Ideallyfree

İngilizce İş Görüşmeleri için Püf Noktaları ve Öneriler

İşte o an! Mülakatınız gayet iyi devam ederken birden karşı taraf İngilizce soru yöneltiyor. Özgeçmişinizde çok iyi derecede İngilizce bildiğiniz yazılı. İşte şimdi bunu göstermenin zamanı. Peki akıcı ve kendinizden emin bir şekilde cevap verebiliyor musunuz? Yoksa ter içinde kalıp, görüşmeciden soruyu tekrar etmesini mi rica ediyorsunuz?

İngilizce İş Görüşmeleri

İngilizce iş görüşmeleri her zaman aniden geldiğinde korkutucu olmuştur. İşte o an! İş görüşmeniz gayet iyi devam ederken birden karşı taraf İngilizce soru yöneltiyor. Özgeçmişinizde çok iyi derecede İngilizce bildiğiniz yazılı. İşte şimdi bunu göstermenin zamanı.

 • Peki İngilizce İş Görüşmeleri sırasında akıcı ve kendinizden emin bir şekilde cevap verebiliyor musunuz?
 • Yoksa ter içinde kalıp, görüşmeciden soruyu tekrar etmesini mi rica ediyorsunuz?

İngilizce İş Görüşmelerinde iyi derecede İngilizce bilgisi, birçok ilanda aranan özelliklerin başında geliyor. Şirketler pozisyona ve işe alım politikasına göre hem yazılı hem sözlü sınav yaparken, bazısı da sadece sözlü sınav (mülakat) tercih ediyor. Bu aşamalara gelmeden önce ilk yapılacak şey, göndereceğiniz özgeçmişte dil seviyenizi (konuşma becerinizi de!) açıklıkla yazmak, gerçek dışı bilgiden kaçınmak. Yani utanılacak bir duruma düşmemek.

İnsan Kaynakları Uzmanları Perspektifinden İngilizce İş Görüşmeleri

 • Peki, İş Görüşmelerinde Hangi Sorular Soruluyor?
 • İş Görüşmelerinde Nelere Bakılıyor?
 • Başvuran Adaylar En Çok Hangi Aşamada Sorun Yaşıyor?

İngilizce İş Görüşmeleri

İnsan kaynakları uzmanlarına göre adaylar en çok İngilizce olarak kendini ifade etmede sıkıntı yaşıyor. Teorik bilgileri güçlü olsa bile özellikle pratikte zorlanan adayların sayısı epey yüksek. Gençler birçok zaman heyecanları nedeniyle kendilerini ifade etme konusunda yetersiz kalıyor ve adaylar bir türlü kelimeleri bir araya getiremeyip konuları toparlayamıyor. 

Bu tür durumlarda tabi insan kaynakları profesyonellerine büyük iş düşüyor. Öncelikle adayı rahatlatıp konuyu değiştirmek ve belki kısa bir süre Türkçe’ye dönüp sonra yeniden İngilizce’ye dönmek işe yarayan yöntemler arasında yer alıyor. 

İş görüşmelerinin ana hedefi adayları daha yakından tanıyarak, beklentilerini anlamakt ve pozisyonun beklentilerine ne kadar uygun olduğunu saptamaktır. Bu nedenle  adaylara başta hobileri veya kişilik özellikleri gibi daha rahat ve kolay cevap verebilecekleri rahatlatıcı sorular sorulup, hemen ardından “kendisini hangi açılardan bu işe uygun gördüğü” veya “şu ana kadarki sorumlulukları” sorulmaktadır.

Şirketlerin İşe Alımda İngilizce Konusunda Öncelikleri

 • Akıcılık ve telaffuz.
 • Adayın ifadelerinin açık ve anlaşılır olması gerekiyor.
 • Aday kulağa çok batan bir hata yapmadığı sürece gramer öncelikli değil.
 • Kelime bilgisi de önemli. Kelimeleri hatırlayamayıp çok tıkanıyorsa, bu da iletişimde aksaklık yaratıyor.
 • Adayın iş hayatında İngilizceyi nerede, ne şekilde ve kimlerle iletişimdeyken kullanacağına bakılıyor.

Yöneticilerin İşe Alımı Sırasında Beklentiler Nelerdir?

İngilizce mülakat konusunda yöneticilerle yapılan görüşmelerde de beklentiler yeni işe başlayan birinden farklılaşmıyor aslında.

 • Adayın kendisini rahat ve etkin bir şekilde ifade edip etmediklerine dikkat ediliyor.
 • Günlük çalışma ortamlarında İngilizceyi sık kullandıkları için yöneticilerle tüm görüşme İngilizce yapılabiliyor.
 • Yönetici adayı çok uluslu bir ortamda yurtdışına raporlayarak çalışıyor ise yabancı dilde mülakat yapma gereği duyulmuyor.
 • İkinci dil şartı varsa, o dilde de mülakat yapılıyor.

