Ideallyfree

Jägermeister Markasının Arkasındaki Anlam

jagermeister-markasinin-ardindaki-hikaye

Jägermeister, şüphesiz dünyanın her yerinde barlarda, gece kulüplerinde, restoranlarda ve evlerde tüketilen en popüler bitkisel likörlerden biri. Peki onu kimin icat ettiğini, markanın arkasındaki hikayenin ne olduğunu ve nasıl üretildiğini hiç merak ettiniz mi? Ya size her şeyin sirke ile başladığını söyleseydim? 🙂

jagermeister

Jägermeister’ın Ortaya Çıkışı

Jägermeister 1934 yılında ortaya çıkmıştır, ancak bu özgün aromalı likörün ardındaki asıl hikayeyi öğrenmek için 1870 yılına gitmemiz şart!  Wilhelm Mast, 1870’lerin başında başarılı bir iş kurmak amacıyla Almanya’nın Brunswick kenti yakınlarındaki Wolfenbüttel’e taşınıyor. (Wolfenbüttel Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinde yer alan bir şehirdir.)

Jägermeister’ın Kim Tarafından Bulunmuştur?

Wolfenbüttel halkı aslında geçimini tarım ve madencilikle sağlamaktaydı. O zamanlar madencilikte mayınlı kayaları çıkarmadan önce soğutmak için sirke kullanılıyordu. Bu nedenle sirkeye yoğun talep vardı. İş kurma fikriyle şehre gelen Wilhelm de bunu fırsat olarak görerek 1878’de kendi sirke üretim tesisini kurdu. Fakat henüz yeni kurduğu şirketi için işler yeterince iyi gitmiyordu.

Wilhelm’in ayrıca kaliteli şaraplara karşı da bir tutkusu vardı. Ve bu bilgi işine sonraki yıllarda bir katkıda da bulunacaktı.

1910’lu yıllara kadar bu şekilde devam eden işleri bu yılda Wilhelm’in hastalanması ile 1918 yılında oğlu Curt Mast’e geçti. Fakat şirketin de bi hayli borcu birikmişti.

jagermeister_Curt_Mast

Curt’un bir şeyler yapması gerekiyordu. Babası Wilhelm sayesinde şarap konusunda derin bir deneyimi vardı. Bildiği bir konuya odaklanması gerektiğinin farkındaydı. Bu da dikkatini şarap ticaretine vererek sirke üretimini tamamen bırakmaya yönelik karar almasını sağlamıştı.

Sirkeden Liköre Uzanan Yolculuk: Jägermeister

Yıllarını kaliteli şaraplarla uğraşarak geçiren Curt, özel bir likör yaratarak işlerini farklı bir boyuta taşımaya karar vermişti.

Bir Wolfenbüttel sirke üreticisinin oğlu Curt Mast'ın ot aromalı likörü için mükemmel tarifi bulması birkaç yıl sürdü.

Bununla ilgili çalışmalara başladığında her defasında farklı bir formülle karşılaşıyordu.

Bazen karışımı “çok tatlı” buluyor veya “narenciye notaları çok zayıf” olduğundan istediği şekilde sonuçlanmıyordu.  

Curt’ün doğru formülasyonu bulması biraz zaman aldı. Ancak sonunda zamanı gelmişti. 1934’te tarifi buldu.

56 farklı doğal içerik; bitki, çiçek, kök ve meyve ve % 35 oranında hacim içeren bir likör yapmıştı.

Curt Mast, bu bitki likörünü buldu ama hala eksik olan tek şey uygun bir isimdi. İsme de yazının ilerleyen kısmında değiniyorum, okumaya devam edin.

Jägermeister’in İçeriğinde Ne Var? Nasıl Masalarımıza Ulaşır?

Jägermeister, 56 çeşit malzemeden elde edilen bir likör türüdür.

Jägermeister'in malzemeleri arasında; 

Narenciye kabuğu, 
Meyan kökü, 
Anason, 
Haşhaş tohumu, 
Safran, 
Zencefil, 
Ardıç meyveleri ve 
Ginseng dahil 
56  çeşit bitki, meyve, kök ve baharat bulunur.

Jägermeister, şişeye ulaşmadan önce oldukça uzun bir süreçten geçer. Bu likör, öğütme, dinlenme, süzme, saklama ve kalite kontrol işlemlerinin ardından 35 alkol oranına sahip olur.

Önce öğütme işlemi gerçekleşir. Malzemeler öğütüldükten sonra su ve alkolle birkaç gün dinlendirilir ve süzülür. Ardından süzülen karışım 365 gün meşe fıçılarda saklanır. Bu işlem tamamlanınca şeker, karamel, alkol ve suyla bir başka filtreleme turu dahil olmak üzere, 383 kez kalite kontrolden geçer.

