Ideallyfree

Amazon FBA Nedir? Avantajları Nelerdir?

amazon-fba
 • Amazon FBAile e-ticaret işinizi nasıl daha verimli hale getirebilirsiniz?
 • Müşterilerinize daha hızlı ve güvenli bir şekilde ulaştırmanın yollarını merak ediyor musunuz?
 • Ürünlerinizi Amazon depolarına göndermenizin avantajları nelerdir?
 • Hangi masrafların hesaba katılması gerekiyor?
 • Ve en önemlisi, neden FBA, e-ticaret işletmeniz için en iyi seçenek olabilir?

Bu yazıda işte bu sorulara yanıt bulmaya çalışacağız. Hazır mısınız? O halde, FBA’nın size nasıl yardımcı olabileceğine birlikte bakalım.

Amazon FBA hakkında bilgi sahibi olmak, e-ticaretinizi daha verimli hale getirebilir. Depolama, müşteri hizmeti, paketleme, yurt dışı satışı ve kargo gibi konularda Amazon tarafından yönetilen Fulfillment by Amazon programı, e-ticaret süreçlerinizi kolaylaştırmak için mükemmel bir yoldur.

Amazon, hem satıcılar hem de alışveriş yapanlar için popüler bir platform. Bu nedenle Amazon, satıcıların artan bu talepleriyle başa çıkmak için Amazon FBA hizmetini başlattı. Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi Amazon’un geliştirdiği bu sistem, hem satıcılar hem de alıcılar için büyük kolaylıklar sağlıyor.

Amazon FBA Nedir?

Amazon FBA, Amazon’un işletme sahiplerinin ürünlerini satmalarına yardımcı olmak için ücretli olarak sunduğu bir depolama ve nakliye hizmetlarini içeren bir satış programıdır.

FBA, Amazon’un ürünlerinizi Amazon envanterinde saklayacağı, siparişlerinizi alacağı ve müşteri hizmetleri sunmasıdır.

FBA yani Fullfilment by Amazon “Amazon Tarafından Yerine Getirilmesi” anlamına gelir.

İşletmeler, ürünlerini Amazon’un FBA hizmetleri için özel olarak tasarlanan merkezlerine gönderir.

Bu hizmet, satıcıların hayallerini gerçeğe dönüştürmek için platformun güçlü dağıtım ağından ve müşteri tabanından yararlanmasına olanak tanır.

amazon-fba

FBA programı, ürünün satış fiyatı üzerinden ücretlendirilir. Ürün başına belirli bir ücret ödersiniz, sonra Amazon lojistik tarafından depolanır ve müşterilere gönderilir. Bu sayede, satışınızın fiyatı düşmez, müşterilerinize daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Amazon FBA ayrıca yurt dışı satışınızı kolaylaştırır. Depolama ücretlerine ek olarak, kargo ücretleri de dahildir. Böylece, ürünlerinizin yurt dışında satılması durumunda, müşterilere hızlı ve uygun fiyatlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Amazon FBA’nın kullanımı, e-ticaretinizi daha verimli hale getirebilir ve müşterilerinize daha iyi bir hizmet sunmanıza yardımcı olabilir.

FBA hizmeti, depolama, paketleme ve müşteri hizmetleri ile ilgilenir, bu da sizin iş yükünüzü azaltır. Ürünlerinizi Amazon depolarına göndererek, depolama ve paketleme masraflarını azaltabilirsiniz.

Amazon FBM Nedir?

Amazon FBM, Amazon’daki satıcıların listelenmiş ürünleri için paketleme, depolama ve nakliye hizmetlerini almamasıdır. Satıcılar siparişlerin alıcılara ulaştırılmasından ve tüm müşteri hizmetlerinden sorumludur.

FBM yani Fullfillment by Merchant, “Satıcı Tarafından Yerine Getirilmesi” anlamına gelir.

Yani, burada bütün sorumluluk satıcıya aittir. FBM, Amazon üzerinden satış yapabilmenin aslında hepimizin aşina olduğu en klasik yoludur. Kısaca, ürünlerinizi Amazon’un sitesine yükler, yine site üzerinden sipariş alımlarını görür ve satışınızı gerçekleştirirsiniz. Sürecin kargo, depolama, paketleme gibi işlemlerini ise kendi yöntemlerinizle gerçekleştirmeniz gerekir.

