Ideallyfree

Dünya Ekonomik Forumu: Stanford Profesörlerinin Tavsiye Ettiği 7 Kitap

Dünya Ekonomik Forumu Stanford Profesörlerinin Tavsiye Ettiği 7 Kitap

Her yıl İsviçre’nin Davos şehrinde düzenlediği zirvesi ile ünlü olan Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum) yayınladığı bir video ile, Stanford Profesörleri tarafından seçilen 7 mutlaka okunması gereken kitap listesini paylaştı.

Dünyanın en prestijli işletme okullarından biri olan Stanford Üniversitesi’nin profesörleri, iş dünyasında başarıyı yakalamak isteyenlere yönelik 7 tavsiye kitap önerdi. Bu kitaplar, kişisel gelişim ve iş dünyası bilgeliği konusunda önemli kaynaklar olarak kabul ediliyor.

Eğer kişisel gelişim ve iş dünyasındaki bilgelik arayışındaysanız, bu kitaplar iş dünyasındaki bilgelik ve güce ulaşmanız gereken vazgeçilmez kaynaklar olarak öne çıkıyor.

İşte Özenle Seçilmiş İş Dünyası Kitap Listesi:

1. Kitap: Humor, Seriously: Why Humor Is a Secret Weapon in Business and in Life

Yazar: Jennifer Aaker and Naomi Bagdonas

humour-seriosly Ciddi Ciddi Mizah

Türkçe’ye Ciddi Ciddi Mizah: İş Yaşamında Gizli Silahınız ismiyle çevrilen kitap mizahın hem iş hayatında hem de kişisel yaşamda nasıl bir oyun değiştirici olabileceğini açıklıyor. Bilim insanlarından, liderlerden ve komedyenlerden örneklerle mizahın neden güçlü bir araç olduğunu açıklıyor.

Araştırmalar, mizahın bağları güçlendirmek, stresi azaltmak, dayanıklılığı artırmak ve yüksek risk koşullarında iyi performans göstermek için etkili bir araç olduğunu gösteriyor.

Aaker ve Bagdonas, bu kitapta sizi işinize ve yaşamınıza daha çok mizah katmaya teşvik ediyor. Mizahın nasıl işlediğini ve daha da önemlisi mizahı nasıl daha etkili kullanabileceğinizi anlamak için davranış bilimcilerinden, birinci sınıf komedyenlerden ve iş liderlerinden örnekler sunuyorlar.

2. Kitap: Making Numbers Count: The Art and Science of Communicating Numbers

Yazar: Chip Heath and Karla Starr

making-numbers-count

Sayıları anlamak hayati önem taşıyor, ancak insanlar onları anlamak üzere evrimleşmemiş. Çok yakın zamana kadar, çoğu dilde beşten büyük sayılar için kelime yoktu – altı ila sonsuz arasındaki her şey “çok sayıda” olarak biliniyordu.

Dünyamızdaki sayılar giderek daha karmaşık hale gelirken, beynimiz geçmişte sıkışıp kalmış durumda. Milyonlar, milyarlar, milisaniyeler ve nanometreler gibi kavramları nasıl anlayabilir ve kullanabiliriz?

“Making Numbers Count” adlı kitap, yazar Chip Heath ve Karla Starr’ın fikirlerin nasıl kalıcı hale getirileceği konusundaki başarısını daha büyük sayıları anlamamıza yardımcı olacak spesifik prensiplerle birleştiriyor. Kitap, basit bir sayıyı alıp insanların “Vay, şimdi anladım!” dedikleri bir şekilde sunan canlı örneklerle ifade edilmiş.

An Economist Goes to the Game: How to Throw Away $580 Million and Other Surprising Insights from the Economics of Sports

Yazar: Paul Oyer

An-Economist-Goes-to-the-Game

Paul Oyer, spor ekonomisine dair kapsamlı bir bakış sunuyor. Sporun iş dünyasından büyük sporcuların rakiplerini alt etmek için ekonomik düşünmeyi nasıl kullandığına kadar uzanan konuları ele alıyor.

Ekonomi, spor dünyasındaki birçok önemli sorunun anlaşılmasına yardımcı oluyor.

Örneğin, bazı sporların performans artırıcı ilaçların kullanımını durdurabildiği halde diğerlerinin neden durduramadığı, yüz milyon dolarlık oyuncu kontratlarının neden beyzbol için garanti olduğu fakat futbol için olmadığı, bir adamın spor bahis dünyasını nasıl altüst ettiği ve bunun muhtemelen bir daha asla gerçekleşmeyeceğinin nedenleri ekonominin yardımıyla açıklanabiliyor.

Oyer’in kitabı An Economist Goes to the Game, spor ekonomisine dair ilgi duyanlar için eğlenceli ve bilgilendirici bir kaynak. Sporcuların, taraftarların ve spor endüstrisinde çalışan herkesin bu kitaptan keyif alacağına inanıyorum.

Hot Seat: What I Learned Leading a Great American Company

Yazar: Jeff Immelt

Hot Seat- What I Learned Leading a Great American Company.jpg

Kitabın açıklama bölümünden elde ettiğim bilgilere göre:

General Electric’in eski CEO’su Jeff Immelt, üç kez Barron’s tarafından “Dünyanın En İyi CEO’larından” biri seçilen, başarılı liderlik hakkında büyüleyici ve samimi bir anı kitabı yazmış.

Eylül 2001’de Jeff Immelt, tarihin en ünlü CEO’larından biri olan Jack Welch’in yerini almak üzere General Electric’in başına geçiyor. Görev süresinin ilk haftasında, 11 Eylül terör saldırıları ülkeyi ve şirketi sarsıyor.

