Ideallyfree

Facebook’un Halka Arz Dosyasından Önemli Rakamlar…

Halka arz sonrasında Facebook’un şirkete ait güncel verileri düzenli bir şekilde kamuoyuyla paylaşmak zorunda kalacak olması, Mark Zuckerberg ve ekibini halka açılma konusunda yavaş davranmaya iten temel sebeplerden birisiydi.

Halka arz sonrasında Facebook’un şirkete ait güncel verileri düzenli bir şekilde kamuoyuyla paylaşmak zorunda kalacak olması, Mark Zuckerberg ve ekibini halka açılma konusunda yavaş davranmaya iten temel sebeplerden birisiydi. Öyle ki Zuckerberg geçtiğimiz sene sık sık halka arza mesafeli oluşundan ve şirketin enerjisini diğer çalışma alanlarına yöneltmek istediğinden bahsediyordu.

Ancak beklenen gün geldi çattı ve Facebook, Çarşamba günü SEC’e halka arz başvurusunda bulundu. Başvuru ile birlikte şirkete ait önemli bilgiler birinci ağızdan ilan edilmiş oldu. Facebook’un gelirleri, hisse sahipleri ve oranlar, çalışanlara ödenen maaşlar, kullanıcı sayıları gibi veriler şirketin SEC’e sunduğu dosyada yer alıyor.

S-1 dosyasında yer alan bilgilere göre Facebook, 2011 yılını 3.71 milyar dolar gelirle ve 1 milyar dolar kar ile kapattı. Şirketin 2010 yılında elde ettiği gelir ise 1.97 milyar dolar.

Facebook, 2011 yılında kasasına giren 3.71 milyar doların %84,9’u olan 3.15 milyar doların reklamlardan geldiğini açıkladı.

Dosyada yer alan bir diğer dikkat çekici bilgi ise Facebook’un gelirlerinin %12’sinin Zynga tarafından sağlandığı yönünde. S-1 dosyasında, şirketin Zynga ile ilişkisinden dolayı önemli bir gelir sağladığı ve ilişkinin devam etmemesi halinde Facebook’un finansal açıdan ciddi zararlar göreceği sözlerine yer veriliyor.

Dosyada Facebook çalışanlarının maaşları ve şirketteki hisse dağılımına ait bilgiler de yer alıyor. Buna göre Facebook’ta 2011 yılında en çok kazanan isim Sherly Sandberg. 2011’i 295 bin dolar maaş ile kapatan Sandberg, 85 bin dolarlık primin de sahibi olmuş. Ancak Facebook’un COO’su en çok kazancı kendisine verilen 30,4 milyon dolarlık hisse senedi ile yapmış.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, 2011 yılını 483 bin dolar maaş ve 220 bin dolar prim ile kapatmış. Bununla birlikte Zuckerberg için 2011 yılında özel uçak masrafının 700 bin doların üzerinde olduğu da raporda yer verilmiş.

Peki Facebook’ta kimlerin, ne kadar hissesi var?

Facebook’ta en çok hisseye sahip olan kişi Mark Zuckerberg. Şirketin yüzde 28.2’lik hissesine sahip olan Zuckerberg’i %11,4 ile Jim Breyer ve %7,6 ile Dustin Moskovitz takip ediyor.

Digital Sky Technologies, %5,5 ile Facebook’un önemli hisse sahiplerinden birisi durumunda. PayPal’ın kurucusu Peter Thiel şirkete %2,5 oranında ortak olurken, Microsoft’un payı ise %1,6.

Kaynak: sosyalmedya.co – Bahadır Aksoy

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

Yorum ekle