Ideallyfree

Google gizlilik politikasını değiştirdi: “Tek bir politika, tek bir Google deneyimi”

Geçtiğimiz günlerde Google genelindeki 60 değişik gizlilik politikasını kaldırıp bunların yerine çok daha kısa, okunması kolay tek bir politika getirdi. Yeni politika çok sayıda ürün ve özelliği kapsıyor.

Geçtiğimiz günlerde Google genelindeki 60 değişik gizlilik politikasını kaldırıp bunların yerine çok daha kısa, okunması kolay tek bir politika getirdi. Yeni politika çok sayıda ürün ve özelliği kapsıyor. Böylece, Google genelinde basit, sade ve kullanıcı dostu bir deneyim oluşturma amacına daha uygun bir hale gelmiş oluyor.

Yapılan bildirime göre bu değişiklikler 1 Mart 2012’den itibaren geçerli olacak.

Yapılan bu değişikliğin ardından kullanıcıların bilgilerinin toplanması hakkında bazı farklı görüşler ortaya çıktı. Bu anlamda kullanıcıların bilgilerinin toplanması ve görüntülenmesi ile ilgili kontrolleri gerçekleştirebilmeleri için Google’ın sağladığı seçenekler ve bilgiler şöyle sıralanıyor:

1. Duyurulan değişiklikler kullanıcıların Google ile depoladıkları bilgilerin görüntülenmesinde herhangi bir farklılık yaratmayacak.

2. Google ile oturum açmadan arama yapılabilir, gerçek isim kullanılmadan hesap yaratılabilir.

3. Gerçekleştirilen değişiklikler kullanıcıların seçtikleri Google ürününü kullanmalarını etkilemeyecektir. Bu değişiklikler sonucunda hiç bir kullanıcı Google+ veya başka bir Google ürününü kullanmak zorunda bırakılmayacak.

4. Kullanıcılar Google ürünlerini bilgilerini paylaşmadan kullanabilecek. Bunun için farklı yolları tercih edebilecekler.

  • Google arama hizmeti kullanıcı ismi ve şifresi ile oturum açmadan da kullanılabilir.
  • Kullanıcının bilgilerinin bir kısmı ya da tamamı Google hesabından kaldırılabilir.
  • Kullanıcılar Reklam Tercihleri Yöneticisi aracılığı ile DoubleClick ve Gmail üzerinde kendilerine görüntülenecek reklamları kontrol edebilirler.
  • Google, farklı hesaplarda yer alan bilgilerin birbirinden ayrılması için aynı anda birden fazla farklı hesapla oturum açılmasına olanak veriyor.
  • Google Dashboard ile farklı Google hesapları arasında bilgi paylaşımı kontrol edilebilir.

Kaynak: Google Blog

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

Yorum ekle