Ideallyfree

The Great Resignation (Büyük İstifa) Şirketleri ve Çalışanları Nasıl Etkiledi?

the-great-resignation-buyuk-istifa-sirketleri-ve-calisanlari-nasil-etkiledi

Günümüzün hızla değişen ekonomisinde, iyi çalışanları bulmak ve elde tutmak giderek zorlaşıyor. Tüm dünyada  “The Great Resignation (Büyük İstifa)” olarak bilinen küresel hareket, dünyanın dört bir yanındaki işletmeler üzerinde derin bir etki yaratarak nitelikli çalışanları bulmayı ve işe almayı zorlaştırıyor. 

The Great Resignation (Büyük İstifa) ile ilgili ‘Great Attrition’ or ‘Great Attraction’? The choice is yours ismiyle McKinsey tarafından 13 Temmuz 2022 tarihinde yayınlanan makalenin sonuçları oldukça ilgi çekici.

The Great Resignation (Büyük İstifa) nedeniyle rekor sayıda çalışan işini bırakmış veya bırakmayı düşünüyor

Beş kişiden ikisi yani çalışanların %40’ının önümüzdeki üç ila altı ay içinde işini bırakmayı planladığını gözler önüne sermesi ve durumun ne kadar kritik olduğunu göstermesi açısından ben çıktılarını çok çarpıcı buldum.

Kaynak: McKinsey

Ankete katılanların yüzde 70’i, kendilerine daha geleneksel bir çalışma ortamı sunan bir şirkette çalışmaktansa, çalışma şekillerinde seçenekler ve esneklik sağlayan bir şirkette çalışmayı tercih edeceklerini ifade etmiş.  Bu da bize tüm şirketlerin şu anda çok önemli bir dönüm noktasında olduğunu gösteriyor. Ya Pandemi sonrasında ihtiyaç duyacakları yetenekleri çekmek, geliştirmek ve ellerinde tutmak için bazı düzenlemeler yapmaya gidecekler ya da yıldız çalışanlarını kaybederek yok olup gidecekler.

Yine anket kapsamında çalışanlara mevcut işlerinde kalmaları için onları neyin motive ettiği sorusu yönetilmiş, yanıt çarpıcı; güçlü bir amaç duygusu…

Güçlü bir amaca sahip olmak bu nedenlerden sadece bir tanesi, bunun yanında aşağıdakiler başta olmak üzere birçok neden ortaya koyulmuş:

 • İşlerinde güçlü bir ‘amaç’ duygusu (Oyunlaştırma ile ilgilenenler buradaki ‘Purpose’ vurgusunun ne kadar önemli olduğunu bilirler.)
 • Pozitif iş-yaşam dengesi
 • Destekleyici bir ekip ortamı
 • Meydan okuyucu ve aynı zamanda ilgi çekici bir iş

Peki çalışanların işyerinde en çok değer verdiği faktörler neler?

Çalışanlar için bir işyerinde çalışmak için en önemli faktörler işyerinde değer görmek ile başlıyor. Liste aşağıdaki gibi uzuyor:

 • İşyerinden değer görmek,
 • Yöneticiden değer görmek ve ilham almak,
 • Aidiyet hissi,
 • Sevecen ve güven duyulan takım arkadaşlarına sahip olmak,
 • İşe bağlılık hissetmek,
 • İlerleme potansiyeli ve kariyer olanakları
 • İş-yaşam dengesi

Bu faktörlerin sağlanmaması ise çalışanları o işletmeden ayrılmaya iten nedenleri ortaya çıkarıyor. Çalışanları işten ayrılmaya iten nedenlerin başında kariyer ve ilerleme olanaklarının olmaması yer alıyor. Diğerleri ise şöyle:

 • Yetersiz ödeme yapılması
 • Yöneticiden değer görmemek ve ilham alamamak
 • Anlamlı bir amacın olmaması
 • Sürdürülebilir olmayan iş beklentileri
 • İşyerinde esnekliğin olmaması
 • İşyerinin sağlık ve wellbeing konusunda destek sağlamaması
 • Coğrafi olarak bir lokasyona bağlı olmak ve seyahat edememek
 • Güvenli olmayan çalışma ortamı
 • Kaynaklara yetersiz erişim
Kaynak: McKinsey

Motivasyonlarından anlaşılabileceği gibi, çalışanlar, bir şirketin dikte ettiği kural ve kültüre uymak yerine kendi yaşam tarzlarına ve ihtiyaçlarına en uygun işi bulmakla ilgilenmeye başlamış durumda. Bu gibi motivasyonların ardındaki nedenlere zaman ayıran, düşünceli davranan ve en önemlisi çalışanları için insan odaklı çözümler sunan şirketlere olan talepler de (pek tabi yeteneklerin bu şirketlere akması) her geçen gün artacak gibi görünüyor. 

The Great Resignation (Büyük İstifa) ile ortaya çıkan 3 yeni trend

McKinsey tarafından yayınlanan ‘The Great Attrition is making hiring harder. Are you searching the right talent pools?’ isimli bir makaleye göre 2021 yılında ortaya çıkan The Great Resignation (Büyük İstifa) akımı aslında çok daha geniş kapsamlı trendleri de beraberinde getiriyor:

🗝️ Reshuffling (İş değişikliği): Çalışanların %48’i bir sektörden diğerine geçiyor.

