Ideallyfree

Gamfed Türkiye Gamification Meetup Oyunlaştırma Konferansı (Sunum ve Videolar)

İçindekiler

Gamfed Dünya Oyunlaştırma Konfederasyonu Dünyadaki Oyunlaştırma farkındalığını artırmak amacıyla kar amacı gütmeyen bir dernek.  Gamfed’in Türkiye temsilciliği Gamfed Türkiye bu yıl ikinci kez 3 Haziran 2018’de Bahçeşehir Üniversitesi’nde II. Gamification Meetup Oyunlaştırma Konferansı’nı gerçekleştirdi.

3 Haziran 2018 Pazar günü Gamfed Türkiye – Uluslararası Oyunlaştırma Konfedederasyonu’nun Türkiye’de organize ettiği ikinci etkinliği Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş kampüsünde 400’den fazla katılımcıyla gerçekleşti.

3 Haziran 2018’de gerçekleşen 2. Gamfed Türkiye Oyunlaştırma Konferansından kareler:

Gamfed Türkiye - Oyunlaştırma Konferansı - Zehra Önay Gamfed Türkiye - Oyunlaştırma Konferansı - Tezgahçılar
Gamfed Türkiye - Oyunlaştırma Konferansı Fuaye Alanı

Gamfed’in Misyonu Nedir?

Londra merkezli dernek Gamfed Dünyadan bir çok oyunlaştırma uzmanının katılımcıyla ‘oyunlaştırma’ farkındalığının artırılması için yerel temsilciler ile içerikler üretmekte ve etkinlikler düzenlemektedir.
Açılış konuşması Gamfed Türkiye Temsilcisi Ercan Altuğ Yılmaz ve BAU Graduate School of Business Genel Kurul Üyesi, 360+ Media CEO’su Sayın Zehra Öney tarafından gerçekleşti.

Gamfed Türkiye Oyunlaştırma Konferansı Kapsamı Nasıldı?

Etkinlik açılış konuşmasında etkinlikte 30’dan fazla ana sponsor ve deneyim sponsoru firmanın stand açtığı 400’den fazla biletleme yapıldığı ve 8 keynote, 5 panel ve farklı salonlarda 10 adet oyunlaştırma odaklı workshop aynı gün içinde gerçekleştiği ifade edildi.

Gamfed Türkiye Oyunlaştırma Konferansı Etkinlik Sponsorları ve Katılımcı Firmalar:

360+Media – Blippar, Oyunder, Pubmedya , Brand New Game, Tezgahçılar, Öğrenme Tasarımları, Big Cat – Polify , Netmarble, Renunion, Kodris,Benmaker,Tohum Otizm, BUG Bahçeşehir University Gaming Dep. , Salesmot, Inooster, Einstein, UES-Sınırsız Eğitim Hizmetleri , By No Game, Catchman App, , Trivia Train, GmPly, Minticity, Parrotize, Pearson, Bursa Oyun Hareketi Derneği, Uniaktivite, GEO Koleji firmaları stand açtılar.

Konferanstaki konuşmacılar adına bağış yapılan Tohum Otizm Vakfı Türkiye Genel Müdürü Betül Selcen Özer tarafından yapılan teşekkür konuşmasında Otizm’in farkındalığı için tasarladıkları “Bağış İçin Oyna” projesinden de bahsedildi.

Street Fighter gibi klasik atari oyun cihazlarından konumlandırdıkları katılımcıların hem oyun sonunda bağış yapabildiklerini hem de Otizm’le ilgili bilgilendiğini belirtti.

Bağış için Oyna Tanıtım videosu

Konferansın ilk keynote konuşmasını Amerika merkezli “Knack” firmasının kurucu CEO’su Guy Halfteck tarafından “What’s your knack? Games to “measure” job potential – Gerçek Potansiyelini Oyunla Ortaya Çıkar” isimli sunumuyla gerçekleştirdi. Knack firması bir den çok özel olarak geliştirdiği oyun üzerinden katılımcıların karakter analizi ve yetenek haritasını çıkarıyor. Guy Halfteck’in sunumu :

Knack CEO Guy Halfteck “What’s your knack? Games to “measure” job potential”

Hollanda merkezli Brand New Game firmasının Türkiye temsilciğinden Fırat İçmeli bir sonraki konuşmacıydı. Title olarak “Chief Gamification Officer CGO” olarak kendini tanıtan İçmeli, şirketlerinin üniversite öğrencilerine uyguladığı bir oyunlaştırma projesinden bahsederek özellikle yeni nesil katılımcıların oyunsu deneyimlerde çok daha başarılı sonuçlar elede ettiğinden bahsetti. Fırat bey’in sunumu :

Fırat i̇çmeli Brand New Game – Oyunlaştırma ile Üniversite Öğrencilerinin Derslerdeki Başarısını Artırmak