Türk Çalışanların İngilizce Seviyeleri

Özgeçmişte belirtilen dil seviyesinin mülakatlarda sorun yarattığı düşünülse de, son dönemde bu durum değişmeye başlamış. Özgeçmişine “benim İngilizce seviyem çok iyidir“ yazıp, dili iyi konuşamayan adaya pek rastlanmamaktadır. İş görüşmelerinde yurtdışında uzun süre yaşama veya okuma imkanı bulanlar ile İngilizce eğitimine ortaokulda başlamış ve Anadolu Lisesi, kolej benzeri okullardan mezun olmuş adaylar doğal olarak sağlam bir altyapıya sahip oldukları için ise diğer adaylara kıyasla daha başarılı oluyor. Son dönemde çalışanlarının dil eğitimini destekleyen firma sayısının artması da olumlu bir gelişme.

İngilizce Mülakatlarda Kullanabileceğiniz 6 Öneri

1. İngilizce İş Görüşmeleri Sırasında Dil Seviyeniz Hakkında Dürüst Olun.

Becerileri olduğundan fazla göstermek de tam tersi durum da kötü fikirdir.  İlk durumda, görüşme sırasında görüşmecinin söylediği bazı şeyleri anlamadığınızda utanırsınız. İkinci durumda ise, yüksek düzeyde yabancı dil gerektiren gerçekten iyi bir iş bulma şansınızı kaybedebilirsiniz. Bu nedenle, özgeçmişinizde sahip olduğunuz seviyeyle ilgili her konuda dürüst ve gerçekçi olun.

2. İngilizce İş Görüşmeleri Sırasında Sıkça  Sorulan  Soruların Yanıtlarını Yazın.

Çoğu şirket görüşme sırasında benzer sorular sorma eğilimindedir. Yani, hazır olmak istiyorsanız, cevapları hazırlamak için evde biraz zaman geçirebilirsiniz. Yaygın sorular, önceki iş deneyiminiz, bu şirkette çalışmak istemenizin nedenleri ve sahip olduğunuz niteliklerle ilgili olabilir. Ayrıca, en güçlü yönlerinizin yanı sıra son işi neden bıraktığınızı da yanıtlamaya hazır olun. Eğer ödevinizi iyi yaparsanız, iş görüşmesine gitmek sizin için daha az zorlayıcı olacaktır.

3. İngilizce İş Görüşmeleri Sırasında Beden Dilinizi ve Sözlü Olmayan İletişimi Kullanın

Yarattığınız atmosfer ve hayata karşı olumlu tutumunuzla görüşmeyi yapan işe alım profesyonelini etkilemek için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Her zaman gülümseyin, kendinden emin bir biçimde el sıkışın, iltifat edin ve gerekli görürseniz bir yerde duyduğunuz bir şakayı paylaşın. Görüşmelerde profesyonel, ciddi bir tavır takınmak ve özellikle de İngilizce mülakatta bunu sözlü olmayan yollarla gösterebilir olmak bence harika bir fikir. Gülümseme, uluslararası geçerliliği olan en yaygın dil ne de olsa.

4. İngilizce İş Görüşmeleri Sırasında Karşınızdakini Dikkatlice Dinleyin.

Başarılı bir iş görüşmesinin sırrı karşı tarafı yakından ve aktif dinlemektir. Ve özellikle anadiliniz olmayan bir dilde mülakatınız varsa durum daha da önemli hale gelmektedir. Çok utangaç hissetmeyin ve eğer gerekli görürseniz iletişimi geliştirmek adına daha yavaş konuşmaktan çekinmeyin. Bir cevap vermeden önce son cümleyi düşünün, söylenenlerin anahtar kelimelerini belirleyin ve cevaplarınızda bunları ele almaya konsantre olun. Bu dördüncü ipucumuz.

5. İngilizce İş Görüşmeleri Öncesi Daha Fazla Dinleme Yapın.

Çalışmak istediğiniz şirketin iş mülakatına gelmeden önce İngilizce müzik dinlemek sevdiğiniz birkaç diziyi İngilizce altyazılarla izlemek, YouTube üzerinden benzer iş mülakatları var mı diye bakmak ve ana dili İngilizce olan kişilerle konuşmak son derece faydalıdır. Böylece başkalarının günlük konuşmalarında ortak cümleleri nasıl kullandıklarını duyacak, bazı ilginç kelime kombinasyonlarını ve konuşmacıların tonlamalarını duyacak ve her durum için birkaç farklı yanıt bulacaksınız. Bu nedenle, eğer görüşmeniz için görüşmeden en az bir hafta önce çalışmaya başlar ve günde bir saatinizi o dilde geçirirseniz sizin için mülakatta ve işi almanızda büyük fark yaratacaktır.

6. İngilizce İş Görüşmeleri Sırasında Kullanılacak Çeşitli Karmaşık Yapıları Öğrenin.

İş görüşmeleri genelde kullandığınız kelimelerin miktarı değil, kaliteleri ile ilgilidir. Kullanabilecekleriniz daha basit kelimeler ve ifadeler ise, malesef çok parlak bir ilk izlenim bırakamayabilirsiniz. Bununla birlikte, iş görüşmesi sırasında kullanabileceğiniz birkaç geçiş veya deyim öğrenirseniz, daha iyi bir izlenim bırakmanız daha olasıdır. Hemen yıldızları hedeflemeyin, ancak potansiyel işvereni etkilemek için sadece birkaç kelime kombinasyonu yeterli olacaktır.

Kişisel gelişim alanında diğer yazılarım için Kişisel Gelişim kategorisinde yer alan diğer yazılarımı da incelemenizi öneririm.

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

Yorum ekle