Amazon FBM’de Ürünler Nasıl Gönderilir?

Amazon FBM’de siparişlerinizi DHL, UPS veya PTT gibi uluslararası gönderi yapan tüm kargo hizmeti veren firmalar ile gönderebilirsiniz. Örneğin, ayakkabı kutusu büyüklüğünde bir paketinizin dünyanın her yerine kargo ücreti ortalama 100 ila 150 TL arasında (10 – 15 USD) arasında değişir.

Gönderim sayınız yükseldikçe ödeyeceğiniz kargo ücreti azalır. Örneğin, PTT kargoda dünyanın birçok yerine 30 kg’a kadar yaklaşık 200 TL’ye 14-20 iş günü içinde gönderim yaparsınız. Dilerseniz Yurtdışı APG seçeneğini seçerek buradan ürünlerinize göre hesaplamanızı yapabilirsiniz.

amazon-fba-fbm

Amazon FBA Nasıl Çalışır?

 1. Ürünlerinizi Amazon’a gönderirsiniz.
 2. Amazon onları depolarında saklar.
 3. Bir müşteri ürünlerinizden birini sipariş ettiğinde Amazon sizin için siparişi alır, paketler, gönderir ve izler.
 4. Ayrıca eğer varsa iade ve geri ödemeleri de Amazon sizin adınıza yönetir.

Bütün bunların tabi bir ücreti var. Bu işlemler için Amazon, hem depolama, hem de yerine getirme ücreti alır. Amazon FBA’de sadece kullandığınız hizmetler için ödeme yaparsınız.

amazon-fba-lojistik-depolama-ucreti

Amazon FBA Lojistik Hizmeti Ücretlendirmesi 

Lojistik ücreti, normal kargo mantığı ile işler. Ürünleriniz, tür, boyut ve ağırlığına göre birim başına sabit ücret öder. Bu hizmet ürünlerin teslim alınmasından iadesine kadar (iade işlemleri dahil) geçen süreçteki paketleme, kargolama ve müşteri hizmetlerini içerir.

Detaylı fiyat tablosu için bu linki ziyaret edebilirsiniz.

Amazon Lojistik Yeni Ürün Programı

Amazon’un Lojistik Yeni Ürün programı, daha önce Amazon Lojistik’te listelenmemiş ürünleri listeleyen satıcılara uygun ürünlere sınırlı bir süre için ücretsiz depolama, kaldırma ve iade işlemleri sunmaktadır. Bu program, kaydolduktan sonra her yıl sınırsız sayıda yeni ana ASIN (ürün) için kullanılabiliyor. Ancak, avantajlardan yararlanmak için öncelikle ücretsiz kaydınızı yapmalı ve ürünlerinizin uygunluğunu kontrol etmelisiniz.

Amazon FBA’de Depolama Hizmeti Ücretleri

Depolama hizmetinde satıcılar, ürünlerinin boyutuna ve depoda kaldığı süreye bağlı olarak metreküp birimi ile ücret öder.

Aylık Depolama Ücreti

Ocak – Eylül
26.00 ₺ / metreküp
Ekim – Aralık
34.00 ₺ / metreküp

Uzun Süreli Depolama Ücretleri:

Amazon’un sözleşmeli merkezlerinde 365 günden daha uzun süre bulunan ürünlere aylık uzun süreli depolama ücreti uygulanır. Her ayın 15’inde envanter değerlendirmesi yapılır.

– Medya olmayan ürünlere metreküp başına aylık 170 TL
– Medya ürünlerine, metreküp başına aylık 170 TL veya birim başına aylık minimum ücret olan 0,10 TL’den hangisi yüksekse depolama ücreti olarak uygulanır.