Şeker, karamel, alkol ve suyla yapılan kalite kontrol işlemleri sonrasında, Jägermeister’in özgün tadı ortaya çıkar.

jagermeister

Likör başlangıçta mideyi yatıştırma ve sindirim amaçlı akşam yemeğinden sonra içiliyordu. Günümüzde pek çok şekilde ve ortamda tüketiliyor. Mide rahatsızlıklarını giderme konusunda fayda sağladığı biliniyor.

Jägermeister İsmi Nereden Geliyor?

Curt Mast’in ava merakı vardı ve akranları gibi o da tutkulu bir avcıydı. Bu nedenle bu buluşunu avcılara adamaya karar verdi. “Jägermeister” kelimesi “usta avcı” anlamına geliyordu.

Asırlardır süren avcılık geleneği ve Aziz Hubertus nedeniyle, avcılık, Wolfenbüttel’de iyi bilinirdi. Ancak Curt Mast bu ismi sadece avcı olduğu için değil aynı zamanda hedef kitlesi ile ortak bir alan yaratmak için de seçmişti.

Curt, avcıların kutlama içeceği olan Jägermeister’ın aralarında bir etki yaratacağından emindi.

jagermeister

Curt, dünyanın en büyük bitkisel likörü olacak ruhu bulmuştur: Jägermeister.

Jägermeister’in tarifi 86 yıl önce ortaya çıktığından beri hiç değişmemiştir. Jägermeister’ı bu kadar ünlü ve gizemli yapan lezzet, dünyanın her yerinden 56 farklı doğal içerikten oluşur.

Jägermeister Logosu Ne Anlama Gelir?

Markanın üzerinde geyik olan logosu da Jägermeister sitesinde de belirtildiği gibi Saint Hubertus’un hikayesinden alınmıştır. Curt için, içeceğin alamet-i farikası, boynuzları arasında parlayan bir haç bulunan efsanevi bir geyik olmasıydı.

Efsaneye göre Aziz Hubertus, ormanda avlanmayı seven, zengin ve genç bir soyluydu. Yay ve ok kullanma becerisi ve doğa sevgisiyle tanınırdı.

Kutsal bir Cuma günü ormanda avlanırken muhteşem bir geyik gördü. Yayı ile nişan alırken geyik aniden döndü ve Hubertus boynuzları arasında parlayan bir haç gördü.

Haç görüntüsü Aziz Hubertus üzerinde derin bir etki yarattı. Dizlerinin üzerine çöktü ve ona hayatını Tanrı’ya adamasını söyleyen bir ses duydu. Bundan sonra bir yemin etti.

Geri kalan günlerini müjdeyi yaymak ve insanları Hıristiyanlığa döndürmekle geçirdi. Ayrıca doğaya daha fazla saygı gösterilmesi görüşünü benimsedi. Sonunda avcıların koruyucu azizi olarak tanındı.

Curt Mast, bu güçlü hikayenin güçlü formülüyle mükemmel bir eşleşme olduğunu düşündü. Mast, gerçek “Usta Avcı” (Hunting Master) onuruna geyiğin amblemini yaptı.

Hubertus geyiği 1935’ten beri Jägermeister’ın korumalı ticari markasıdır.

Bu konuyla ilgili bazı kaynaklara göre farklı yaklaşımlar da söz konusu:

“Jägermeister logosu, “Oh Dear God” yani “Ah -Sevgili- Tanrım veya Aman Tanrım” ifadesinin sembolik bir temsili olarak da yorumlanmaktadır.

jagermeister

Bu farklı yaklaşıma göre çevreleyen daire “O (h)”, geyik “Dear” kelimesini ve haç “God” ı  temsil etmektedir. Fakat bu anlam ile ilgili markanın kendi sayfasında ya da referans gösterdiği herhangi bir yerde bu doğrulanmamıştır.

Jägermeister Hala Wolfenbüttel’de Üretiliyor

Jägermeister 1958’de eski “sirke” fabrikasını ardında bırakmıştır. Şu anda toplam üç şişeleme tesisi var ve şirket kısa süre önce yeni, ultra modern bir merkez ofis inşa etti.

Jägermeister-HQ

Pek çoğumuzun gece kulübü shot bardaklarından tanıdığımız Jägermeister aslında çok iyi bir sindirim aracıdır. Almanya’da yemek sonrası bir yudum Jägermeister içmek çok popülerdir, bu yüzden Almanlar bu içeceğe, karaciğer tutkalı anlamına gelen “leberkleister” adını vermişlerdir.

Eğer bu yazımı beğendiyseniz, ilginç bir hikayesi olan İlginç Bilgiler: Ketçap Nasıl Ortaya Çıktı? isimli yazımı da beğeneceğinizi tahmin ediyorum dilerseniz linkten inceleyebilirsiniz.

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

5 yorum