Ideallyfree

12K Model Üreten Türkiye İçin Kurumsal Dönüşüm Zirvesi Ardından…

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD), InoTec Teknoloji ve Yönetim Danışmanlığı işbirliği halinde hayata geçirilen ve Ekonomi Bakanlığı tarafından “Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme Programı” kapsamında desteklenen 12K Model Zirvesi “ Üreten Türkiye İçin Kurumsal Dönüşüm” Ana sanayi ve Yan sanayi kuruluşları ile basından isimlerin katılımıyla 11-12 Nisan 2012 tarihlerinde TOSB – TAYSAD Yönetim Binası konferans salonunda gerçekleşti.

Sanayi Oscarlarına Giden Yol

Üreten Türkiye için Kurumsal Dönüşüm Zirvesi

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD), InoTec Teknoloji ve Yönetim Danışmanlığı işbirliği halinde hayata geçirilen ve Ekonomi Bakanlığı tarafından “Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme Programı” kapsamında desteklenen 12K Model Zirvesi “ Üreten Türkiye İçin Kurumsal Dönüşüm” Ana sanayi ve Yan sanayi kuruluşları ile basından isimlerin katılımıyla 11-12 Nisan 2012 tarihlerinde  TOSB – TAYSAD Yönetim Binası konferans salonunda gerçekleşti.

’12K Model Zirvesi’ ile 100`e yakın TAYSAD üyesine üretim sistemlerinde mükemmelliği yakalayabilmeleri için yeni bir vizyon sunuldu.

Proje kapsamında üretimde ‘12K Modeli’ni benimseyecek TAYSAD üyelerinin, yeni yatırım yapmadan, personel çıkarmadan verimliliklerini ve karlılıklarını artırma yöntemlerini öğrenmesi ve bu model ile otomotiv yan sanayi firmalarının, kurumsal altyapısını ve üretim süreçlerini daha iyi yönetebilmesinin planlandığı belirtildi. Ana Sanayi ve Yan sanayiden katılımcıların tecrübeleri ve beklentileri ile pekiştirildi.

Etkinliğin birinci günü TAYSAD Kurumsal İletişim Uzmanı Sn. Sevgi Özçelik`in açılış konuşması ile başladı, TAYSAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sn. Alper Kanca`nın konuşmasıyla devam etti:

“Dernek olarak üyelerimizin küresel rekabet karşısında en doğru konumlandırılmasını amaçlıyoruz.”

Programın devamında ise InoTec Genel Müdürü Sayın Hayati Çağlar 12K Üretim Sistemi Mükemmellik Modeli, küresel rekabet ve 12K Model kapsamında yapılan çalışmalar ile ilgili bilgilerinin paylaşımını gerçekleştirdi.

İkinci oturumda sırasıyla Volkswagen Doğu Avrupa Satınalma Koordinatörü Sn. Derviş Atakül, InoTec Genel Müdürü Sn. Hayati Çağlar ve Toksan Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi  Sn. Neslihan Küçükoğlu strateji ve hedefler doğrultusunda ana sanayinin beklentileri, stratejik planlama ve kurumsal performans yönetimi, aynı zamanda da stratejik  planlama uygulamaları hakkında tecrübelerini paylaştılar.

Verilen öğle yemeği arasının ardından ise  12K model kapsamındaki liderlik anlayışını paylaşmak üzere InoTec Proje Lideri Sn. Hülya Erbeyli Çağlar ve ardından ECS Elektrik Genel Müdürü Sayın Levent Özcan 12K projelerindeki liderlik anlayışı hakkında sunumlarını sürdürdüler. Sn. Levent Özcan`ın yaptığı duygusal konuşma tüm katılımcıların ilgisini çekti.

 Öğleden sonra ilk oturum hedef maliyet odaklı ürün geliştirme teması ile LASPAR Mühendislik Müdürü Sn.Savaş Kayacı Laspar Ar-ge Uygulamalarını anlattı ve ekledi

“İzin verirseniz ben uzun uzun anlatmak istiyorum çünkü biz bu gelişimi hiçbir yerde anlatma fırsatı bulamıyoruz”

InoTec Proje Lideri Sn.Bülent Yaman`ın konuşmasıyla başladı ve ardından Kormas Fabrika Müdürü Sn. Sedat Güney`in 12K Model kapsamındaki uygulamaları KORİS`i ve yaşanan süreci tanıtmasıyla birinci gün sona erdi.

Etkinliğin ikinci günü  Toyota  Kurumsal Strateji Planlama Grubu İş Planlama Bölümü Müdür Yrd. Sn. Ercüment Bölükbaş`ın ana sanayinin tedarikçilerden beklentileri temasıyla başladı ve ardından InoTec Genel Müdürü Sn. Hayati Çağlar 12K kapsamında yalın üretim uygulamalarından bahsetti. İlk oturumun son konuğu Dönmez Debriyaj`dan Üretim Koordinatörü Sn. Taner Aypak ise DPS isimli sistemlerinden ve proje kapsamındaki uygulamalarından söz ederek konuşmasını sonlandırdı.

İkinci oturumun konusu “Sürekli İyileştirme Kültürü” ydü.

İkinci oturum konukları Ford Satınalma Müdürü Sn. Murat Senir, InoTec Proje Lideri Sn. Hamit Karadağ ve Sa-Ba Endüstriyel Ürünler`den Sn. Tülay Özyıldırım`dı.

Sn. Murat Senir`in  ana sanayinin tedarikçilerden beklentileri ve problem çözme kültürü isimli sunumu ile başladı ve sırasıyla Snç Hamit Karadağ ve Sn. Tülay Özyıldırım`ın 12K kapsamında Sürekli İyileştirme ve problemleri çözme kültürüne  yönelik kullandıkları ve kullanılabilecek teknikler konusunda bilgi birikimleri ile devam etti.

Öğle yemeğinde yapılan keyifli sohbetlerin ve paylaşımların ardından ikinci günün öğleden sonar oturumunda  InoTec Proje Lideri Sn. Devrim Madenoğlu İK Yönetim Süreçlerinin iyileştirme projelerindeki rolüne değindi ve ardından Tekno Kauçuk İcra Kurulu Üyesi Sn. Albert Saydam  Tekno Kauçuk İk Uygulamalarından bahsetti.  Sn. Albert Saydam`in ardından ise Dönmez Debriyaj İK Yöneticisi Sn. Serap Manisalı ve Ona sunumunun başlangıcında eşlik eden Üretim Koordinatörü Sn. Taner Aypak Dönmez Debriyaj İK uygulamalarını ve bu uygulamaların kurumlarına getirdiği pozitivist süreci  anlattı.

İkinci günün ikinci ve son oturumunda ise Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği ( TAYSAD) Kurumsal İletişim Uzmanı Sn. Sevgi Özçelik 12K Ödüllendirme Süreci hakkında bilgi verdi konukların soru sormalarına olanak sağlandı.

Tüm oturumlar katılımcılarımıza plaketlerinin verilmesi ve ECS Elektrik genel Müdürü Sn. Levent Özcan`ın katılımcılarımıza günün anlamına yönelik getirttiği güllerin dağıtılmasıyla etkinlik son buldu.

[youtube=”http://www.youtube.com/watch?v=-BiRlaUw8Uk” ]

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

1 yorum