Ideallyfree

Google Adwords Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri

google-ads-anahtar-kelime-esleme-secenekleri

Reklamlarınızın kullanıcılara tam olarak sunduğunuz ürün ve hizmetleri aradıkları zaman ulaşabilmesi için reklam gruplarınızı oluştururken, reklamlarınızı hedeflemenize yardımcı olacak anahtar kelimeler seçersiniz. Bunu sağlamak amacıyla, her bir anahtar kelime için şu eşleme türlerinden birini seçmeniz gerekir:

Google Ads yani eski adıyla Google Adwords panelinizde ayarlar yaparken Google Adwords Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri büyük önem taşır.

Google Adwords’te kullanıcıların sunduğunuz ürün ve hizmetlere tam aradıkları zaman ulaşabilmesi için reklam gruplarınıza reklamlarınızı hedeflemenize yardımcı olacak “anahtar kelimeler” seçersiniz. Bunu sağlamak amacıyla, her bir ekleyeceğiniz her bir anahtar kelime için aşağıda yer alan eşleme türlerinden birini seçmeniz gerekir:

Google Adwords Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri

Google Adwords Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri: Geniş Eşleme

Geniş eşleme, Google Adwords’te tüm anahtar kelimeler için varsayılan olan ayardır. Anahtar kelimenizle (herhangi bir sırayla veya kombinasyonla) yapılan tüm aramalarda reklamınız görüntülenebilir. Geniş eşlememizi “+” ile birlikte kullanırsak yazdığımız anahtar kelimemiz ve/veya diğer “+” eklediğimiz anahtar kelimeleri aradıklarında reklamımızı görürler. (Her bir kelimenin yakın varyasyonlarında da reklamlarımız görüntülenmiş olur)

Google Adwords Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri: Sıralı Eşleme

Sıralı eşleme, anahtar kelimelerin tam olarak girildikleri sırayla görünmesi şartını getirerek kapsamınızı daraltır. Sıralı eşlemeli bir anahtar kelime grubu oluştururken anahtar kelime grubunun başına ve sonuna tırnak işareti yani ”    ”  eklenir. Anahtar kelime grubumuz tırnak işareti arasına nasıl yazıldıysa kullanıcılar o kelime grubunu aradıklarında reklamımız görüntülenir. Örneğin anahtar kelime grubumuz “kırmızı elbise” ise kullanıcılar  “kırmızı elbise” birlikte kullanılmak kaydıyla başına veya sonuna kelime eklediklerinde reklamımızı görürler. Özetle, bir anahtar kelime grubu ya da o anahtar kelime grubunun da dahil olduğu yakın alternatifler arandığında reklamımız görüntülenir.

Google Adwords Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri: Tam Eşleme

Tam eşleme, kelime öbeğinin önünde, arasında veya arkasında başka hiçbir kelime olmaksızın, tam olarak sizin kelime öbeğinizle arama yapıldığında reklamınızı göstererek erişim kapsamınızı daha da daraltır. Anahtar kelime grubumuzun başına ve sonuna [ ] parantez işaretleri kullanıldığında ise isminden de anlaşılacağı gibi sadece kullanıcılar bizim kelime grubumuzu aradıklarında reklamımız görüntülenir.

Özetle;

  • Tam ve sıralı eşleme ile sınırlanan kampanyalarda kullanıcıların daha alakalı terimlere ulaşması,
  • Seçilen anahtar kelimelerimizin tıklama oranlarında artış ve tıklama başına maliyetlerinde azalma,
  • Kampanyalarımızın yatırım getirilerinde (YG) artış,
  • Düşük arama hacimli kelimeler için alakalı kelimelerin tetiklenmesinin sağlanması,
  • Yazım hataları, tekil veya çoğul biçimler, kısaltmalar gibi kelimelerle arama yapan kullanıcılarında, ilgili reklamlar ile eşleşmesi hedeflenmekte.

Google Adwords’te Negatif Eşleme

Negatif eşleme, reklamımızın, belirli terimleri arayan kullanıcılara gösterilmesini engellemek için kullanılır. Negatif eşlemede anahtar kelimemize, eksi işareti (-) ile  tanımladığımız bir anahtar kelime içeriyorsa bu kullanıcılara reklamımız  görüntülenmez. Negatif anahtar kelimeler kullanma, alakasız kullanıcıların reklamımızı görüntüleyerek maliyetlerimizi arttırmasını engeller. Trafiğe filtre uygulayarak istenmeyen tıklamaları engellemek için özellikle yararlı bir yöntemdir.

Reklamını yaptığınız ürün veya hizmete bağlı olarak, reklam grubunuza negatif anahtar kelime olarak eklemek isteyebileceğiniz birkaç terim vardır: “ücretsiz”, “ders” veya “kurs” ve “iş”. Bu terimleri eklemek, kullanıcıların anahtar kelimelerinizle alakalı ücretsiz ürünler veya hizmetler, dersler veya kurslar ya da anahtar kelimelerinizi içeren işler aradığında reklamınızla beraber görünmesini istemediğiniz aranan kelime öbeklerini ortadan kaldırır.

Google Adwords anahtar kelime eşleme seçenekleri
Google Adwords anahtar kelime eşleme seçenekleri

Doğru anahtar kelime eşleme türleri nasıl seçilir?

Anahtar kelimelerimize uygun eşleme türünü seçerken genelde “genişten dar kapsamlıya doğru” bir strateji izlemeyi öneririm. Reklamlarımızın alakalı aramalarda gösterilme olasılığını arttırmak için geniş eşlemeli anahtar kelimelerle başlamak uygun olacaktır. Anahtar kelimelerimize zamanla gelen performansını izledikten sonra reklamımızda yer alan anahtar kelimelerin çok sayıda alakasız durumda gösterildiğini fark etmemiz durumunda anahtar kelime eşleme türlerini daha özelleştirmek faydalı olacaktır.

Geniş eşlemelerin gösterim ve tıklama aldıktan sonra, hangi anahtar kelimelerin reklamlarımızı tetiklediğini izleyebilmek amacıyla “arama terimleri raporunu” inceleyebilirsiniz. (Bu aşamada arama terimleri raporu günlük ya da gün aşırı takip edilmesi gereken bir rapor bence.)

Rapordaki bilgileri kullanmaya yönelik birkaç ipucu:

  • Google Adwords üzerinde reklamlarımızı tetikleyen arama terimlerinin hesabımızdaki anahtar kelimelerle ne kadar alakalı olduğunu görmek için “Eşleme türü” sütununu inceleyebilirsiniz. Bu bilgiler, anahtar kelimeleriniz için hangi eşleme türlerini kullanmak isteyebileceğiniz konusunda size fikir verecektir.

Örneğin, arama terimleri raporunda gösterilen alternatiflerin çoğunun, tanıtımını yaptığınız ürün veya hizmetle alakasız olduğunu farkederseniz, anahtar kelime eşleme türünüzü değiştirebilirsiniz.

  • Yüksek potansiyeli olan yeni arama terimlerini anahtar kelime olarak ekleyin. İşletmenizle pek alakalı olmayan terimleri, negatif anahtar kelime olarak ekleyerek ayıklayabilirsiniz. Böylece daha düşük bütçelerle hedef kitlenize uygun kullanıcılara erişmeniz mümkün olacaktır.

Google Adwords ile ilgili diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

1 yorum