Ideallyfree

YouTube Analytics Duyuruldu…

YouTube, bugün resmi blogunda yer verdiği bir yazıyla birlikte YouTube Insight servisinin yerine YouTube Analytics servisinin geldiğini ve var olan özelliklere birtakım yeniliklerin eklendiğini açıkladı.

YouTube

YouTube, bugün resmi blogunda yer verdiği bir yazıyla birlikte YouTube Insight servisinin yerine YouTube Analytics servisinin geldiğini ve var olan özelliklere birtakım yeniliklerin eklendiğini açıkladı.

YouTube Insight, YouTube hesabı üzerinden yüklenen videolara dair video sahibine çelişti bilgiler sunuyordu. Yayındaki videoların dünyanın nerelerinden kaç kişi tarafından izlediği gibi önemli demografik bilgilerin yanı sıra birçok hizmete ev sahipliği yapan servis artık YouTube Analytics adıyla anılacak. youtube.com/analytics adresi üzerinden kullanıma sunulan servisle birlikte gelen ve öne çıkan yenilikler şu şekilde:

Hızlı Göz Atma:

Yeni arayüzle birlikte sunulan bu özelliğin sonrasında kullanıcılar, birçok önemli veriye hızlı bir şekilde göz atabilecekler ve isterlerse detaylara da hızlı bir şekilde ulaşabilecekler.

Daha Detaylı Raporlama:

YouTube Analytics, hemen her kullanıcının rahatlıkla anlayabileceği bir şekilde daha detaylı bir raporlama özelliğini beraberinde getiriyor. Videolarınızı izleyen kitlelerin kapsamlı bazı bilgilerine ulaşmak mümkün kılınıyor.

Seyirci Oluşturanlar:

Hangi videoların en çok izleyici ve takipçi sayısına ulaştığını bu yeni özelliğin üzerinden hızlı bir şekilde öğrenebilir ve bu sayede YouTube profiliniz üzerinde yer alan etkinliğinizi öne çıkarabilen içeriklerinizi fark edebilirsiniz.

Seyirci Tutma:

YouTube videolarınızı izleyen kişilerin videolarınızla olan etkileşimlerini görüntüleyebileceğiz bu yeni özellik de YouTube Analytics’in beraberinde getirdikleri arasında.

YouTube Analytics arayüzüne göz attığımızda, Google+ ile birlikte gelen ve son dönemlerde YouTube üzerinde de yoğun bir şekilde hissedilen tasarım anlayışını görebiliyoruz.

İşlev olarak ise ana menünün yer aldığı sol kolonun yanı sıra, olası içerik ve bölge aramalarında hızlı bir şekilde aranılan video ya da bilgiye ulaşılmasını sağlayan bir üst panel mevcut. Bu panelin altında başta “performans” olmak üzere “hızlı göz at” yeniliği ile birlikte gelen veri bölgelerini görüntüleyebiliyoruz.

YouTube Analytics üzerinde gelişmiş toplam ve özgün görüntüleme sayacının yanı sıra başarılı bir haritalandırma alanı da bulunuyor.

Tüm bunların yanı sıra YouTube, söz konusu tanıtım yazısının altında bir bilgi grafiğine yer verdi. “Sayıların Arkadaşındaki Hikayeyi Keşfet” başlığını taşıyan bilgi grafiğinde “daha geniş izleyici kitlesine ulaşmak”, “izleyicilerle daha çok etkileşim kurmak”, “daha çok para kazanmak” ve “daha iyi videolar hazırlamak” alt konuları işleniyor.

Kaynak: sosyalmedya.co

Diğer yazılarıma Sosyal Medya kategorisinden erişebilirsiniz.

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

Yorum ekle