Ideallyfree

Burger King 20 yıl sonra logosunu değiştiriyor

burger-king-yeni-logo6

Burger King, 20 yıl sonra büyük çaplı bir yeniden markalaşmanın ardından logosunu sadelik ve dijital vurgusu yaparak değiştiriyor.  Retrospektif bir yönü de olan bu logo, markanın yeni görsel kimliği olacak ve 2021 yılı içinde tüm restoranlarda kullanılacak. 

Yeniden tasarımın en önemli parçası, 1999’dan beri kullanımda olan ve hamburgerin etrafındaki mavi renkli daire. Burger King yaptığı basın açıklamasında, yeni “minimalist logonun zamanın marka evrimiyle kusursuz bir şekilde buluştuğunu” açıklamış.

burger-king-yeni-logo6

Fotoğraf: Businesswire

Fast Food Zinciri Burger King’in Yeni Logosu Hangi Değişikleri İçeriyor ve Ne İfade Ediyor?

Yaklaşık altı yıldır Burger King pazarlamasına liderlik eden ve Ocak 2020’den beri Burger King’in ana şirketi olan Restaurant Brands International’ın CMO’su olarak görev yapan Fernando Machado konuyla ilgili aşağıdaki ifadelere yer verdi:

  • Yeniden tasarlanan logo aslında 1969’dan 1999’a kadar kullanılan eski bir logoya benzer görünümüyle markanın 64 yıllık geçmişine saygısını ifade etmektedir
  • Yeniden markalaşma, markanın şeffaflık ve sürdürülebilirliğe odaklandığını göstermeyi hedefliyor.
  • Yeni logonun rengi daha canlı olacak ve yiyeceklerin renklerine daha çok benzeyecek şekilde değiştirilmiştir.
  • Hamburger ekmeğinin büyüklüğü ve oranı en çok satılan ürünlere benzeyecek şekilde ayarlanmıştır.
  • Yazı tipi tıpkı Burger King’deki yiyecekler gibi nefis ve yuvarlak hale getirilmiştir.
  • İnsanların yemeğimizi arzulaması için bu tasarımı kullanmak istedik; alevli ızgara mükemmelliği ve hepsinden önemlisi tadı.

Machado’ya göre, mevcut logo zaman içindeki yeniliklerle yarışamadı ve dijital ve mobil öncelikli deneyim için tam olarak optimize edilemedi. Machado eski logoda yer alan hamburger ekmeğinin üzerindeki parıltıdan bahsederek, “hamburger ekmekleri parlamaz” diye ekledi.

Burger King Logosu Ambalaj ve Üniformalarda Nasıl Görünecek?

Markanın yeni logosu, ambalaj, restoran ürünleri, menü panoları, ekip üniformaları, restoran tabelaları ve dekoru, sosyal medya, dijital platformlar ve pazarlama dokümanlarında yerini alacak. Sonuç olarak Burger King severler alıştıkları tatları geleceğe dönük yeni bir görünümle yeniden deneyimlemiş olacaklar.

Yeni ambalajın ve çalışan üniformalarının nasıl görüneceğine bir göz atın:

bk-yeni-logo5

BK-yeni-logo4 burger-king-yeni-logo3

burger-king-yeni-logo

Fotoğraf ve Kaynak: Businesswire

İlginç Bilgiler: Ketçap Nasıl Ortaya Çıktı? yazım da ilginizi çekebilir.

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

Yorum ekle