Ideallyfree

2.5 Milyon Memur Tarafından Yakından Takip Edilen Çalışma…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik,memur maaşları ile ilgili geniş bir çalışma başlattıklarını söyledi. kaynaklanıyor” dedi.

 

(ÇSGB) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik:  2.5 milyon Memuru Yakından İlgilendiren Çalışma Yürütüyoruz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memur maaşları ile ilgili geniş bir çalışma başlattıklarını söyledi. Çelik, daire başkanı ve üstü makamlar, uzman ve memur olarak çalışanların durumlarının masaya yatırıldığını, kamu kurumları arasındaki maaş farklılıklarının ortadan kaldırılmasının hedeflendiğini belirtti.

Çelik, Sabah’ın, eşit işe eşit ücret çalışmasına ilişkin sorularını yanıtlarken, kamuda iki grubun ücret dengesizliği nedeniyle sıkıntı yaşadığını hatırlattı. Birinci grupta müsteşarlar, müsteşar yardımcıları, genel müdürler, genel müdür yardımcıları, daire başkanları, il müdürleri ve uzmanlar olduğunu ifade eden Çelik, “Bu gruptakilerin maaş dengesizliği ek ödemelerden kaynaklanıyor” dedi.

Memur Statüsündekilere Ait Kazanılmış Haklar

Çelik, ikinci grubun ise kamu kurumlarında çalışan diğer memur statüsündeki çalışanlar olduğunu, bunların da aynı işi yapmalarına karşın çalıştıkları kurumlara bağlı olarak farklı maaşlar aldıklarını kaydetti. Yapılan çalışmanın bu gruplarının mağduriyetlerini gidermeye yönelik olduğunu kaydeden Çelik sözlerini şöyle sürdürdü: “Eşit işe eşit ücret uygulaması hemen mi uygulamaya konulacak, yoksa yeni çalışmaya başlayanlar için mi geçerli olacağı konusunda çalışmalar devam ediyor. Mevcut çalışanların kazanılmış hakları var.”

Memur Statüsündeki Uzmanlar Hemen Başlayacak

Bakan Çelik, kamuda yaşanan ücret adaletsizliğini bir örnekle anlattı. Çalışma Bakanlığı’ndaki bir uzman bin 900 bin lira alırken, hemen yanındaki bakanlıkta çalışanların farklı maaşlar aldıklarını söyleyen Çelik, “Başka kurumlarda 3 bin – 4 bin lira gibi maaşlar alıyorlar. Benim kurumumda ücret düşük, uzman tutamıyorum” diye konuştu.

“657 sayılı yasada köklü bir değişiklik mi yapılacak?” sorusunu ise şu sözlerle yanıtladı: “657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ihtiyarladı, emeklilik süresi çoktan doldu. Ancak bu konuda diğer bakanlıkların da oturup yeni düzenlemeyi çalışması gerekiyor.”

Kaynak: Milliyet Gazetesi

Diğer Yazılar: ideallyfree.com

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

Yorum ekle