Ideallyfree

Şirket içi transfer: Terfi Ettiğiniz Pozisyona Sorunsuz Geçiş

sirket-ici-transfer

Eğer bir şirket içi transfer için seçildiyseniz, tebrikler. Şirket içi transfer yeteneklerinizi geliştirmeniz, etraftaki görünürlüğünüzü artırmanız, çevrenizi genişletmeniz ve daha fazla para kazanmanız için eşsiz bir fırsat olabilir.

Şirket içi transfer genellikle terfi veya görev değişikliği şeklinde olabilir. Şirket içi transferler, çok iyi bir iş çıkardığınız için ödül olarak sunulabilir, daha yüksek pozisyonlar için potansiyelinizin sınanması olarak ya da boş pozisyonu doldurabilecek en iyi veya en hazır uygun aday olduğunuz için karşınıza çıkabilir.

Ancak şirket içi transfer fırsatları riski de beraberinde getirir. Geçmiş performansınız gelecektekinin habercisi olsa dahi, eski görevinizdeki başarınız yeni rolünüzde de başarılı olacağınızı garantilemez. Ayrıca, eski görevinizden yeni görevinize verimsiz bir geçiş itibarınızı zedeleyebilir.

Bu riskleri atlatıp sorunsuz bir geçiş yapmak için aşağıdaki adımları dikkatle inceleyin:

Bitirmeniz Gereken Şeye Karar Verin

Harekete geçmeye karar verdiğinizde üzerinde çalışacağınız, ardılınıza bırakabileceğiniz ya da tamamen vazgeçebileceğiniz tasarıları yöneticinizle kararlaştırın.

Şirket İçi Transfer – Bayrağı Devrederken Sorumlu Davranın

Yerinizi devralan kişiyle ilişkilerinizde profesyonelce davranmaya gayret edin. Dosyalarınızı düzenleyerek, kişisel tavsiyelerde bulunarak ve bilmesi gerekenleri yeterli bir sürede anlatarak sorunsuz bir geçiş yapmasına yardımcı olun.

Şirket İçi Transfer – Eski ve Yeni İlişkileri İdare Edin

Şirket içi transferler, şirket içinde sözünüzün geçerliliğini ve bağlantılarınızı artırmak için altın bir fırsattır. Hedefiniz eski dostlukları korumak ve devam ettirmek olmalıdır, fakat bu durum yeni dostluklara da kapıyı kapamamalıdır. Eski iş arkadaşlarıyla yenilen her öğle yemeği yeni ilişkilere engel olabilir.

Bunun yerine yeni iş arkadaşlarınızla oluşturduğunuz iş ortamını şekillendirerek oraya uyum sağlayın. Mümkünse mesai saatleri dışında da birlikte vakit geçirin. Böylece hem olan biteni öğrenirsiniz, hem de takım arkadaşlarınız sizin başka bir yönünüzü görmüş olur.

Öğrenme Sürecini Koz Olarak Kullanın

Yeni bir göreve adım attığınızda belli belirsiz de olsa, işin püf noktalarını öğrenmek için neredeyse her zaman bir zaman diliminiz olur. Bu süre zarfında sizden beklentiler daha düşüktür, bu yüzden bu zamanı eski işleri halletmek için değil, hız kazanmak için kullanın. Bu süreç bittiğinde işleriniz yarım kaldıysa kendinizi en başa dönmüş olarak bulabilirsiniz.

Net Bir Çerçeve Çizin

Yeni görevinizde, yöneticinin sizden beklediklerini ve başarılı olmanın yolunu anlamak için elinizden gelenin en iyisini ortaya koyun. Bilmedikleriniz ve üstesinden gelmeniz gereken engellerin farkına varın. Takımınızdaki ve takımla ilişkili kişilerle konuşun, takımın kültürünü, iş akışını ve başarılı elemanların davranış biçimlerini inceleyin. Bu size nasıl ilerlemeniz ve yönetmeniz gerektiği hakkında fikir verecektir.

Şirket İçi Transfer – Değerli Olduğunuzu Gösterin

Yeni pozisyonunuza sizin seçilmenizin arkasında geçerli bir neden var; bu sebeple korku, çekingenlik veya değersizlik gibi yersiz duygulardan kurtulun. Eğer yeni iş arkadaşlarınız sizin değerinizi sınamaya çalışırsa takıma iyi katkıda bulunacağınızı yeni sorumluluklarınıza hevesli ve kararlı bir şekilde başlayarak belli edin.

Şirket İçi Transfer – Hızlı Zaferler İçin Uğraşın

Öğreneceğiniz çok şey olduğu için önceliklerinize odaklanın, işlerinizi halledin ve çabuk başarıları arayın. Çabuk başarılarla donandıkça kendinize güveniniz artacak, patrondan ve meslektaşlarınızdan göreceğiniz saygı ve hoşgörü de o kadar artacaktır. Bu başarılar olmadan, kendinize giderek artan bir baskının altında hissedeceksiniz.

Bu yedi kilit başarı unsuruna odaklanınca, eski rolünüzden yeniye olan geçişin başarıyla tamamlanması ihtimalini oldukça artıracaksınız.

Kaynak: Myfikirler

Şirketler hakkında diğer yazılar için buraya tıklayabilirsiniz.

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

Yorum ekle