale gelir. Motive edici konuşmacılar veya yazımın ilk bölümlerinde bahsettiğim ilham veren Iiderler gibi etkili kişileri her zaman içten dışa (Altın Çemberi takip ederek) iletişim kuracaklardır.

Altin-Cember-Simon_sinek-

O halde “NEDEN”, beynin “NE” ve “NASIL” ile rasyonelleşmesine izin verir. Bu teori, bazı bireylerin veya işletmelerin diğerlerinden daha yüksek bir başarı düzeyini nasıl elde edebildiklerini açıklamanın ve anlamanın en etkili yoludur. Karmaşık insanlar olarak sadece niyetinizin ne olduğunu belirtmek yeterli değildir, nedenini ve dolayısıyla arkasındaki motif veya mantığı açıklamak gerekir. İnsanlar bununla ilişki kurabilirse, davranışlarınızı ve eylemlerinizi neyin yönlendirdiği ile ilgili bilgi edinebilirse, size veya markanıza sadık olan ve çabalarınızı destekleyen kişiler olarak ilham verdikleriniz arasında yer alırlar. Apple veya Toms gibi şirketlerin müşterileriyle yaptıkları tam olarak buydu, ikisi de NEDEN ile iletişime geçerek başladılar.

Golden Circle, liderliği, kurumsal kültürü, işe alma, ürün geliştirme, satış ve pazarlamayı büyük ölçüde iyileştirmek için bir rehber olarak kullanılabilir. Tek yapmanız gereken NEDEN ile başlamak, gerisi kolayca gelecektir.

Copyright: Bu yazıda yer alan görseller Simon Sinek’in web sayfasında satışa sunduğu The Golden Circle isimli sunumdan alınmıştır.

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. Öğrenmenin ve bilginin gücüne inanarak öğrenciliğine halen Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde devam ediyor.

Yorum ekle