Ideallyfree

Microsoft Office 365 – Bilinmeyen 12 Özelliği…

Microsoft Office 365

Bugün size Microsoft Office programlarının bulut versiyonu Office 365’in daha önce hiç farkına varmadığınız özelliklerini ya da yeni yayınlanan bazı özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Office 365 bilgisayarınıza indirebildiğiniz ve aylık ya da yıllık seçeneklerle ücretini ödemeye devam ettiğiniz sürece kullanabileceğiniz ve Microsoft’un bu bulut depolama alanı içine sürekli olarak yeni yeni özellikler eklediği bir bulut yazılımı.

Size bu yazımda muhtemelen bilmediğiniz ya da yeni devreye alınacak 12 özellikten bahsedeceğim.

Microsoft Office 365 bilgisayarınıza indirebildiğiniz ve aylık ya da yıllık seçeneklerle ücretini ödemeye devam ettiğiniz sürece kullanabileceğiniz ve Microsoft’un bu bulut depolama alanı.

Size bu yazımda muhtemelen bilmediğiniz ya da yeni devreye alınacak 12 özellikten bahsedeceğim.

 • Aynı anda birden fazla kişi aynı dokümanı eş zamanlı olarak düzenleyebiliyor

Excel, Word veya PowerPoint üzerinde çalıştığınız bir dosyanın değişikliklerini ve düzenlemeyi kimin yaptığını görebiliyorsunuz. Böylece şirketlerde büyük bir darboğaz oluşturan e-mail trafiğini engellemiş ve eş zamanlı düzenlemenin keyfini çıkarmış oluyorsunuz. Bu arada bu Microsoft’a özgü bir özellik değil, Google Uygulamaları da buna benzer kolaylıklar öneriyor ancak bunun aksiyona geçmiş versiyonunu ilk defa görüyoruz bu da takdire şayan bir özellik.

Microsoft Office 365 - es zamanli

 • Doküman üzerinde çalışırken ekip arkadaşlarınızla Skype üzerinden konuyu tartışabiliyorsunuz

Microsoft’un bir diğer özelliği herkes belge üzerinde çalışırken sistem üzerinde yer alacak bir “sohbet” butonu sayesinde doküman üzerinde çalışan ekibin skype üzerinden sohbet etmesini sağlayacak.

2_skype

 • Dokumanları eklemek yerine, dokümanları linkleyebiliyorsunuz

Eğer şirketinizde Office 365’in Business versiyonunu kullanıyorsanız işte size bir belgeyi paylaşmak için püf noktası:

Belgenizi Office 365’in bulut depolama alanına yükleyin Outlook’un bulut versiyonunda çalıştırın ve ek olarak göndermek yerine dokümanı linkleyin. İşte bu kadar basit. (Dokümanları linkleme işlemi de aslında bütün bulut depolama alanlarında var, Microsoft’a özgü bir özellik değil.)

Microsoft Office 365 - Doküman Linkleme

 • Tek Uygulama ile hem kişisel hem de kurumsal bulut hesaplarınızı yönetebiliyorsunuz.

Android sisteminde çalışan bir uygulama ile hem kişisel bulut depolama alanını hem de kurumsal bulut depolama alanını aynı uygulama ile yönetebiliyorsunuz.

 • Notlarınızı Görevlere Dönüştürebiliyorsunuz…

Microsoft Office 365 not alma özellikli programı One Note’u Microsoft Outlook içinde kullanabiliyorsunuz ve bu notları daha sonra görevlere dönüştürerek takviminize ekleyebiliyorsunuz.

Microsoft Office 365 - Çizim

 • Bırakın sunumunuz için ihtiyacınız olan görselleri Bing sizin için otomatik olarak bulsun

Microsoft’un Prezi benzeri Powerpoint uygulaması Bing ile sekronize olarak çalışan Microsoft Sway ile sunumdaki cümlelere uygun aramalar yaparak sunumunuza en uygun görselleri otomatik olarak bulabilirsiniz.

Microsoft Office 365 - Bing

 • Karalamalarınızı metin ve çizimlere dönüştürün.

One Note gibi kendi çizimlerinizi yapabildiğiniz uygulamalar üzerinde yaptığınız karalamaları rahatlıkla (Lasso Tool) ile Metin ya da çizimlere dönüştürebiliyorsunuz. Üstelik istemediğiniz bir biçim ortaya çıkarsa düzenleyebiliyorsunuz.

Microsoft Office 365 - Çizim

 • Gelen Kutunuza kendi kendini düzenlemeyi öğretin

Spam maillerden daha önemli olanları ayıklamak için Google ve Microsoft son dönemlerde ciddi çalışmalar yapıyor. Google’ın öncelikli mailleri vurgulamak için yaptığı çalışmalar sonrasında Microsoft da bu konuya eğilmişe benziyor. Clutter adı verilen uygulama sizin davranışlarınızı önceden belirleyerek ve hangi e-mailleri silebileceğinizi saptayıp ya da daha az önemli e-maillerinizi Clutter dosyasına atarak sizin yerinize ayrıştırıyor.

teach-your-inbox-to-de-clutter-itself

 • “Tümünü Yanıtla” seçeneği nedeniyle ortaya çıkan e-mail trafiğini ortadan kaldıran “Yok Sayma” özelliği…

Bir e-mailin gönderildiği tüm kişilerden gelen cevaplar bir süre sonra önüne geçilmez bir hal halır ve sürekli mail kutunuza düşen e-mailler artık sizi rahatsız etmeye başlar böyle durumlar için geliştirilen “ignore-yok sayma” özelliği ile bundan kurtulabilirsiniz. (Bilmeyenler için Microsoft Outlook 2010’da da bu özellik var, zaten kullanılabiliyor.)

ignore-annoying-reply-all-conversations-1

 • Veri satırlarınızı bir haritaya dönüştürün…

Excel’in son versiyonu The Power Map adı verilen yeni bir özelliğe sahip. The power map veri satırlarını resimlere çevirmeye yardımcı oluyor ve eğer datalar coğrafi özellikler ya da ülkeler ile ilgili bilgiler vb. içeriyorsa bu durumda dataları 3D (3 boyutlu) bir haritaya yerleştiriyor.

3d-1

 • Siz yorulmayın Excel dataları sizin için düzenliyor

Mesela isimler ve soy isimler var ve siz bunları birleştirmek istiyorsunuz, ilkini yaptınız ikincisini de yaptıktan sonra excel sizin nasıl devam edeceğinizi analiz ediyor ve geri kalanını sizin için düzenliyor. Bu özelliğin adı “Flash Fill” videosunu buradan izleyebilirsiniz.

 • PDF’i Word’e dönüştürmek çok kolay

Biliyorsunuz daha eski versiyonlarda da Word’u farklı kaydederek PDF (Dosya > Dışarı Aktar> PDF/XPS Oluştur ya da Dosya > Farklı kaydet >PDF) formatına dönüştürebiliyorduk ancak PDF formatında bir dokümanı Word’e dönüştürmek hep bir eziyet oluyordu şimdi ise korumalı ve telif hakları olan dokümanlar dışında belgeleri Word’e çevirmek mümkün…

edit-a-pdf-file-1

Kaynak: Business Insider 

Funda Tabak

1 yorum