Ideallyfree

Jägermeister Markasının Arkasındaki Anlam

jagermeister-markasinin-ardindaki-hikaye

Jägermeister, şüphesiz dünyanın her yerinde barlarda, gece kulüplerinde, restoranlarda ve evlerde tüketilen en popüler bitkisel likörlerden biri. Peki onu kimin icat ettiğini, markanın arkasındaki hikayenin ne olduğunu ve nasıl üretildiğini hiç merak ettiniz mi? Ya size her şeyin sirke ile başladığını söyleseydim? 🙂

jagermeister

Jägermeister’ın Ortaya Çıkışı

Jägermeister 1934 yılında bulunuyor, ancak bu özgün aromalı likörün ardındaki asıl hikayeyi öğrenmek için 1870 yılına gitmemiz şart! Wilhelm Mast, başarılı bir kurmak için 1870’lerin başında Almanya’nın Brunswick kenti yakınlarındaki Wolfenbüttel’e taşındı. (Wolfenbüttel Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinde yer alan bir şehirdir.)

Jägermeister’ın Kim Tarafından Bulunmuştur?

Wolfenbüttel halkı aslında geçimini tarım ve madencilikle sağlardı. O zamanlar madencilikte mayınlı kayaları çıkarmadan önce soğutmak için sirke kullanılıyordu bu nedenle sirkeye yoğun talep vardı. İş kurma fikriyle şehre gelen Wilhelm de bunu fırsat olarak görerek 1878’de kendi sirke üretim tesisini kurdu. Fakat henüz yeni kurulmuş şirketi için işler tam anlamıyla iyi gitmiyordu.

Wilhelm’in ayrıca kaliteli şaraplara karşı bir tutkusu vardı ve bu bilgi şirkete daha sonraki yıllarda bir katkıda da bulunuyor.

1910’lu yıllara kadar bu şekilde devam eden işleri bu yılda Wilhelm’in hastalanması ile 1918 yılında oğlu Curt Mast’e geçti. Fakat şirketin de bi hayli borcu birikmişti.

jagermeister_Curt_Mast

Curt bir şeyler yapılması gerektiğini biliyordu. Babası Wilhelm sayesinde şarap konusunda derin bir deneyimi vardı ve bildiği bir konuya odaklanması gerektiğinin farkındaydı. Bu da dikkatini şarap ticaretine vererek sirke üretimini tamamen bırakmaya yönelik karar almasını sağlamıştı.

Sirkeden Liköre Uzanan Yolculuk: Jägermeister

Yıllarını kaliteli şaraplarla uğraşarak geçiren Curt, oldukça özel bir likör yaratarak işlerini farklı bir boyuta taşımaya karar vermişti. Bir Wolfenbüttel sirke üreticisinin oğlu Curt Mast’ın ot aromalı likörü için mükemmel tarifi bulması birkaç yıl sürdü. Bununla ilgili çalışmalara başladığında her defasında farklı bir formülle karşılaşıyordu. Bazen karışımı “çok tatlı” buluyor veya “narenciye notaları çok zayıf” olduğundan istediği şekilde sonuçlanmıyordu.  Curt’ün doğru formülasyonu bulması biraz zaman aldı ancak sonunda 1934’te zamanı gelmişti: 56 farklı doğal içerik; bitki, çiçek, kök ve meyveden yapılmış ve % 35 oranında hacim içeren bir likördü bu. Curt Mast, aromalı bir bitki likörü yaratmıştı ama hala eksik olan tek şey uygun bir isimdi.

Jägermeister İçeriğinde Ne Var? Nasıl Masalarımıza Ulaşır?

Jägermeister’in malzemeleri arasında narenciye kabuğu, meyan kökü, anason, haşhaş tohumu, safran, zencefil, ardıç meyveleri ve ginseng dahil olmak üzere 56 bitki, meyve, kök ve baharat bulunur. Bu malzemeler öğütülür, ardından iki ila üç gün su ve alkolle demlendirilir. Böylece bildiğimiz bu özgün tad ortaya çıkar.

jagermeister

Jägermeister, şişeye ulaşmadan önce oldukça uzun bir süreçten geçer. Malzemeler süzülür ve 365 gün meşe fıçılarda saklanır. Ardından şeker, karamel, alkol ve suyla bir başka filtreleme turu dahil olmak üzere 383 kez kalite kontrolü yapılır.