Kitapta, Immelt’in General Electric’i yönetirken karşılaştığı zorluklar, 11 Eylül saldırılarından küresel finansal krize ve diğer önemli olaylara nasıl yanıt verdiği üzerine odaklanıyor. Immelt, liderlikte karar alma isteğinin önemini vurguluyor ve azimle net iletişimin, ilerleme sağlayabileceği bir bileşen olduğunu belirtiyor. Kitap, iş dünyasındaki ekonomik dalgalanmalarla başa çıkmak isteyen herkese Immelt’in liderliğinin iç dünyasına bir pencere açıyor.

7 Rules of Power: Surprising—but True—Advice on How to Get Things Done and Advance Your Career

Yazar: Jeffrey Pfeffer

Kitabın önsözünde yazılan bilgilere göre Stanford Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde örgütsel davranış profesörü olan Jeffrey Pfeffer, bu kitapta, hem çevrimiçi hem de kampüs içi derslerini inanılmaz derecede popüler hale getiren ve genellikle 8 veya 10 hafta içinde yaşam değiştiren sonuçlar elde edilebilecek bir anlayış sunuyor.

Pfeffer’in 7 kuralı, iş performansınızı olumlu yönde etkilemenin yanı sıra işlerinizi daha iyi yönetme yeteneğinizi artırmak için bir rehber sağlar.

İşte bu 7 kural:

 • Kendinizi engellemekten vazgeçin.
 • Kuralları çiğnemekten korkmayın.
 • Güçlü bir şekilde kendinizi ifade edin.
 • Güçlü bir kişisel marka oluşturun.
 • Pes etmeyin, arayışınızı sürdürün.
 • Gücünüzü etkili bir şekilde kullanın.
 • Bir kez gücü elde ettikten sonra, elde etmek için neler yaptığınızın affedileceğini, unutulacağını veya her ikisinin de olabileceğini kabul edin.

7 Rules of Power’da, sayısız örnek ve araştırma kanıtı ile, organizasyonunuzda, kişisel yaşamınızda, başkalarının yaşamında ve dünyada nasıl değişiklikler yapabileceğinizi öğreneceksiniz. Pfeffer’in gerçekçi ve pratik tavsiyeleri ile hedeflerinize ulaşmak ve istediğiniz etkiyi yaratmak için gerekli araçlara sahip olacaksınız.

Pfeffer’in Türkçe ‘Güç’ isimli kitabının bu kitabın Türkçe çevirisi olduğunu sanıyorum.

Connect: Building Exceptional Relationships with Family, Friends and Colleagues

Yazar: David Bradford and Carole Robin

David Bradford ve Carole Robin, yıllar boyunca MBA öğrencilerine Stanford İşletme Yüksek Lisans Okulu’ndaki “İnsan İlişkileri” dersini öğrettiler ve onlarca yıl boyunca yüzlerce yöneticiye danışmanlık yaptılar. “Connect” adlı kitapta, dinleyicilere, açıklık, savunmasızlık ve dürüstlüğü geliştirerek ilişkilerini sığlıktan olağanüstülüğe nasıl taşıyacaklarını gösteriyorlar. Aynı zamanda yardım istemeye ve sunmaya, büyümeye, taahhüt etmeye ve çatışmayı üretken bir şekilde ele almaya istekli olmayı öğretiyorlar.

İlgili senaryolar ve araştırmaya dayalı bilgilerle dolu olan “Connect”, mevcut ilişkileri geliştirmeyi uman herkes için hayatın her aşamasında yeni ilişkiler kurmayı hedefleyen önemli bir kaynak.

Acting With Power: Why We Are More Powerful than We Believe

Yazar: Deborah Gruenfeld

Çoğu zaman insanlar dünyada iki tür insan olduğunu düşünür: güç sahibi olanlar ve olmayanlar. Ancak gerçekte, Stanford İşletme Okulu profesörü Deborah Gruenfeld’e göre, hepimiz düşündüğümüzden daha fazla güce sahibiz. Ve başarı, sahip olduğumuz güç miktarıyla ilgili değil, nasıl kullandığımızla ilgilidir. “Acting with Power” kitabı, okuyuculara aşağıdaki bilgileri sunmayı amaçlıyor:

 • Bir odanın güç dinamiklerini nasıl okuyacaklarını ve nerede olduklarını anlayacaklarını
 • Doğal gelmeyen bir role sürüldüğünde “karaktere girmek” için kullanabilecekleri teknikler
 • Neden bazı insanların güçten korktuğunu ve diğerlerinin güçlerini kötüye kullandığını anlama
 • Daha büyük bir rol üstlenirken yaşanan “performans kaygısı”nı nasıl aşacaklarını
 • Gücün insanları ve gücün kötüye kullanılmasına neden olan güvensizlikle nasıl ilişkili olduğunu açıklama
 • Liderler olarak gücü nasıl etkili bir şekilde kullanacaklarını ve başkalarında büyük performansları nasıl teşvik edeceklerini.

Bazı insanlar sürekli olarak daha büyük bir role yönelirken, diğerleri mevcut rollerine ait hissetmezler. “Acting with Power,” herhangi bir rolde ve herhangi bir sahnede daha güçlü bir performans sergilemenin yollarını gösteriyor.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan videoda, Stanford Profesörleri tarafından seçilen 7 kitap, iş dünyasında başarıya ulaşmak isteyenler için önemli bir kaynak olarak öne çıkıyor.

Bu kitaplar, kişisel gelişim, iş dünyası bilgeliği, liderlik ve ilişkiler gibi konularda kapsamlı bir bakış sunuyor.

Diğer kişisel gelişim yazılarım için linki ziyaret edebilirsiniz.

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

Yorum ekle