Ideallyfree

Ole Kirk Christiansen Kimdir?

Ole Kirk Christiansen-üç-nesil
Ole Kirk Christiansen-üç-nesil
Ole Kirk Christiansen (7 Nisan 1891 - 11 Mart 1958), Danimarkalı bir marangozdu. 1932'de, The Lego Group olarak bilinen oyuncak şirketini kurdu.

Ole Kirk Christiansen, 7 Nisan 1891’de Danimarka’nın süt ürünleri cenneti Filskov’da doğdu. On çocuğu olan mütevazı bir ailenin bir parçası olarak, çalışmaya ve çiftlik hayvanlarına bakmaya altı yaşında başladı.

İki gün okula gitmeye sacayaklarından ayırdığı zamanlarda, okuma ve yazma öğrenerek bilgisini artırdı. On dört yaşındayken marangozluğa başlamak üzere abisi Kristian Bonde Christiansen’in yanına çırak olarak girdi.

Çıraklığını başarıyla tamamladıktan sonra, Almanya ve Norveç’te ustalarla çalışma deneyimi edindi. 25 yaşındayken Billund’a dönüş yaptı ve yurtdışında edindiği deneyimlerle marangozluk atölyesini satın alarak işine başladı.

1916’da Norveç’teyken tanıştığı Kirstine Sörensen ile evlenip dört çocukları oldu:

  • Johannes (1917), 
  • Karl Georg (1919), 
  • Godtfred (8 Temmuz 1920) ve 
  • Gerhardt (1926). 

Eşi Kirstine 1932’de vefat etti. Ole Kirk Christiansen, çocuklarına bakma sorumluluğunu üstlendi. İki yıl sonra Sofie Jörgensen ile evlendi ve Ulla (1935) adında bir kızları oldu. Ole’nin hayatı boyunca şirketi birçok kez iflasın eşiğine getiren zorluklarla doluydu. Ancak bu zorlukların üstesinden gelmesinin ardındaki güç ve kararlılığa değil, aynı zamanda Ole’nin vizyonuna ve inatçılığına dayanıyordu. Bu çetin zamanlarda bile pes etmedi.

Ole, çocuklarını işe küçük yaşlardan itibaren işe dahil etti. 1940’ların sonlarına doğru, Karl Georg plastik üretiminden, Gerhardt ahşap üretiminden ve Johannes ise kamyon teslimatlarından sorumlu hale geldi.

Godtfred ise 12 yaşında şirkette çalışmaya başladı. 17 yaşında model tasarımı yapmaya başladı ve 24 yaşına geldiğinde babasının sağ kolu haline geldi.

Godtfred Kirk Christiansen, 1950’deki 30. doğum gününde Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak atandı.

Bir sonraki yıl Ole felç geçirdi ve Godtfred, babasının sağlığı kötüleştikçe işi yönetme sorumluluğunu üstlendi.

Godtfred, 1957’de yönetici direktör ve 1958’de Ole’nin vefatından sonra başkan oldu.

Godtfred başkan olduktan sonra, aile üyeleriyle yaşadığı anlaşmazlıklar sonucu kardeşlerinin şirketteki hisselerini satın aldı ve 1961’de tek sahibi oldu.

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

1 yorum