Ideallyfree

Turknet : Kapatılan Hesap, Borç ve Avukatlık Hikayesi

Turknet faciası

İçindekiler

Size bugün TurkNet ile ilgili bir fıkra anlatacağım.

TurkNet hesabımı Temmuz ayında (21 Temmuz 2023 sanırım) kapattım. Üstelik üyelik sonlandırma işlemini başlattığımda bakiye ile ilgili birkaç defa arayıp teyitleştim. Bana borcumun olmadığını hatta son günlerde internetim olduğu halde aktif kullanmadığımdan dolayı iade yapacaklarını ilettiler. Güzel bir deneyimdi çok mutlu oldum.

Bu iadeyi benden IBAN numaramı isteyerek 25TL olarak yaptılar. (O süreçte birkaç defa sms aldım Iban bilgisi için, ekte görebilirsiniz.) Sonrasında hiçbir şeyi takip etmedim çünkü TurkNet ile ilgili hesabı kapatmıştım bana göre.

Turknet

Bugün annemden gelen telefonla güne başladım.

Herhangi bir internet aboneliği olmayan annem: ‘Borcunuzdan dolayı yasal işlem başlatacağız diye Turknet’ten bir sms geldi, smsteki kimlik numarasının tamamı yok ama seninkine benziyor’ dedi.

Kimlik numarasını söylediğinde son rakamları benimle aynıydı.

Hemen Turknet’i aradım borç sorguladım sesli operatör ‘borcunuz bulunmamaktadır’ dedi.

Sonra müşteri hizmetlerine ulaşmaya çalıştım (ne kadar zor olduğunu kullananlar bilir) sonunda ulaştım ve annemin numarasını sorgulattım, numara sistemde kayıtlı değildi (!!!!) ANNEME nasıl SMS gitti muamma!

Oysa borcun bana ait olduğu iddia edilse de bana sms gelmedi, borcunuz var denmedi.

Sonra kendi numaramı sorgulattım ve borcunuzdan avukatlık olmuşsunuz bilgi doğru numarasını vereyim dedi telefondaki ses.

Avukatlık bürosunu aradım borcum 35TL olduğu için avukatlık olmuşum ve hakkımda neredeyse yasal işlem başlatılacakmış.

Borcunuzu ödemek istiyor musunuz dedi avukatlık ofisindeki hanımefendi, bense sinirden güldüm.

Bilgileri yolladı. Hesaplarına 35 TL gönderdim.

Sonradan anladım ki sanırım bana verdikleri 25 TL iadeyi faiziyle geri almak istemişler ve ben borçlu çıkmışım.

FIKRA bu kadardı.

Sonuç

Herkese tavsiye ettiğim markanın algısı artık 0 benim için.

NOT: Sonra TurkNet destekten arandım, durumu açıkladım, adıma fatura biriminden araştırılmak üzere ticket açtılar. (özellikle annemin telefon numarasını da belirttim, gelişmeler olursa buradan yazacağım.)

Telefonuma bugün farkettiğim bir sms gelmiş Turknet’ten (26 Ağustos’ta) ama açıkçası görsem bile aradığımda borcunuz bulunmamaktadır diyor operatör. Muhtemelen sonuç aynı olurdu.

GÜNCELLEME:

Bugün 12:05’te TurkNet çözüm merkezinden bir telefon aldım ve ben açıklama beklerken sadece bir iadeden söz edildi.

Ben de sorunumun iade olmadığını, aslında borçlu olmadığım halde bu borcun neden ve nasıl ortaya çıktığını açıklamaları gerektiğini ilettim. Sonra da Sistemlerinde kayıtlı olan iletişim bilgilerim yerine neden bilgilendirme SMSinin anneme gönderildiğini öğrenmek istediğimi söyledim.

Telefondaki kişi bana şöyle bir açıklama yaptı:

Hesabıma yapılan kullanmadığım internetten dolayı bana iade edilen tutarı sistemsel problemleri yüzünden 2 defa iade etmişler. (Tutar küçük olduğu için görmemiş olabilirim, yine de onların hatası) bu nedenle Turknet’e 24.99TL borçlanmışım ve bunu nedense finans biriminde kimse anlamamış. Sonra beni avukata vermişler. Bana şuan bahsettikleri iptal de iki defa iade yapıldığı nedeniyle benim borçlu olduğum sonucuna vardıkları ikinci 24.99 TLlik borcun iptaliymiş.

Bu durumda ben dün avukatın ilettiği 35TL olan borcu da hesaplarına ödedim. Şuan iptal edip iyilik yapılıyor gibi ama benim tam 2 günümü stresle doldurdular. Üstelik son durumda onlar bana borçlu oldular yeniden iade sürecine gireceğiz diye korkuyorum. (Arayan kişi de bunu sorup döneceğini iletti.)

Elbette 25 TL ya da 35TL değil burda problem olan, burada benim takıldığım, hiçbir suçum yokken avukatlık olmam, annem farketmese yıllarca sürecek mahkemede derdimi anlatmak ve strese girecek olmam.

Bu arada kişisel veriler konusunda ise telefonda istersem annemin telefonu konusunda şikayet edebileceğimi ilettiler. (Bu arada annemin hattı benim adıma olduğu için ona mesaj atıldığını farkettim dün bu süreçte.) Ama yinede onlara vermediğim bir numarayı nasıl elde ettikleri ile ilgili büyük soru işaretleri var.

Sonuç

TurkNet‘e soruyorum bir hesap kapatmak niye bu kadar zor?

Tüm süre boyunca 249.90 olan faturamı düzenli ve sorunsuz ödemişken neden sizin teşviğinizle alacağım 24.99 iade yüzünden sizinle avukatlık oldum?

Ben bütün bu süreci ve stresi neden yaşadım?

Bana ait size vermediğim kişisel verileri nereden temin ettiniz?
Temin ettiğiniz yol yasal mıydı?

Benzer hikayeler: TikTak’ta Kaybolan Çantam: Müşteri Hizmetleri Hayal Kırıklığı, Gardrops Premium Deneyimi:Bir Hayal Kırıklığı

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

Yorum ekle