Ideallyfree

Meta, Facebook ve Instagram için Avrupa’da Reklamsız Abonelik Sunacak

Meta Reklamsız Abonelik Sunacak

Facebook ve Instagram’ın sahibi Meta, Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) ve İsviçre’de yeni bir reklamsız abonelik hizmeti sunmaya hazırlanıyor. Kullanıcılar, bu hizmetleri ücretsiz kullanmaya devam etme veya ilgi alanlarına uygun reklamları görmeye devam etme seçeneğine sahip olacaklar. Meta blogunda yapılan açıklamaya göre, bu yeni reklamsız abonelik hizmeti gelecek ay kullanıma sunulacak.

Avrupa’da Gizlilik Davalarının Sonucu

Meta’nın bu hamlesi, Avrupa’da yıllar süren gizlilik davaları, yaptırımlar ve mahkeme kararlarının bir sonucu olarak geliyor. Bu süreç, Meta’nın artık kullanıcıları reklam hedefleme amacıyla takip etme ve profillerini oluşturma konusunda herhangi bir sözleşme hakkını iddia edemeyeceği bir noktaya ulaştı. Şu an için hala bu tür işlemleri gerçekleştiriyor olmalarına rağmen, teknik olarak uygun bir yasal dayanağa sahip değiller. Ancak bu yaz Meta yine kendi bloğunda, kullanıcıların rızasına dayalı bir sisteme geçmeyi planladığını da duyurmuştu.

Ücretsiz ‘Reklamlı’ veya Reklamsız Abonelik

Bölgesel veri koruma yasalarına göre, Meta’nın reklam hedefleme amacıyla kullanıcılarını takip etme ve profillerini oluşturma işi için kullanabileceği tek yasal temel, kullanıcılardan topladığı rıza metni onayı. Ancak Meta, bu rızanın alınmasını “bize ödeme yapın ya da takip edilmeye devam edin” şeklinde sunarak gizlilik savunucularını endişelendiriyor. Kısacası, kullanıcılara sunulan seçenek, “bize para öde; veya bunu gizliliğinle öde” olarak özetlenebilir.

Meta’nın blog gönderisine göre, reklam hedeflemesinden kaçınmak isteyen kullanıcılardan almayı planladığı ücret, web üzerinde aylık 9,99 € veya iOS ve Android platformlarında bağlı Facebook ve Instagram hesapları başına aylık 12,99 € olarak belirlenmiş. Ayrıca, 2024 yılı Mart ayından itibaren kullanıcıların Hesap Merkezi’nde listelenen her ek hesabı için webde aylık 6 € veya iOS ve Android’de aylık 8 € ek ücret ödemesi gerekecek.

Maliyetlerin Yükselmesi

Meta’nın sosyal ağlarında birden fazla hesaba sahip olan kullanıcıları için, gizliliklerini koruyarak Meta’nın hizmetlerini kullanmanın maliyeti hızla artabilir. Tek bir hesaba sahip kullanıcılar için bile, gizliliklerini Meta’nın izleme ve profil oluşturma işleminden korumanın yıllık maliyeti web kullanımı için neredeyse 120 € veya mobil kullanım için biraz daha fazla olan 155 € olacaktır.

Hukuki Mücadele

Meta’nın bu yaklaşımı, Avrupa Adalet Divanı tarafından verilen bir karara dayanıyor. Bu karar, “gerekirse” uygun bir ücret talep edilmesine izin verirken, neyin “gerekli” ve “uygun” olduğu konusunda hala belirsizlikler bulunuyor. Meta’nın reklam hedefleme ve kullanıcı takip etme konusundaki yasal mücadelesi, bu belirsizliklere dayanacak gibi görünüyor.

Sonuç

Meta’nın Avrupa’da sunmayı planladığı reklamsız abonelik hizmeti, veri gizliliği ve reklamcılık alanında önemli bir değişikliği temsil ediyor. Kullanıcılar artık reklam hedeflemesi için kişisel verilerini paylaşmaya zorlanmadan Meta’nın hizmetlerini kullanabilirler, ancak bu ancak ek bir maliyetle söz konusu.


Meta’nın Reklamsız Abonelik Hizmeti Ne Zaman Başlayacak?

Meta’nın reklamsız abonelik hizmeti gelecek ay kullanıma sunulacak.

Meta Neden Böyle Bir Uygulamaya Geçti?

Meta’nın bu hamlesi, Avrupa’da yıllarca süren gizlilik davaları sonucunda geldi. Artık kullanıcıların rızası olmadan reklam hedeflemesi için kullanıcıları takip etme yetkisi bulunmuyor.

Meta’nın Reklamsız Abonelik Hizmetinin Maliyeti Ne Olacak?

Meta’nın reklamsız abonelik hizmeti, web üzerinde aylık 9,99 € veya iOS ve Android platformlarında bağlı Facebook ve Instagram hesapları başına aylık 12,99 € olarak belirlenmiştir. Ayrıca, 2024 yılı Mart ayından itibaren her ek hesap için ek bir ücret uygulanacaktır.

İlginizi çekebilir: Yeni YouTube Music Özelliği: Yapay Zeka ile Çalma Listelerinizi Kişiselleştirin

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

Yorum ekle