Ideallyfree

Akbank Deneyimim:Sorunlu Bilgilendirme Sistemi ve Kredi Notuma Etkisi

Akbank Deneyimi

Nisan 2023’te Akbank müşterisi oldum ve bu süre zarfında kredi, taksitli nakit avans ve kredi kartı ürünlerini kullanarak memnuniyetle devam ettim. Ancak son zamanlarda yaşadığım bir sorun beni rahatsız etti.

Geçen ay kredi ve kredi kartı nakit avans taksitlerim bitti. Bu süre zarfında borcum hakkında sürekli bilgilendirildim, ancak Axess kartımla yaptığım alışverişlerin ödemelerinde herhangi bir bildirim alamadım. 2 gün önce gelen bir SMS ile iki kez asgari tutarın altında ödeme yaptığım ifade edildi.

Bugün Findeks raporumu incelediğimde kredi notumun bu durum yüzünden düştüğünü gördüm. Ben yaklaşık 6 aydır her ay bu bankaya 5000 TL’den fazla tutarı asla geciktirmeden ödedim. 300 TL gibi bir tutarı ödemememin asla mantıklı bir yanı yok. Bunun nedeni Akbank’ın ne uygulamada ne de SMS ile öne çıkartmayarak beni bilgilendirilmemesidir. Hem de 300 TL yüzünden, inanılır gibi değil.

Akbank Müşteri Temsilcisi ile Görüşmem

Bankayı arayarak müşteri temsilcisine durumu anlattım. Mobil uygulama ve SMS’lerde neden ödeme tarihi geçmeden bilgi alamadığımı sordum. Hanımefendi, bana sorun olmadığını ve SMS ile bilgi aldığımı söyledi. Axess kartımla ilgili herhangi bir bilgi alamadığımı belirttim, ancak sorun olmadığını söyledi. Ben de diğer bankalarla benzer sorunları yaşamadığımı Akbank mobil uygulamasında yaşadığımı söyledim. Neden 2 ay geçince bilgisini veriyorsunuz, bilgilendirme ayarlarımda mı eksik var ne yapmam gerekiyor dedim. Hanımefendi bana sorun yok, size SMS ve e-mail geliyor diyor.

Diyorum ki uygulamada bile sadece aynı limite bağlı Wings kart gösteriliyor, lütfen uygun birime iletin, burada görünürlük sorunu var ama maalesef sesim duyulmadı, anlaşılamadı. Ayrıca bana yaklaşım ben anlamıyormuşum ilk defa bankacılık işlemi yapıyormuşum gibiydi. Aşağıda ilgili ekran görünebilir. Gördüğünüz gibi ortak limitime ait diğer kartım gösterilmiyor. SMSlere baktığımda ise her ay düzenli olarak kredim hakkında bilgilendirme yapan banka Access kredi kartım için bilgilendirme yapmamış. Üstelik sürekli pazarlama bildirimleri teklifleri yerine hatırlatmaları görmeyi tercih ederim. Akıllı ve dijital banka demek kolay ama altını doldurmak lazım.

Akbank Mobil

Size şu soruları sormak istiyorum: Neden ödeme tarihleri hakkında bilgilendirme alamıyorum? Neden bilgilendirme süreç geçtikten 2 ay sonra yapılıyor? Neden sorun olduğunu iddia ettiğim halde ve hatam varsa kabul ettiğim halde çözüm odaklı yardımcı olunamıyor? Sorunun çözümü için ne yapmam gerekiyor?

Benzer durumları yaşayan birçok kişi gibi, sorunun çözümü için uğraşırken maalesef oyalanıyorum. Bankanın bu tür bilinçli ya da bilinçsiz uygulamaları yüzünden kredi risk puanım düşüyor. Bu hatanın düzeltilmesi gerekiyor.

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

Yorum ekle