Ideallyfree

Yandex’ten İstanbul Trafiğine Ait Özel Veriler…

Yandex.Trafik isimli servisiyle şehirlerdeki araç trafiğinin sıkışıklık derecelerini ölçümleyenYandex, İstanbul’da geçtiğimiz altı ayın trafik durumunu inceleyen bir rapor yayınladı. Raporda İstanbul’da hangi saatlerde ve hangi güzergahlarda trafiğin yoğun olduğuna dair ilginç bilgiler sunuluyor.

Yandex.Trafik isimli servisiyle şehirlerdeki araç trafiğinin sıkışıklık derecelerini ölçümleyen Yandex, İstanbul’da geçtiğimiz altı ayın trafik durumunu inceleyen bir rapor yayınladı. Yandex’ten İstanbul Trafiğine Ait Özel Veriler içeren Raporda İstanbul’da hangi saatlerde ve hangi güzergahlarda trafiğin yoğun olduğuna dair ilginç bilgiler sunuluyor.

Yandex’ten İstanbul Trafiğine Ait Özel Veriler şöyle:

  • Hafta içi günlerinde İstanbul’da trafiğin en sıkışık olduğu sabah saatlerinde (8:00 ile 9:00 arası) trafiğin ortalama sıkışıklık derecesi 5 dolaylarında olup, sıkışık yol kesitlerinde oluşan araç kuyruklarının toplam uzunluğu, İstanbul’dan İzmir’e olan mesafenin iki katına, yani 1,100 km’ye yaklaşıyor.
  • Akşamları (18:00 ile 20:00 arası) ise trafik sıkışıklığı 6 dereceye ulaşıyor; dolayısıyla ortalama bir İstanbullunun eve dönüş yolculuğu, trafiğin açık olduğu bir zamana göre 2.5 kat daha uzun sürüyor. Cumartesi günleri İstanbul’un trafik sıkışıklığının hafta içi günlerine göre önemli ölçüde değişmeyerek, 14:00 – 15:00 saatlerinde ortalama olarak ancak 4.5 derece dolaylarına yükseliyor.
  • İlkbaharda İstanbul’daki trafik sıkışıklığı, kış aylarına göre ortalama hesapla 0.5 derece artış göstermiş.
  • İstanbul’un ana caddelerindeki trafik, sabahları ve gündüz saatlerinde şehir merkezine, akşamlarıysa şehir dışına doğru daha sıkışık.
  • Haliç köprülerindeki trafik genellikle Boğaz köprülerindeki trafiğe göre genellikle daha sıkışık. 2012 Nisan ayında, İstanbul’un en meşgul köprüsü olan Atatürk köprüsünde trafiğin sıkışıklığı toplam 72 saat sürmüştür.
Aşağıdaki grafiklerde gün içerisinde hangi saatlerde trafik yoğunluğu yaşandığını, hafta boyunca İstanbul’daki trafik düzenini ve boğaz köprülerinde yaşanan yoğunluğu görebilirsiniz.

Araştırmanın tamamına bu adrestenulaşabilirsiniz. Yandex.Trafik servisi hakkında detaylı bilgi için de bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. nin çalışma prensibi hakkında ayrıntılı bilgiyi  adresinde bulabilirsiniz.

Kaynak: sosyalmedya.co

Ayrıca en güncel içerikler için anasayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

1 yorum