İngiltere merkezli 3Radical isimli oyunlaştırma firmasında danışman olarak görev alan Will-Stuart Jones ise ‘’WHY GAMIFICATION IS FUNDAMENTAL TO BUILDING COMPELLING CONSUMER EXPERIENCES’’ Müşteri Deneyiminde Oyunlaştırma neden en temel unsurdur – isimli sunumunu gerçekleştirdi. Özellikle Londra etrafında restaurant ve eğlence merkezlerinin müşterilerine nasıl oyunlaştırılmış deneyimler sunduğunu aktardı. Will ‘in sunum dosyası :

Will Stuart Jones – 3Radical London UK – Why Gamification is Fundamental to Building Compelling Consumer 

Ankara merkezli köklü bir eğitim firması olan İzgören Akademi’nin Genel Müdürü Umut Sav “Oyunlaştırma, Olgunlaştırma” isimli sunumunda şirket olarak yayınladıkları “CEO OLMAK” isimli kutu oyunu üzerinden firmalarda işe alımdan oryantasyona kadar bu oyun ile bir çok proje gerçekleştirdiklerini ve bu kutu oyununu oynarken aslında hem öğrenmenin daha kolay gerçekleştiği hem de katılımcılarının karakterleri ve yeteneklerinin daha net bir şekilde ortaya çıktığını belirtti. Umut bey’in çok beğenilen sunumu :

İzgören Akademi – Genel Müdür Umut SAV – Oyunlaştırma – Olgunlaştırma

Keynote arasına çıkarken Tezgahçılar isimli eğitim firmasının Gamfed Konferansına özel tasarladığı “6 farklı Oyuncu Tiplerini Bulma” oyunu da katılımcıların 15 dakikalık keynote arasında bir birlerine sorular sorarak hangi oyuncu tipinde olduklarını ve dolayısıyla tanışmalarına imkan verdi. Tezgahçıların uyguladığı oyundan kareler için :

Keynote arası sonrası ilk konuşmayı HR Dergi Kurucu Genel Müdürü Alper Toper bey ve “Türkiye’nin Motivasyon Haritası – Beni ne motive eder” isimli müthiş istatistikler içeren sunumuyla yaptı. Alper bey oyunlaştırma kurgularında da çok önemli yer alan katılımcıların nasıl motive olacağıyla ilgili Türkiye’de yapılmış en kapsamlı araştırmanın sonuçlarını demografik olarak paylaştı. Alper Bey’in sunum dosyasını kendi ricasıyla paylaşamıyoruz ancak sunumundan bir kare ve videosunu da yakında burada paylaşacağız:

HR Dergi Kurucusu – Alper Toper
Beni ne motive eder? Türkiye’nin Motivasyon Haritası isimli sunumu

View image on TwitterView image on Twitter

Katılımcıların da çok ilgisini çeken bu sunum sonrasında başka ilgi çekici konu olan “LEGO Serious Play ile Verimlilik” ve Türkiye’nin ilk ve tek LEGO Serious Play Eğitmeni Sertifikasına sahip Yelda Gürbüz Erdoğan sahne aldı. LEGO oyuncaklarıyla şirketlerde toplantı süreçlerini, takım çalışmalarını ve karakter analizlerini dünyada kabul gören bu yöntemle nasıl yapıldığını aktardı. Yelda hanım’ın LEGO Serious Play ile ilgili sunumu:

LEGO Serious Play ile Verimli İletişim – Yelda Gürbüz Erdoğan – Gamfed Turkiye Oyunlaştırma Konferansı

Almanya merkezli Accenture Digital firmasının Gamification Chapter olarak adlandırılan Oyunlaştırma Departmanından konferansa katılan Olcayto Cengiz “Oyun mu oynuyoruz burada?” isimli sunumunu gerçekleştirdi. Fortune 100’de yer alan global bir firmada Oyunlaştırma iş modelinin nasıl uygulandığını örnekleriyle aktardı. Çok beğenilen sunumunda Olcayto Cengiz Türkiye ‘deki oyunlaştırma anlayışı ve yaklaşımıyla Avrupa’daki yaklaşım arasındaki farkları da eğlenceli örneklerle gösterdi. Olcayto bey’in keyifle takip edilen sunumunun dosyası :

Oyun mu oynuyoruz burada?! – Olcayto Cengiz – Accenture Gamification Chapter Berlin 

Konferansın ana keynote konuşması için bir çok kaynak tarafından yaşayan en önemli oyunlaştırma uzmanı olarak gösterilen, Türkiye’ye ilk kez gelen , Octalysis isimli oyunlaştırma modelinin yaratıcısı, Octalysis Group kurucu ortağı, Actionable Gamification:Beyond Points-Badges-Leaderboard isimli bestseller kitabın yazarı, Yu-kai Chou konuşmasını yapmak üzere sahneye geldi. 30 dakikalık konuşmasında 2003 yılından bu yana geliştirdiği model olan Octalysis modelinden bahseden, hem de projelerinden bahsetti.

