Ideallyfree

Amazon Arlington’daki İkinci Genel Merkezi için Tasarımını Yayınladı

Amazon Arlington'daki İkinci Genel Merkezi Tasarımı1

Amazon Virginia Arlington’daki ikinci genel merkezi için önerilen tasarımı açıkladı.

Amazon’un Arlington’daki ikinci genel merkezi için yayınladığı tasarımda diğerlerinden uzakta olan bir bina dikkat çekiyor. Adeta bir tirbuşon görünümündeki bina, şehrin siluetinde yüksek bir noktaya kadar yükselen ağaçlarla kaplı bir cam kule. 

Amazon binaya “Helix” adını vermiş çünkü onlara göre şekil ilhamını “çift sarmalın doğal güzelliğinden” almış.

John Schoettler tarafından “HQ2 için bir sonraki bölüm: doğa ile çevrili sürdürülebilir binalar” başlığı ile yayınlanmış yazıda  Amazon’un Arlington’daki ikinci genel merkezi ile ilgili: 

Geçen Ocak ayında, Virginia, Arlington’daki ikinci merkezimizde inşaata başladığımızda, yılın ne kadar farklı olacağını hayal bile edemezdik. Bugün bu çalışma olağanüstü sağlık ve güvenlik önlemleri altında devam etmektedir. Şu anda evden çalışan birçok çalışanımıza rağmen, Arlington genel merkezimizi uzun vadeli bir yatırım olarak görüyoruz. Önümüzdeki on yıl içinde Arlington’da 25.000 kişilik istihdam yaratma ve 2,5 milyar dolarlık yatırım yapma kararlılığımızı sürdürüyoruz.

şeklinde kaleme alınmıştır.

Amazon Arlington’daki İkinci Genel Merkezi Helix’in Tasarımı

Helix isimli binanın spiral şeklindeki merkez parçası, sitenin dördüncü ve en yüksek kulesi. İçinde, Amazon çalışanlarının faydalanabileceği “çeşitli alternatif çalışma ortamları” da barındıracak.  Plana göre Helix’in yüksekliği 350 feet yani yaklaşık 106 metre uzunluğunda. Tepeye uzanan sarmal, Virginia’dan ağaç ve bitkilerden oluşan iki açık yürüyüş yoluna sahip. (3d renderlar oldukça dik bir yol olduğunu gösteriyor.) Ayrıca, Amazon, hafta sonları halka açık turlar da düzenleyecek.

Amazon Arlington'daki İkinci Genel Merkezi Tasarımı1

Projenin tasarımını önde gelen mimarlık firması NBBJ üstlenmiştir. NBBJ daha önce Amazon Seattle HQ başta olmak üzere Reebook, Boeing Samsung, Tencent, Alibaba gibi dünya devlerinin genel merkezlerini tasarlamıştı.

Bu ikinci genel merkez projesi ile Amazon doğayı kentsel peyzaja da aşılama ve çalışanlarının müşteri için çalışıp icat edebilecekleri benzersiz, sürdürülebilir bir ortam yaratmayı hedefliyor.

Ofise dair diğer görselleri aşağıda görebilirsiniz:

amazon-arlingtondaki-genel-merkezi

amazon arlingtondaki ikinci genel merkezi

Amazon İkinci Genel Merkezi Tasarımı1

Amazon İkinci Genel Merkezi Tasarımı2

Amazon İkinci Genel Merkezi Tasarımı3

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Dünyanın En Yıkıcı Şirketi Amazon ve 14 Liderlik Prensibi

Amazon FBA Nedir? Avantajları Nelerdir?

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

Yorum ekle