Ideallyfree

Benetton nefret kültürüyle mücadele ediyor!

United Colors of Benetton’un diğerlerine saygı göster, onlardan nefret etme gibi mesajlar veren yeni kampanyası oldukça radikal görünüyor. Facebook, Twitter gibi sosyal ağlardan da yayınladığı mesajlarla:

“Aldığımız tepkiler bizi çok etkilese de, “nefret”e karşı mücadelemizi sürdürme konusunda her zamankinden daha çok motive olmuş durumdayız.”

şeklinde söylemlerde bulunmakta.

United Colors of Benetton, “Unhate / Nefret Etme” başlıklı yeni reklam kampanyasıyla, tüm dünya liderlerini ve uluslarını, nefret kültürüyle mücadeleye davet ediyor.

United Colors of Benetton’un diğerlerine saygı göster, onlardan nefret etme gibi mesajlar veren yeni kampanyası oldukça radikal görünüyor. Facebook, Twitter gibi sosyal ağlardan da yayınladığı mesajlarla:

Aldığımız tepkiler bizi çok etkilese de, “nefret”e karşı mücadelemizi sürdürme konusunda her zamankinden daha çok motive olmuş durumdayız.

şeklinde söylemlerde bulunmakta. Aşağıda MediaCat Online’dan aldığım daha detaylı yazıyı görebilirsiniz:

Benetton nefret kültürüyle mücadele ediyor!

Benetton’un ‘Unhate / Nefret Etme’ Kampanyası

United Colors of Benetton, ‘Unhate / Nefret Etme’ başlıklı yeni reklam kampanyasıyla, tüm dünya liderlerini ve uluslarını, nefret kültürüyle mücadeleye davet ediyor.

İnsanlar, halklar ve kültürler arasındaki benzerlikleri keşfetmek için global bir çağrı niteliği taşıyan, Benetton’un iletişim ve araştırma merkezi Fabrica tarafından yaratılan yeni reklam kampanyası, bu amaçla kurulan ‘Unhate Vakfı’ tarafından destekleniyor.

Alessandro Benetton’un dün Paris’te tanıttığı kampanyanın ana fikrini, ‘öpüşme’ eylemi oluşturuyor. Dünya liderlerini birbiriyle öpüşüyormuş gibi gösteren kampanya görselleri, tüm ayrılıkların aşılabileceği mesajını veriyor.

 Alessandro Benetton, yaptığı açıklamada,

Küresel aşk her ne kadar hâlâ ütopya ise de, ‘nefret kültürü’yle mücade etmek, iddialı ancak bir o kadar da gerçekçi bir hedef. Bugün, büyük ayaklanmaların meydana geldiği ama büyük umutların da yeşerdiği bir dönemi yaşıyoruz.

Reklam kampanyamızla, tarihin bu noktasında, toleransın ne kadar önemli olduğunu hatırlatmak istedik. İnsanların birbirine duyduğu nefretin nedeninin, ‘bilinmeyen’den, ‘öteki’nden duyulan korku olduğunu anlatmanın önemine inanıyoruz. Benetton’un sosyal meselelere duyarlı kimliği ve değerleriyle bire bir örtüşen kampanyayı başlatmış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

şeklinde konuştu.

Kampanyanın görsellerinde Barack Obama ile Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Hu Jinta; Papa 16. Benedict ile Kahire’deki ünlü El Eser camiinin imamı Ahmed Muhammed el-Tayeb, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun öpüşen fotoğrafları yer alıyor.

Bu sembolik görüntüler; ne kadar aykırı olsalar da politika, inanç ve ideolojilerin diyalogla orta yolda buluşabileceğini anlatıyor.

Sosyal ağlar ve dijital medya üzerinden yoğun biçimde duyurulacak kampanya için, Milano, Roma, New York, Paris ve Tel Aviv’de çeşitli etkinlikler düzenlendi. Kampanyanın dikkat çeken görsellerinden hazırlanan posterlerin, şehirlerin kilit noktalarına eşzamanlı olarak asıldığı etkinlikler, büyük bir merak uyandırdı.

Fiziksel, siyasi, sosyal ve ideolojik sınırları aşacak bir ‘açık demokrasi’ için çağrı yapan Benetton, vakfın yanı sıra pek çok iletişim faaliyetiyle projeyi destekleyecek.

Projeler arasında en önemlilerinden biri, sıcak savaş bölgelerinden toplanan boş mermi kovanlarından inşa edilen, dört metre boyundaki dev güvercin heykeli olacak.

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

Yorum ekle