Ideallyfree

Simon Sinek Kimdir?

Simon-Sinek

Simon Sinek yazar, kurucu ve bir vizyonerdir. Aynı zamanda Liderlik uzmanı ve kültürel antropoloji eğitimli bir etnograf olan Simon Sinek, liderlerin işbirliği, güven ve değişime nasıl ilham verebileceğini araştırmaktadır. Kendisi tüm zamanların en popüler TED konuşmalarından birini vermesiyle tanınıyor. Bu videoda geçen The Golden Circle (Altın Çember) teorisini anlattığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

“Nadir bir zekaya sahip vizyon sahibi bir düşünür” olarak tanımlanan Simon Sinek, liderlere ve kuruluşlara insanlara nasıl ilham vereceklerini öğretiyor. Sinek, insanların büyük çoğunluğunun her gün evlerine döndüklerinde yaptıkları işten memnun kaldıkları bir dünya inşa etmeye yardımcı olmak için (oldukça cesur bir hedefle!), insanlara ilham veren şeyleri yapma konusunda “ilham veren” bir harekete öncülük ediyor.

2009’da dünyanın en çok satanlardan biri olan ve bu TED konuşmasının temelini oluşturan “Start With Why” “Neden ile Başla” kitabını yazdı. Son kitabı ise “The Infinite Game” dir.

Eğitim ve Kariyer

  • Simon Sinek Wimbledon, Londra, Birleşik Krallık’ta doğdu ve çocukken Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşmeden önce Johannesburg, Güney Afrika, Londra ve Hong Kong’da yaşadı.
  • Londra Şehir Üniversitesi’nde hukuk okudu ve Brandeis Üniversitesi’nden kültürel antropoloji alanında lisans derecesi aldı.
  • Kariyerine New York reklam ajansları Euro RSCG (şuan Havas Worldwide) ve Ogilvy & Mather’da başladı
  • Kendi işini kurdu: Sinek Partners
  • Beş kitap yazdı. Çoğu en çok satanlar listelerinde yer aldı.
  • BM Küresel İlkeler Sözleşmesi Liderler Zirvesi ve TED konferansında konuşmalar yaptı.
  • Simon’ın “NEDEN” Ted Konuşması, 40 milyondan fazla görüntüleme ve 47 dilde altyazılı TED.com’da en çok izlenen üçüncü video oldu.

Sinek Microsoft, Disney, Mars, KPMG, Pfizer ve ABD ordusu gibi kuruluşlarla çalıştı. Bugün halen RAND Corporation düşünce kuruluşunun yardımcı üyesidir.

Simon Sinek Hakkında Daha fazla bilgi edinmek için:

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

Yorum ekle