Ideallyfree

Gardrops Premium Deneyimi:Bir Hayal Kırıklığı

Gardrops Premium

Bugün sizlerle Gardrops isimli platform ile yaşadığım olumsuz deneyimleri paylaşmak istiyorum.

Kısa bir süre önce taşınma sürecim ile gündeme gelen fazla eşyalarımdan kurtulma fikri ile gardrops uygulamasına kayıt oldum. 

Bilmeyenler için Gardrops, ikinci el kıyafet almayı ve satışını yapmayı mümkün kılan online bir alışveriş platformu.

Bazı farklılıkları olsa da Trendyol’un satın aldığı Dolap uygulamasına benzer bir hizmet sunuyor. Bu noktada araştırma yaparken Gardrops Premium’u keşfettim. Bu uygulama ile  evden eşyaları alıyor ve bunu benim adıma satıyorlardı. Sundukları hesaplama sayfasına göre kazançlar %25 – %90 aralığında olmalıydı ve bana göre gayet makuldü.

Gardrops Premium Ücretlendirme Politikası

Linkten detayları inceleyebilirsiniz: https://www.gardrops.com/premium/hazirlik

Gardrops Premium Kazanç Tablosu
Satıştan kazançları gösterir tablo

Buraya kadar herşey çok güzel, ancak ürünleri verdiğiniz andan itibaren sorunlar başlıyor.

Aylar önce Gardrops Premium’a verdiğim bir ürün birkaç hafta önce 56 TL’ye satıldı. Ancak hesabıma yatan miktar, beklediğimden çok daha düşüktü ve sadece ürün bedelinin %20’sine denk geldi. Her ne kadar yazılı dokümanlardakilerden farklı da olsa onu da kabul ettim, zaten gözden çıkardığım bir üründü diye düşündüm.

Ücretlendirme Politikasına Uymayan Gardrops Premium Kazançları

Aşağıda satılan ürünlerimden kazancımı görebilirsiniz. (Ürünler de marka bu arada) Yukarıdaki listeye göre bana ödenen kazanç oranı doğru değil.

Gardrops Premium Satılan Ürünlerden Elde Edilen Kazanç

Gardrops Premium Olumsuz Değerlendirme

Bu paylaşımı yapma nedenim bugün yaşadığım son olayla birlikte bardağı taşıran deneyimim oldu. Şöyleki;

Bugün başka bir ürünüm satıldığında hesabımda olumsuz bir değerlendirme olduğunu farkettim. İncelediğimde, kullanıcının ürün hakkında olumsuz bir değerlendirme yapmasının nedeninin, Gardrops ekibinin ürün bilgilerini (en, boy, beden) yanlış girmesi ve bu yüzden satın alan müşteriyi yanıltması olduğunu gördüm. Bu haksız olumsuz değerlendirme, benimle hiçbir ilgisi olmamasına rağmen hesabımda hala yayında.

Gardrops Premium Olumsuz Değerlendirme
Hesabıma yapılan değerlendirme

Tabi bu beni hiç şaşırtmadı. Neden mi?

Çünkü bu olay Gardrops ile yaşadığım ilk sorun değildi. Uygulama ile ilgili yaşadığım sorunlar kayıt olduğum andan itibaren başlamıştı:

  1. Arkasında bir ekip yok gibi. Asla sorularınıza yanıt alamıyorsunuz. WhatsApp destek hattı olarak tanıttıkları telefondan bile yanıt verilmiyordu. Email ile iletişim kurduğumda ise yanıtın WhatsApp’tan iletileceği yazıyordu. Sonra da jenerik bir WhatsApp mesajı alıyordum. (Buna farklı konularda 4-5 mail zincirinde şahit oldum)
  2. Ürünleri evimden alıyorlar, iyi durumda olduğunu düşündüğüm ürünleri anlamsız bir şekilde lekeli veya yıpranmış olarak ayırıp (benim talebim üzerine!) geri dönüşüme gönderdiklerini söylüyorlar. Şaşırtıcı bir şekilde, hiç giymediğim bir ceket-pantolon takımının altını “kabul” ederken, üstünü lekeli olarak değerlendirmişler. Bu kriterleri anlamak gerçekten imkansız.
  3. Kabul edilmeyen, yıpranmış veya lekeli olarak değerlendirilen ürünlerin bu bölgelerine dair fotoğrafları göstermek yerine yalnızca 2 cm boyutundaki küçük önizlemelerini paylaşıyorlar. (Sanırım kimse yırtık bir ürünü satışa göndermez.) Bu nedenle, ürünlerin geri dönüşüme mi gönderildiği yoksa başka bir yerde mi satıldığı konusunda şüpheler oluşuyor. Sorulduğunda ise “ürünlerin fotoğrafları hesabınızda mevcut” yanıtını alıyorsunuz.
  4. Aldıkları ve kabul edilen ürünleri profesyonelce fotoğraflıyorlar, fiyatlamaları da fena değil. (Bu noktada haklarını yiyemem) Ama ürünler günün sonunda %70 indirimlerle değerinden çok çok düşük fiyatlara veya kuponlarla satılıyor. Sizin asla bunda söz hakkınız yok. (Doğrusu bunda da belli bir noktaya kadar sorun yok) Ama örneğin 50 tlye satılan bir üründen hesabınıza kazanç olarak komik paralar geçiyor. (5TL, 7TL,10TL gibi)  Üstelik kendi hesaplama sistemlerinde minimum %25 alacakmışsınız gibi bahsediliyor.. Tamamen insan kandırma.
  5. Kargo bedava diye her yerde reklamlar yapmalarına rağmen bunun 2 desi ile sınırlı olduğunu yazmıyorlar. Siz bunu tecrübelerinizle öğrenmek durumunda kalıyor ve sattığınız üründen kazandığınız ücretin yarısını da kargo için ödüyorsunuz.
Gardrops Premium Deforme Ürünlerin Küçük Fotoları
2. Maddede yazan soruna örnek ekran görüntüsü

Şikayet ve Hak Arama Süreçleri

Bu uzun metni buraya kadar okuduysanız, ilginizi ve dikkatinizi çektiğim için teşekkür ederim. 

Neden bütün bunları yazdığımı anlamak isterseniz, paylaşma amacım, hayatımıza giren birçok marka ve uygulamanın aslında vaadettikleri gibi olmadığını vurgulamak. 

Bu markalar ve uygulamalar, hayatımızı kolaylaştırıyor gibi gözüküyor ama aslında bizi kullanarak zenginleşmeyi hedefliyorlar. En kötüsü de çok fazla alternatif olmadığı için avantaj sağlıyorlar. Bu tür kurumların şeffaf olmamaları, tüketicilerin zarar görmesine yol açıyor. 

Bu nedenle, bu tür mantıksız uygulamaların denetlenmesi gereklidir. Tüketici haklarını korumak ve bu tür markalara karşı caydırıcı cezaların uygulanmasının gerektiğini düşünüyorum. Tüketicilerin haklarını savunmak ve adil ticaretin sağlanması için birlikte hareket etmeliyiz.

#gardropspremium #ikincielesya #onlinesatis

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

Yorum ekle