Ideallyfree

Reddedilemez 21 Liderlik Yasası

“Zirve ıssızdır bu yüzden oraya giderken yanınıza birinin olması daha iyidir…” John C. Maxwell, Reddedilemez 21 Liderlik Yasası

Her iş yerinde, liderlerin varlığı hayati önem taşır. İş hayatında bir lider olmak, sadece bir pozisyonda olmakla ilgili değildir. Gerçek bir lider, iş yerindeki insanları motive eden, vizyon sahibi ve sorumluluk alan kişidir. Ancak, lider olmak, doğuştan gelen bir yetenek değildir. Kendinizi geliştirmeye ve liderlik özelliklerinizi geliştirmeye istekli olmanız gerekiyor.

Başarılı liderler, iş yerindeki çalışanların motivasyonunu arttırır, verimliliği artırır ve vizyonu gerçekleştirmeye yardımcı olur. Ancak, liderlerin doğuştan sahip olduğu liderlik özellikleri yoktur. Liderler, kendilerini geliştirmeye ve sahip oldukları liderlik özelliklerini daha da ileriye taşımaya devam etmelidir.

John C. Maxwell’in Reddedilmez 21 Liderlik Yasası kitabı, liderlerin sahip olması gereken özelliklerin bir listesini sunuyor. Bu makalede, bu yasaların önemine ve liderlerin iş yerinde neden bu yasalara uyması gerektiğine değineceğiz.

Peki, başarılı liderlerin sahip olduğu özellikler nelerdir?

Dünya tarihinde olaylar kadar liderlerde çok önemlidir. İnsanlığın gelişimini sağlayan insanların attığı ufak adımlardır. Edison’un elektrik konusunda keşifleri ne kadar önemliyse Aristo’nun varoluş üzerine kafa yorarak ürettiği fikirler aynı derecede önemlidir. Büyük İskender’in fetihleri kadar, Fatih’in İstanbul’u fethi de önemlidir. Bu konuyla ilgili yüzlerce, hatta binlerce örnek var.

Dünyanın gelişimine liderlik etmiş insanlar tabiî ki öncelikle kendi içsel yolculuklarını tamamlamış insanlar. Kendi keşfini gerçekleştirememiş birisinin dünyanın gelişimi için keşiflerde bulunmasının mümkün olmadığı hepimizin bildiği bir gerçek.

Reddedilemez 21 Liderlik Yasası – John C. Maxwell

 1. Geniş Ufuk Yasası: Liderlik Yeteneği Kişinin Etkinlik Düzeyini Belirler
 2. Etkileme Yasası: Liderliğin Ölçüsü Etkilemedir – Ne daha fazla, ne daha az
 3. Süreç Yasası: Liderlik bir günde değişmez, günlük olarak değişir
 4. Denizcilik Yasası: Herkes dümeni kullanabilir ancak seyir haritası çıkarmak lider gerektirir
 5. Dinletebilme Yasası: Gerçek lider konuştuğu zaman insanlar dinler
 6. Sağlam Zemin Yasası: Güven liderliğin temelidir
 7. Saygı Yasası: İnsanlar doğal olarak kendilerinden daha güçlü olan lideri izler
 8. Sezgi Yasası: Liderler her şeyi liderlik sezgisiyle değerlendirir
 9. Çekim Gücü Yasası: Siz çekim gücünüzsünüz
 10. Bağlantı Yasası: Liderler kendilerinden yardım istenmeden gönül kazanır
 11. İç Çember Yasası: Liderin potansiyelini yakınındakiler belirler
 12. Yetki Verme Yasası: Yalnızca kendilerinden emin olan liderler başkalarına yetki verirler
 13. Yeniden Üretim Yasası: Bir lider yetiştirmek için lider gerekir
 14. Ortaklık Yasası: İnsanlar liderlerle ortak olur, vizyon ardından gelir
 15. Zafer Yasası: Lider ekip için kazanacağı bir yol bulur
 16. Büyük An Yasası: Karar an bir liderin en iyi arkadaşıdır
 17. Öncelikler Yasası: Liderler başarı için yapılması zorunlu olmayan etkinlikleri de bilir
 18. Özveri Yasası: Bir lider öne çıkmaktan vazgeçmelidir
 19. Zamanlama Yasası: Ne yaptığınız ve ne yöne gittiğiniz kadar, bunu ne zaman yaptığınız da önemlidir
 20. Büyük Gelişim Yasası: Gelişimi arttırmak için takip edenleri yönetin, gelişimi katlamak içinse liderleri
 21. Miras Yasası: Liderin varlığını sürdüren değerler ardından gelenlerle ölçülür

Kitap Önsözünden alıntı:
Bu kitap ister ilk liderlik kitabınız isterse onbeşincisi olsun, onu seveceksiniz çünkü kişisel, aile ve iş yaşamındaki değişen ilke ve olguları hemen uygulayabilirsiniz. Bu kitapta hiçbir “fildişi kule” yok. Bunun yerine John Maxwell’in bu konuda yazan çok sayıda insanın gerçek dünya deneyimleri ile onaylanmış değişmeyen liderlik ilkeleri anlatılmaktadır.

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

7 yorum