Ideallyfree

Ray Kurzweil: Son 25 Yılda Yaptığı ve Haklı Çıktığı Tahminler

Ray Kurzweil, Singularity Üniversitesi’nin kurucu ortağı, Larry Page tarafından “Google Yapay Zeka Gelişimi” birimini yönlendiren kişi olarak tanımlanan, 10 adet fahri doktorası, 3 farklı ABD başkanından onur ödülü, 5 tanesi ABD’de çok satanlarda yer alan 7 kitabın yazarı, Dünyanın önde gelen mucit ve futuristlerinden biri. Onu pek çok insandan farklı kılan “Singularity” ve “Artificial Intelligence” üzerine yaptığı çalışmalar ve son 25 yılda yaptığı, haklı çıktığı tahminleri.

Şimdi Ray Kurzweil hangi tahminlerde bulunmuş ona bakalım isterseniz:

 1. Ray Kurzweil 1990 yılında yaptığı tahminde 1998 yılına kadar dünya satranç şampiyonu bir bilgisayara yenilecekti. Tam da 1997 yılında, IBM’in Deep Blue isimli bilgisayarı Dünya Satranç Şampiyonu Gary Kasparov’u yendi.

Ray Kurzweil - IBM Deep Blue vs. Gary Kasparov

  1. Ray Kurzweil’e göre 2010 yılına kadar PC’ler bilgiye internet üzerinden kablosuz erişerek sorguları yanıtlayabilecekti. Haklıydı.
  2. Ray Kurzweil’in öngörüsüne göre 2000’lerin başına kadar eksoskeletal eklemler engellilerin yürüyebilmesini sağlayacaktı. Şuanda bunu ve çok daha fazlasını yapan pek çok firma var.
  3. Ray Kurzweil’in 1999’da bulunduğu tahminde 2009’a kadar insanların bilgisayarlar ile konuşarak onlara bazı görevleri yaptırabileceklerini tahmin etmişti. 2009’un başında Apple Siri ve Google Now gibi doğal dil arayüzleri önümüze çıktı. Siri
  4. 1999’da yaptığı öngörüye göre “2009 yılına kadar bireyler öncelikle daha çok taşınabilir bilgisayarları kullanacaktı.” Çok da haklıydı.
  5. 1999: Kurzweil, kişisel bilgisayarların geniş bir yelpazede boyut ve şekilde bulunabileceğini söylemişti. Haklıydı çünkü 2009 yılına kadar bileklik, bijuteri ve vücudun çeşitli bölgelerinde sıklıkla yer aldı. (Fitbit buna bir örnek olabilir)
  6. 2009 yılına kadar bilgisayar ekranlarının arttırılmış gerçeklik ile birlikte gözlük içine yerleştirileceğini söylemişti. Pek çok şirkette laboratuar ekipleri 2009’dan önce başa monte edilen görüntüler üretebiliyorlardı, 2011’de ise Google Glass, prototip denemeleri yapmaya başladı. Şuanda arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçekliğin patlama yaptığını görüyoruz, Microsoft Hololens’i piyasaya sundu Magic Leap şaşırtıcı teknolojiler üzerinde çalışıyor.
  7. Google Glass2005 yılında, 2010’lara kadar yabancı dilde konuşulan kelimelerin bir gözlük yardımı ile gerçek zamanlı olarak altyazılı yapılabilmesini ve çevrilmesini sağlayacak sanal çözümlerin yapılabileceğini öngörmüştü. Microsoft (Skype Translate) Google (Google Translate) ve diğer çevirme araçları bunu mümkün kıldı. Google Translate’in Word Lens isimli bir uygulaması metin görüntülerini gerçek zamanlı olarak bulmak ve çevirmek için kameramızdan faydalanıyor ve tam 27 dilde çeviri yapıyor.
   Ray Kurzweil’in Singularity teorisi ile ilgili bilgi edinmek isterseniz ‘Singularity (Teknolojik Tekillik) Nedir?‘ yazımı da inceleyebilirsiniz.

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. Öğrenmenin ve bilginin gücüne inanarak öğrenciliğine halen Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde devam ediyor.

3 yorum