Ideallyfree

MediaCat Forum 2011 – Jack Trout (Simplicity) Notları

29 Kasım 2011 tarihinde dünyanın pazarlama efsanesi, konumlandırma kavramının yaratıcısı,pazarlama stratejisti ve gurusu Jack Trout MediaCat organizasyonuyla düzenlenen MediaCat Marketing Forum’da ‘Simplicity’ (Basitlik) temalı bir konuşma yaptı.

29 Kasım 2011 tarihinde dünyanın pazarlama efsanesi, konumlandırma kavramının yaratıcısı,pazarlama stratejisti ve gurusu Jack Trout MediaCat organizasyonuyla düzenlenen MediaCat Marketing Forum’da ‘Simplicity’ (Basitlik) temalı bir konuşma yaptı.

Twitter”dan  eş zamanlı olarak #MediacatForum2011 hashtag”i ile  takip edebildiğim ve katılamadığım için büyük üzüntü duyduğum konuşma ile ilgili derlediğim tweetleri not etmeyi de ihmal etmedim. İşte onlardan bazıları:

“Pazarlama dehası, marka konumlandırmanın mucidi Jack Trout sahnede. Yeni nesil pazarlamayı anlatıyor. Pazarlama kaos mu?”

“Jack Trout ‘Basit ve apaçık: Büyük strateji” isimli sunumuna başladı…”

“Jack Trout: Bugüne kadar okuduğum en iyi kitap Obvius Adams’tır. Çok eski bir kitap ama pazarlama ilkeleri hala geçerli.”

“Jack Trout: Pazarlamanın iki ana ilkesi yalın olmak ve konumlandırma. Yalın başarılı, karmaşık fikirler başarısız olur”

” Basit bir fikir İcin probleme odaklan. Çözüm problemde. J.Trout”

“If you start with a complex plan, you are doomed!” Jack Trout 🙂 “Worship simplicity.”

“Jack Trout tuketici zihninde yer almanin en etkili yolunun en basit ve asikar yol oldugunu soyluyor.”

“most people buy what they think they should have” – so structure your marketing according to this ” Jack Trout

“Jack Trout ‘common sense’ öneriyor minds are insecure diyor. Hayatın her alanında öyle değil mı?”

“Trout: Cogu kisi gercekte ne istedigini bilmez! Pazar arastirmalari da bu nedenle faydasiz. Basit cozumler sun.Anlaşıl…”

“What drives Nike’s success is the fact that the world’s most famous athletes wear them. – Jack Trout”

“Birkaç kelimede ifade edemiyorsan fikrin o kadar da iyi değildir. İnsanların zihninde 1 kelimenin sahibi sen olmaya çalış”

“Yes ‘change’ but without cutting your roots and denying your authencity.”

“Jack Trout: Bir kategoride konumunuz çok güçlüyse, yeni bir kategoride yeni bir marka çıkarmalısınız!”

” ‘Peter Drucker der ki sonuc üreten sadece inovasyon ve marketing’dir. Geri kalan tüm süreçler maliyettir. J.Trout”

ack Trout: “Logon iyiyse asla değiştirme! Yeni logo yeni strateji anlamına gelmez!”

Jack Trout “social media is jungle, hard to manage, avoid from this media”

!!

“marketing&innovation produce results,all the rest are costs!” says Jack. And I say “Tell the CEO’s about it!”

Konuşmanın sonundaki soru-cevap kısmında ise bir katılımcının Thy”nin global bir marka olup olmadığı ve “globally yours” sloganının sorulması üzerine Jack Trout “what does it mean?” şeklinde cevap vermiş. Sanırım Thy”nin yurtdışında sesini duyurması için daha yüksek sesle bağırması gerekiyor.

Benim gibi katılamayanlar için J.Trout”un konuşmasının sosyal medya yansımaları bu şekildeydi.

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

Yorum ekle