Ideallyfree

Ray Kurzweil Kimdir?

ray-kurzweil-kimdir

12 yaşından beri bilgisayar kullanan ve şuan tam 72 yaşında (12 Şubat1948) olan Ray Kurzweil otuz yıllık doğru tahminleriyle dünyanın önde gelen yazar, girişimci, mucit, düşünür ve fütüristlerinden biridir.

İlgili yazı: Ray Kurzweil: Son 25 Yılda Yaptığı ve Haklı Çıktığı Tahminler

Ray Kurzweil Hayatı

1948 Queens, New York City doğumlu Kurzweil, bilime erken yaşlarda ilgi duymaya başladı. Bu ilgisine kayıtsız kalmayan ailesinin teşvikleriyle 14 yaşında Head Start programında bilgisayar programcısı olarak çalışmaya başladı. Ardından 1965’te Uluslararası Bilim Fuarı’nda büyük bestecilerin tarzlarını taklit eden müzikler yazabilen bir bilgisayar programıyla birincilik ödülünü kazandı. Bu program aslında onun hayatı boyunca devam edecek karmaşık verilerde bir düzen bulma ya da belli örüntü ve kalıpları tanıma yolunda attığı ilk adımlardan biriydi.

Ray KurzWeil Girişimleri ve İş Dünyasına Katkıları

1970 yılında bilgisayar bilimi ve edebiyatı alanında lisans derecesi ile MIT’den mezun oldu. Dört yıl sonra, bilgisayarların herhangi bir normal yazı tipinde basılmış metni okumasına izin veren bir teknoloji geliştiren Kurzweil Computer Products, Inc.’i kurdu. Kurzweil’in yönetimindeki şirket ayrıca düz yataklı bir tarayıcı ve bir metinden sese sentezleyiciye öncülük etti ve üç buluşu da körler için bir okuma makinesi oluşturmak için kullandı. Makinenin ticari bir versiyonu geliştirildi ve bu da şirketin 1980 yılında Xerox Corporation’a satılmasına yol açtı; Kurzweil, 1995’e kadar Xerox’un danışmanıydı. Müzisyen Stevie Wonder ile olan arkadaşlığı, Kurzweil’i 1982’de profesyonel kalitede müzik sentezleyicileri yaratan bir iş kurmaya yöneltti. Bu girişim 1990 yılında Koreli enstrüman üreticisi Young Chang’a satıldı. 1997 ve 1999 yıllarında finansal analiz ve tıbbi eğitim için yapay zeka kullanarak yazılım üreten firmalar kurdu. Kurzweil ayrıca, 1998 yılında resim ve şiir yaratabilen bir yazılım üreten bir şirket kurarak, teknolojinin sanat yaratma olasılıklarını araştırdı.

Tabi Ray’in bu güne kadar olan girişimlerini tek tek yazmak oldukça güç o tam bir inovasyon makinesi gibi dokunduğu her alanda bir inovasyon ve girişim yaratıyor ancak Ray ile ilgili oluşturulan bir CV burada yayınlanmış. Bu linkten detaylarıyla pek çok sektörde kurduğu girişimler listelenmiş.

Web sitesi KurzweilAI.net 2001 yılında kuruldu ve teknolojinin geleceği üzerine makaleler ve ayrıca kullanıcılarla sohbet eden sanal gerçeklik kadını Ramona’ya yer verdi. 2003 yılında Kurzweil, insan ömrünü uzatmayı amaçlayan besin takviyeleri satan bir şirket kurdu ve 2005 yılında körler için elde tutulan bir yazıcı okuyucu çıkaran bir şirket kurdu.

Ray, New York Times’ın en çok satanlar listesine giren The Singularity Is Near (2005) ve How To Create A Mind (2012) dahil olmak üzere ulusal düzeyde en çok satan beş, toplamda 7 kitap yazdı.

Ray Kurzweil Kurgusal Olmayan Kitapları

  • The Singularity Is Near (bu konuda Singularity (Teknolojik Tekillik) Nedir? yazımı incelemenizi tavsiye ederim)
  • How to Create a Mind
  • The Age of Spiritual Machines
  • The Age of Intelligent Machines
  • Transcend
  • Fantastic Voyage

Ve kurgu olan ilk romanı (Danielle adlı genç kadın kahraman hakkında) her yaş için merak, yaratıcı düşünme, problem çözme, özgüven ve  çok kültürlülüğü öğreten bir kitaptır.

Romanı  –  Danielle: Chronicles of a Superheroine

Hikayeye, kurgusal olmayan 2 rehber kitap eşlik ediyor.

  • How to be a Danielle
  • A Chronicle of Ideas

Ray Kurzweil’in Ünlü Konuşmaları

DEMO, SXSW ve TED gibi konferanslarda konuşmalar yapan Kurzweil’in yılda üç milyondan fazla okuyucusu var.  Kurzweil, 2012’den beri Google’da “mühendislik direktörü” olarak görev yapmaktadır.

The Wall Street Journal tarafından “huzursuz deha” ve Forbes dergisi tarafından “nihai düşünme makinesi” olarak adlandırılan Kurzweil, Inc. dergisi tarafından “Thomas Edison’un gerçek varisi” olarak nitelendirilmiştir. PBS onu “Amerika’nın on altı devrimcisinden” biri olarak seçmiştir.

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

Yorum ekle