🗝️ Reinventing (Yeniden Keşfetmek): Pek çok insan kendi işini kurmak veya geleneksel olmayan işlerde (geçici, part-time veya (freelancerlık) gig ekonomisi vb.) çalışmak için normal işlerini bırakıyor.

🗝️ Reassessing (Yeniden değerlendirme): Ankete katılanların %17si, wellbeing gibi nedenlerle yani kendilerine, hobilerine veya başkalarına daha fazla zaman ayırabilmek ve mental sağlıkları için işlerini bırakıyor.

Kaynak: McKinsey

Bu durumun ortaya çıkması, nitelikli çalışanları çekmek için sadece geleneksel işe alım paketlerini kullanan işverenler için bir zorluk teşkil ediyor.

İşgücü hoşnutsuzluğunun küresel bir dalga olduğuna dair dünyada çok sayıda kanıt olsa da, özellikle bazı endüstrilerde, coğrafyalarda ve hatta pazarlarda durum düşündüğümüzden çok daha vahim boyutlara gelmeye başladı bile.

Örneğin Hindistan’da ankete yanıt verenlerin %60’ından fazlası, mevcut pozisyonlarından ayrılma isteğini Avustralya, Kanada, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki diğer meslektaşlarından daha fazla dile getiriyor. Singapur ise bu sıralamada %49 ile ikinci en yüksek iş memnuniyetsizliği seviyesine sahip ülke olarak yerini alıyor.

The Great Resignation (Büyük İstifa) ile Ortaya Çıkan 5 Persona

Pandemi ile başlayan ve The Great Resignation (Büyük İstifa) olarak isimlendirilen bu akım iş dünyası profesyonellerini de 5 farklı Persona grubuna bölüyor:

👨‍⚖️ Traditionalists (Gelenekselçiler): İş-yaşam dengesini önemseyen, ancak işleri uğruna ödünler vermeye istekli, kariyer odaklı kişilerdir. Rekabetçi bir ücret ve ikramiye, iyi bir iş ünvanı, şirketteki statü ve kariyer gelişimi karşılığında büyük şirketler için tam zamanlı çalışmaya motive olurlar. Emek havuzunda yıldız olarak görülen Gelenekselciler yakın zamanda o havuzu doldurmaya yetmeyecek ve işverenleri yeni çözümler üretmeye itecek.

👩‍🦳 Do-it-yourselfers (Kendin Yapcılar): Ankete katılanların en büyük kısmını oluşturan bu Persona grubu, işyeri esnekliğini, anlamlı çalışmayı ve yeterli ödemeyi, potansiyel olarak geleneksel işgücüne geri dönmenin en önemli motivasyonları olarak değerli görüyor. Yaş aralığı genellikle 25-45 arası.

🧔 Caregivers and others (Bakıcılar ve diğerleri): Bu profildeki çalışanlar zamanlarını ve yeteneklerini kendi esnek imkanlar sunan şirketlere vermeye hazır olanlar oluşturuyor. Yeterli ödemeye, esnekliğe ve esenliğe değer verirler. Yaş aralığı genellikle 18-44’tür. Çoğunluğu ebeveynlerden oluşan bu grup için için esnek olmayan ve ilerlemeye bir yol sağlamayan işyerleri, bakıcılık görevlerini sürdürürken işe geri dönme fedakarlığına değmez. Bu çalışanlar, işlerine katkılarından dolayı tanınırken işlerinin dışındaki sorumluluklarını yerine getirmelerine olanak sağlayacak özel destek talep etmektedir. Yarı zamanlı seçenekler, dört günlük çalışma haftaları, esnek saatler veya genişletilmiş ek faydalar ile ikna edilebilirler. 

🧑‍💼 Idealists (Idealistler): Idealistler genellikle kredi ödemesi, çocuğu veya sorumluluğu olmayan öğrenciler ve daha genç yarı zamanlı çalışanlardan oluşuyor.  Esnekliğe, mesleki gelişime, ilerleme potansiyeline ve anlamlı çalışmaya değer veriyorlar.

🤸 Relaxers (Rahatlar): Anlamlı çalışmaya, esnekliğe ve kariyer gelişimine değer verirler. Bu gruptaki insanlar emekliler, iş aramayanlar ve doğru koşullar altında geleneksel işe dönebilecek kişilerden oluşuyor. Örneğin emekli olan ancak eski takım arkadaşının ısrarı üzerine ve harika bir takımla, sadece ödeme değil aynı zamanda esnek bir sözleşme vaadi üzerine geri dönen bir kişi bu grupta yer alabilir.

Evet, gayet kapsamlı bir veriden bunlar sadece benim size aktarabildiklerim. Eğer konu ilginizi çektiyse daha detaylı bir bilgi için yazının orjinalini okumanızı ve kendi notlarınızı almanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Bu vesileyle size de sorayım siz hangi trendin parçasısınız? yukarıdaki Personalardan hangisi size en çok uyuyor? Lütfen yorum kısmına  düşüncelerinizi bırakın.

🗝️ Reshuffling (İş değişikliği)

🗝️ Reinventing (Yeniden Keşfetmek)

🗝️ Reassessing (Yeniden değerlendirme)

 (Belki hybrid?)

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. Öğrenmenin ve bilginin gücüne inanarak öğrenciliğine halen Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde devam ediyor.

Yorum ekle