Ideallyfree

Yeni YouTube Music Özelliği: Yapay Zeka ile Çalma Listelerinizi Kişiselleştirin

youtube_music_yapay_zeka_ile_calma_listelerinizi_kisisellestirin_Ideally free
youtube_music_yapay_zeka_ile_calma_listelerinizi_kisisellestirin_Ideally free
YouTube Music, kullanıcıların çalma listeleri için özel kapak görselleri oluşturmasına olanak tanıyan yeni bir özellik sunuyor. Bu özellik, kullanıcıların çalma listelerinin benzersizliğini ifade etmelerine ve onları daha kişisel hale getirmelerine yardımcı oluyor.

The Verge’de yayınlanan habere göre Google’a ait şirket YouTube Music, kullanıcıların yapay zekâ kullanarak özelleştirilmiş çalma listesi görselleri oluşturmasına olanak tanıyan yeni bir özellik sunuyor. Yeni özellik, bugün itibariyle ABD’de yaşayan ve İngilizce dilini kullanan kullanıcılar için açılıyor. Şirket gelecekte bu özelliği daha fazla bölge ve dilde kullanılabilir hale getirmeyi planlıyor.

Ancak özelliğin bir sınırlaması bulunuyor: Kullanıcılar kendi resimlerini yükleyemiyorlar. Bunun yerine, generatif yapay zekâ tarafından üretilmiş bir görsel oluşturmak mümkün.

YouTube Music Yapay Zeka ile Çalma Listesi Görseli Nasıl Oluşturulur?

Çalma listenizin kapak resminin sağ alt köşesindeki kalem simgesine dokunarak yapay zeka tarafından üretilmiş bir görsel oluşturuyorsunuz. Daha sonra resminizin hangi kategoriye ait olmasını istediğinizi seçebilirsiniz, örneğin hayvanlar, yiyecek ve içecek, renkler, doğa veya seyahat gibi. Ardından örneğin, hayvan temasını seçerseniz, pug cinsi bir köpeğin “Rastgele”, “Ortaçağ Gotik tarzında” veya “Pop Art tarzında” bir görselini seçebilirsiniz. Seçimlerinizi yaptıktan sonra “Oluştur” düğmesine tıklayabilirsiniz.

Yapay zeka, seçim yapabileceğiniz beş farklı resim üretecektir. “Kaydet”e bastığınızda, bu görsel çalma listenizi temsil eden resim haline gelecektir.

YouTube Music’e Hangi Özellikler Geliyor?

YouTube Music ayrıca, önümüzdeki aylarda, kullanıcıların tekrar tekrar dinledikleri şarkılara ve sanatçılara hızla geri dönmelerini kolaylaştıran Ana Sayfa sekmesinde yeni bir özellik başlatacağını duyurdu.

Kullanıcılar uygulamayı açtıklarında, son favorilerini Ana Sayfa sekmesinin üst kısmında görecekler. Bu özellik, YouTube Music’in ana sayfasını Spotify’ın ana sayfasıyla biraz daha uyumlu hale getirecek ve kullanıcıların en sevdikleri müzikleri hızla bulup çalmalarına olanak tanıyacak.

Şirket, lansmanın YouTube Music uygulamasının bölümlerini yeniden tasarlamak için yaptığı çabaların bir parçası olduğunu ve kullanıcıların en sevdikleri müziği kolayca bulmalarına ve çalmalarına yardımcı olduğunu söylüyor.

Yeni özellikler, YouTube Music’in son birkaç ay içinde hizmetine yeni işlevler eklemesiyle birlikte geliyor. Hizmet yakın zamanda “Samples” adında TikTok tarzı kısa formlu kişiselleştirilmiş bir video akışı da başlattı.

Feed’deki her klip, size önerilen bir şarkının sanatçı, müzik videosu ve hissi hakkında bir fikir veriyor. Bu arada, şarkıları dinlerken sözleri ekranda takip etmenize olanak tanıyan zamanlanmış şarkı sözlerini ve kullanıcıların düşüncelerini uygulamada ifade edebilmeleri için Yorumlar özelliğini de kullanıma sundu.

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

1 yorum