Ideallyfree

Arçelik A.Ş. Japon Devi Hitachi GLS’i Satın Aldı

arcelik-hitachi-global-life-solutions

Türkiye’de ev teknolojileri alanında faaliyet gösteren Arçelik A.Ş., gelişmekte olan pazarlarda genişleme stratejisini gerçekleştirmek için Hitachi Global Life Solutions Inc.’i satın aldı.

Istanbul merkezli Arçelik A.Ş. Hitachi GLS’nin hisselerinin %60’ını işlem bedeli net nakit/borç hariç ve tüm azınlık hakları dahil 300 milyon dolara satın almak üzere bir hisse satın alma sözleşmesi imzaladı. Buna göre Arçelik’in bu satın alma ile birlikte Asya Pasifik bölgesindeki büyüme hedefine katkı sağlaması bekleniyor.

Bloomberg’de yer verilen habere göre bir süredir Japon Hitachi ile görüşmeler yapan Arçelik A.Ş. Tayland ve Çin’de üretim tesislerine sahip Hitachi’nin iki yan kuruluşunu ve 10 şirketini içeriyor. 

Konuyla ilgili Kamuoyu Aydınlatma Platformunda yayınlanan bilgilere göre Hitachi GLS tarafından Hollanda’da kurulacak yeni şirketin hisseleri devralınacağından, unvanı henüz belli değil. Peşin olarak gerçekleşen satın alma işlemlerinin ise 1 Nisan 2021 e kadar tamamlanması planlanıyor.

Bu sözleşme kapsamında Hitachi GLS’in Hollanda’da kuracağı yeni şirket ve on iki şirketi ve ev aletleri bölümünün tüm varlıkları yeni kurulacak şirkete devredilecek. Arçelik A.Ş. ise bu yeni kurulacak şirkete ait hisselerin %60’ını satın alacak. İşlem, Hitachi GLS’nin Tayland ve Çin’de üretim tesisleri bulunan iki iştirakini ve bölgedeki 10 satış şirketini içerecek. Tayland, Çin, Hong Kong, Tayvan, Singapur, Malezya, Endonezya, Orta Doğu, Vietnam ve Myanmar’da bulunan bu şirketler ağırlıklı olarak buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrikli süpürge, pirinç pişirici, su pompası ve klima satmaktadır. Tayland ve Çin’deki üretim şirketlerinin buzdolabı ve çamaşır makinesi üretim kapasitesi yıllık ise toplam 3 milyon adet olarak açıklanıyor.

Dün basına yapılan açıklamada Arçelik İcra Kurulu Başkanı Hakan Bulgurlu, “Asya Pasifik, artan orta sınıf nüfusu, hane halkı gelirleri ve gelişen perakende kanalları ve yaşam tarzıyla önümüzdeki 10 yılda sektörümüzün büyümesini hızlandıracak” dedi. 

Arçelik A.Ş. Hakkında:

Kuruluş Yılı   :           1955
Genel Müdürlük   :   İstanbul, Türkiye

Arçelik A.Ş. bugün; dünya çapında 30.000 çalışanı, Türkiye, Romanya, Rusya, Çin, Güney Afrika, Tayland ve Pakistan’da olmak üzere 7 ülkede 18 üretim tesisi, 31 ülkede 33 satış ve pazarlama ofisi ve 11 markasıyla (Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg, Elektrabregenz, Arctic, Leisure, Flavel, Defy, Altus ve Dawlance) 130’dan fazla ülkede ürün ve hizmet sunmaktadır. 

Hitachi GLS Hakkında:

Merkezi Tokyo, Japonya’da bulunan Hitachi Global Life Solutions, Inc., Hitachi, Ltd.’nin tamamına sahip olduğu bir yan kuruluş olup, ev aletlerinin satışı için dijital teknolojileri kullanan çözümlerin yanı sıra, ev aletleri, klima ekipmanları, diğer ekipman ve cihazlar için mühendislik ve bakım hizmetleri sunmaktadır.

www.hitachi-gls.com/

Şirketler konusunda daha fazla haber için Şirketler kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

Yorum ekle