Ideallyfree

Ünlü Davranış Mühendisi Nir Eyal Kimdir?

nir eyal fotoğrafı

Nir Eyal, İsrail doğumlu Amerikalı yazar, öğretim görevlisi, akademisyen ve danışmandır. “Hooked: How to Build Habit-Forming Products” Türkçe ismiyle “Kancaya Takılınca” kitabı ile tanınan bir yatırımcı ve girişimidir.

Psikoloji, teknoloji ve iş dünyasının kesişimi hakkında yazarlık, danışmanlık ve eğitmenlik yapmaktadır.

Nir Eyal’ın makale ve yazıları başta kendi sitesi olan nirandfar.com olmak üzere pek çok platformda yayınlanmaktadır. Bu platformlardan bazıları:

  • Harvard Business Review,
  • TechCrunch,
  • Zaman,
  • Hafta ve
  • Psikoloji Bugün.

Nir Eyal Biyografi

Nir Eyal, 2008 yılında Stanford Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans programından mezun olmuştur. Sonrasında Eyal ve arkadaşları, Eyal’in CEO olarak görev yaptığı Facebook’a çevrimiçi reklamlar yerleştiren bir şirket kurmuştur. Şirkette yaptıkları çalışmalar, Nir Eyal’in kullanıcıların psikolojisine olan ilgisini uyandırmış ve kendisi ürün tasarımında danışman olmaya devam etmiştir. 2012’de Stanford Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde ürün tasarımı programında ders vermeye başlamıştır.

Nir Eyal’in uzmanlığı, davranış mühendisliğidir. Basitçe; yazılım tasarımcılarının işletmeler için alışkanlık oluşturan ürünler geliştirmesini sağlıyor diyebiliriz. Hayatı boyunca pek çok üniversite dersi vermiş, konuşmalar yapmış ve psikoloji, teknoloji ve iş dünyasının kesişimi hakkında kitaplar yayınlamıştır.

Eyal’ın popüler “Kanca Modeli”, tetikleyici, eylem, değişken bir ödül ve sürekli yatırım döngüsü kullanıcılarda “alışkanlık” oluşturan davranışlar geliştirdiğini açıklar.

İkinci kitabı “Indistractable: How to Control Your Attention and Choose Your Life“, Julie Li ile birlikte yazılmış ve Eylül 2019’da yayınlanmıştır.

Nir Eyal ayrıca alışkanlık oluşturan teknolojiler konusunda yatırımlar yapan aktif bir girişimcidir. Geçmiş yatırımlarından bazıları arasında Eventbrite (NYSE: EB), Anchor.fm (Spotify tarafından satın alındı), Kahoot! (KAHOOT-ME.OL), Canva, Refresh.io (LinkedIn tarafından satın alındı), Product Hunt, Marco Polo, Presence Learning, 7 Cups, Pana, Byte Foods, FocusMate, Shadow, Dynamicare, Wise App ve Cutback Coach yer alıyor.

Bu yazıyı okuduysanız “İlham Verenler” serisindeki diğer yazılarımı da beğeneceğinizi tahmin ediyorum:

Simon Sinek Kimdir?

Ray Kurzweil Kimdir?

İlham Veren Kadın: Bedriye Tahir Gökmen

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

Yorum ekle