Öğle arası verilen konferansta yine bir ilk gerçekleşti ve öğle arasında katılımcılar “Catchman” isimli firmanın uygulamasıyla AR Artırılmış Gerçeklik oyunu desteğiyle Bahçeşehir Üniversitesi’nin içine yerleştirilen sanal hediye kutularını bulup kutulardan çıkan D&R Hediye Çeki, The Game Davetiyesi, İmzalı İş’te Oyunlaştırma Kitabı, Workinton Ofis Üyeliği, Catchman Powerbank, Catchman MUG gibi ödülleri kazandılar. Öğle arası oynanan bu oyunun videosu için :

Öğleden sonra ana sahnede Oyunlaştırma odaklı paneller gerçekleşirken paralel seanslar olarak 3 farklı lokasyonda 10 adet oyunlaştırma odaklı workshop atölye de gerçekleştir. Atölye konu başlıkları :

  • Berna Aslan ile Eğitsel Oyun ve Oyunlaştırma Workshop
  • Eda Bayraktar ve Storytelling Academy ile Hikayeleştirme Workshop
  • Tuğba Çanşalı ile Oyunbaz Atölyesi
  • Akar Şümşet ile Kullanıcı Odaklı Oyunlaştırma Tasarımı
  • Yelda Gürbüz Erdoğan ile LEGO Serious Play Workshop
  • İzgören Akademi ile CEO Olmak Kutu Oyun Atölyesi

Paneller ve katılımcıları sırasıyla :

Türkiye’de Oyunlaştırma Projelerin:

Koray İnan (Moderatör) Satış Koçu,Ecem Sondelen Yemeksepeti.com , Emre Güngör ING Bankası – Vice President, Murat Yılmaz Inooster Kurucusu , Gökçen Karan GmPly Kurucu Ortak

Oyunlaştırma ve Yeni Teknolojiler – AR, VR, IOT, Blockchain:

Ahmet Atilla Can 360+ Media Vice President, Güven Çatak (Moderatör) Founder Director of Bahcesehir University Game Lab , Haydar Özkömürcü Dijital Pazarlama Danışmanı Growth Hacker | Eğitmen, Altuğ Öztürk Krypted Kurucu Ortağı, Alp Köksal Khan Academy Türkiye

Sosyal Sorumluluk için Oyunlaştırma: 

Zeynep Karagöz (Moderatör) Maker Atölye, Ezgi Temir Netmarble – Kod Ödülleri, Mehmet Çam Otsimo – Designer, Neyran Akyıldız WWF Türkiye Kaynak Geliştirme Müdürü , Özcan Köse Adım Adım İcra Kurulu Üyesi

WWF Sosyal Sorumluluk için Oyunlaştırma Panel Sunumu – Gamfed Turkiye Oyunlaştırma Konferansı

E-spor Jenerasyonuna Oyunlaştırma :

Nihat Baran Menteş (Moderatör) Renunion Kurucusu, Mert Kestek Einstein Genel Müdürü, Murat Kömürcü ByNoGame CEO , Ozan Aydemir Gaming in Turkey Kurucusu, Oğuzhan Yılmaz Catchman Founder

Adım Adım – Sosyal Sorumlulukta Oyunlaştırma Paneli Sunumu – Gamfed Turkiye Oyunlaştırma Konferansı from Ercan Altuğ YILMAZ

Eğitimde Oyunlaştırma:Yavuz Samur Bahçeşehir Üni. BÖTE Bölüm Başkanı , Gökhan Yıldırım Trivia Train Co-Founder ,Azize Sorguç Das Akademie -Minticity Genel Müdürü, Özlem Şenel UES – Sınırsız Eğitim, Hatice Şengür Enocta Ürün Müdürü

Netmarble – Kod Ödülleri – Gamfed Turkiye Oyunlaştırma Konferansı Sunumu

Oyunlaştırma ile Girişimcilik:

Burçak Yıldırım (Moderatör) Tezgahçılar Kurucusu, Melis Abacıoğlu Sweaters Kurucusu Tuğba Çanşalı Öğrenme Tasarımları , Kadircan Kırkoyun Scode Founder, Serkan Erdoğmuş Salesmot

Oyunlaştırmanın Dünü, Bugünü ve Geleceği Paneli:

Ercan Altuğ Yılmaz (Moderatör) Gamfed Türkiye Temsilcisi

Ayşe Şule Bilgiç
Düşyeri Kurucusu & Düş İşleri Bakanı

Uğur Batı
Akademisyen, Yazar

Dr. Kerem Dündar
Nöro Sağlık Kurucusu

Serdar Ekrem Şirin
Muse Network CEO, Galaktikos Espor Kulübü Sahibi, Trabzonspor Yönetim Kurulu Üyesi

Konferans kapanışında tüm gün sosyal medyada #oyunlastirma hashtag ile en çok etkileşim görenin Salesmot firmasıyla oyunlaştırılmış bir ekrandan izleyebildikleri yarışmanın sonucu galibine ödülü verildi.

Ve Gamfed Türkiye Temsilcisi Ercan Altuğ Yılmaz 30’dan fazla etkinlik için gönüllü çalışan ekibi sahneye çağırıp Gamfed Türkiye 3.etkinliğinde görüşmek üzere konuşmasını tamamladı.

Oyunlaştırma ile ilgili diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

Yorum ekle