Jägermeister İsmi Nereden Geliyor?

Curt Mast’in ava merakı vardı ve akranları gibi o da tutkulu bir avcıydı. Bu nedenle bu buluşunu avcılara adamaya karar verdi. “Jägermeister” kelimesi “usta avcı” anlamına geliyordu. Asırlardır süren avcılık geleneği ve Aziz Hubertus nedeniyle memleketi Wolfenbüttel’de iyi biliniyordu. Ancak Curt Mast bu ismi sadece avcı olduğu için değil aynı zamanda hedef kitlesi ile ortak bir alan yaratmak için de seçmişti. Curt, avcılar arasında bir kutlama içeceği olan Jägermeister’ın avcı kardeşliği arasında bir etki yaratacağından emindi.

jagermeister

Curt, o dönemde önümüzdeki 85 yıl içinde dünyanın en büyük bitkisel likörü olacak ruhu yaratmıştı: Jägermeister.

Jägermeister’ı bu kadar ünlü ve gizemli yapan lezzetleri dünyanın her yerinden 56 farklı doğal içerik, (örneğin otlar, çiçekler, kökler ve meyveler)’ten oluşan Jägermeister’in tarifi 86 yıl önce icat edildiğinden beri hiç değişmemiştir.

Jägermeister Logosu Ne Anlama Gelir?

Markanın üzerinde geyik olan logosu da Jägermeister sitesinde de belirtildiği gibi Saint Hubertus’un hikayesinden alınmıştır. Curt için, içeceğin alamet-i farikası, boynuzları arasında parlayan bir haç bulunan efsanevi bir geyik olmalıydı.

Efsaneye göre, bir zamanlar vahşi bir avcı olan Hubertus, boynuzları arasında parlayan bir haç taşıyan güçlü bir geyik görmüştü. Saint Hubertus’un önüne çıkan geyik onu bir Hristiyana dönüştürerek daha sonra tüm avcıların koruyucu azizi olacak bir avcı yapmıştır.

Curt Mast, bu güçlü hikayenin güçlü formülüyle mükemmel bir eşleşme olduğunu düşündü ve gerçek “Usta Avcı” onuruna geyiğin amblemini benimsedi.

Hubertus geyiği 1935’ten beri Jägermeister’ın korumalı ticari markasıdır.

Bu konuyla ilgili bazı kaynaklara göre farklı yaklaşımlar da söz konusu:

“Jägermeister logosu, “Oh Dear God” Aman Tanrım ifadesinin sembolik bir temsili olarak da yorumlanmaktadır.

jagermeister

Bu farklı yaklaşıma göre çevreleyen daire “O (h)”, geyik “Dear” kelimesini ve haç “God” ı  temsil etmektedir. Fakat bu anlam ile ilgili markanın kendi sayfasında ya da referans gösterdiği herhangi bir yerde bu doğrulanmamıştır.

Jägermeister Hala Wolfenbüttel’de Üretiliyor

Jägermeister 1958’de eski “sirke” fabrikasını ardında bırakmıştır. Şu anda toplam üç şişeleme tesisi var ve şirket kısa süre önce yeni, ultra modern bir merkez ofis inşa etti.

Jägermeister-HQ

Pek çoğumuzun gece kulübü shot bardaklarından tanıdığımız Jägermeister aslında çok iyi bir sindirim aracıdır. Almanya’da yemek sonrası bir yudum Jägermeister içmek çok popülerdir, bu yüzden Almanlar bu içeceğe, karaciğer tutkalı anlamına gelen “leberkleister” adını vermişlerdir.

Eğer bu yazımı beğendiyseniz, ilginç bir hikayesi olan İlginç Bilgiler: Ketçap Nasıl Ortaya Çıktı? isimli yazımı da beğeneceğinizi tahmin ediyorum dilerseniz linkten inceleyebilirsiniz.

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. Öğrenmenin ve bilginin gücüne inanarak öğrenciliğine halen Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde devam ediyor.

Yorum ekle