Ideallyfree

Google Sevgililer Gününe Özel Doodle…

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gün.

Aslında Antik Yunan`a dayanıyor. Antik Yunan medeniyetine göre Ocak ayı ortası ile Şubat ayı ortasına dek devam eden süreye Gamelyon ayı adı veriliyor ve bu ay o dönemde Zeus ile Hera`nın evliliğine adanıyor.

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gün.

Aslında Antik Yunan`a dayanıyor.  Antik Yunan medeniyetine göre Ocak ayı ortası ile Şubat ayı ortasına dek devam eden süreye Gamelyon ayı adı veriliyor ve bu ay o dönemde Zeus ile Hera`nın evliliğine adanıyor.

Literatürde geçen kökeni ise; Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu günün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkıyor. Bu yüzden bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” (İngilizce: St. Valentine’s Day) olarak da biliniyor.

Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanıyor.

Biraz tarihinden bahsettikten sonra bu sabah bilgisayarımı açar açmaz karşıma çıkan şuan yazdıklarımın dışında bugünün anlam ve önemini açıklayan çok sevimli bir Google Doodle`ı ile karşılaştım.

İster istemez yüzümde gülümsemeye sebep olan bu animasyonu aşağıda görebilirsiniz:

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=WTGUjRJiqik]

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

Yorum ekle