Ambalajlama ve Paketleme gibi Opsiyonel Hizmet Ücretleri

amazon-fba-opsiyonel-hizmetler

Paketleme, hava kabarcıklı ambalaj, etiketleme ya da ürünlerinin kaldırılması gibi satış sürecini destekleyen ek ücretleri kapsar. Burada ürünler birim başına sabit ücrete tabidir.
Amazon’un sitesinde bu konuyla ilgili bir Amazon Lojistik Hasılat Hesaplayıcı
da yer alıyor. Dilerseniz daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Bütün bunlarla birlikte bu ücretler arasında Amazon’un 7/24 müşteri hizmetleri de programın içinde olduğu için herhangi bir kriz anında sizin adınıza Amazon problemlerin çözülmesi konusunda aksiyon alıyor.

Amazon FBA Hizmetini Kullanmak için Ne Yapmak Gerekir?

Amazon FBA hizmetini kullanmak istiyorsanız, Amazon satıcı hesabı oluşturmanız ve hesabınıza FBA eklemeniz gerekir. Bu aşamada işletmenizi web sitesindeki yönergelere uygun şekilde kurmanız önemlidir.

Ürün listelerinizi ve envanterinizi oluşturabilirsiniz veya envanter verilerinizi Amazon platformuna entegre edebilirsiniz. Daha sonra, teslim edilecek ürünleri hazırlayıp Amazon’un anlaşmalı deposuna gönderirsiniz.

Amazon FBA, müşterileriniz sipariş verdiğinde siparişleri sizin yerinize alıp, gerekli tüm kargo ve takip bilgilerini müşterilere gönderecektir. Böylece envanter, paketleme ve sevkiyat gibi işlemlerden kurtulacaksınz. Ayrıca hem satıcılar hem de müşteriler için 7/24 müşteri hizmeti sunulduğundan hızlıca yanıt alabileceksiniz.

Görüldüğü gibi sistem, oldukça kolay. Ayrıca dilerseniz Amazon Avrupa’da da satış yaparak ürünlerinizin yurtdışı pazarlarda da satarak işletmenizi ölçeklendirebilirsiniz. Bu noktada, Fullfillment by Amazon rozetinizin sayfanızda görünmesi sizi diğer satıcılar arasında öne çıkararak daha fazla satış yapmanıza olanak sağlayacaktır.

FBA programı farklı kanallarda satış yapmanıza da izin verir. Amazon dışında eBay’de, e-ticaret mağazanızda ve diğer pazar yerlerinde satış yapabilirsiniz.

Amazon FBA’nın Avantajları Nelerdir?

 • Amazon Lojistik (FBA) ile ürünlerinizi milyonlarca müşteriye hızlıca ulaştırabilirsiniz.
 • Amazon Prime etiketi sayesinde müşterileriniz ücretsiz ve hızlı kargo avantajından yararlanır.
 • Amazon Lojistik’te listelenen ürünler de ücretsiz hızlı kargoya ve Amazon Prime etiketine sahip olur.
 • Amazon Prime etiketi müşterilere; paketleme, kargo, müşteri hizmeti ve iadelerin Amazon Türkiye tarafından yönetildiğini bildirir.
 • Amazon Lojistik hizmeti ile müşteri hizmetleri ve iade yönetim sürecindeki yükünüz hafifler.
 • Müşterileriniz Amazon Türkiye’nin güvenilir müşteri hizmetleri ve iade yönetim sürecinden faydalanır.
 • Amazon Lojistik müşteri hizmeti, farklı dillerde ve 7/24 telefon/e-posta desteği sağlar.
 • Amazon Lojistik iade yönetimi, tüm müşteri taleplerini yönetir.
 • Amazon Lojistik kampanyaları ile maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.
 • Kullandığınız depolama alanı ve gönderilen siparişler için sabit lojistik ücretleri ödersiniz.
 • Amazon Lojistik Yeni Ürün programıyla, ücretsiz depolama, ücretsiz kaldırma ve ücretsiz iade işlemlerinden faydalanabilirsiniz.
 • Amazon Lojistik’in sunduğu avantajlar ile e-ticaretinizi büyütebilirsiniz.

Benzer içerikler:

Şirket Açmadan Internetten Satış (E-Ticaret) Yapmak

Etsy’de Mağaza Açmak – Online Elişi Ürün Satma Rehberi

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

Yorum ekle