Ideallyfree

İşte Türkiye’nin Twitter İstatistikleri…

Twitter hakkında sayısız istatistik mevcut. Webrazzi Dijital 2012 konferansında sunum yapan sosyal medya araştırma şirketi Monitera kurucu ortağı Metin Kahraman, en merak ettiğimiz verileri, yani Twitter Türkiye istatistiklerini açıkladı. Kahraman’ın verdiği bilgilerle beraber, Twitter’ın 2012’de dünyada ve Türkiye’de ulaştığı rakamlara bakalım:

En çok hangi gün tweet atıyoruz, en çok tweet atılan illerimiz hangileri…

Twitter hakkında sayısız istatistik mevcut. Webrazzi Dijital 2012 konferansında sunum yapan sosyal medya araştırma şirketi Monitera kurucu ortağı Metin Kahraman, en merak ettiğimiz verileri, yani Twitter Türkiye istatistiklerini açıkladı. Sn. Kahraman’ın verdiği bilgilerle beraber, Twitter’ın 2012’de dünyada ve Türkiye’de ulaştığı rakamlara bakalım:

Dünyanın en büyük mikro blogging sitesi Twitter, Temmuz 2006’da kurulduğunda, fotoğraf sitesi Flickr’dan esinlenerek Twitter ismini almıştı. Twitter, aynı yılın sonlarına doğru Twitter ismini benimsedi.

Bugün sosyal medyanın en güçlü temsilcilerin biri olan Twitter’ın, Şubat 2012 verilerine göre dünya genelinde 465 milyonu aşkın üyesi bulunuyor. Merkezi San Francisco’da bulunan şirketin en çok üyesinin bulunduğu ülke de doğal olarak 107.7 milyon kullanıcıya sahip olduğu ABD.

ABD’nin ardından ikinci sırada 33.3 milyon ile Brezilya, üçüncü sırada ise 29.9 milyon kullanıcıyla Japonya geliyor. Dördüncü sırada 23.8 milyon ile İngiltere, beşinci sırada ise 19.5 milyon kullanıcı sayısıyla Endonezya yer alıyor.
Türkiye’deki kullanıcı sayısı ise 7.2 milyon. Monitera’nın son üç ay içinde 150 milyon tweet’i analiz ederek elde ettiği sonuçları aktaran Kahraman, Türkiye’deki aktif Twitter kullanıcılarının ise 5.3 milyon olduğunu belirtti. Bu rakam, son bir ay içinde en az bir tane tweet atan kullanıcı sayısını temsil ediyor.

Dünya genelinde her gün 175 milyon tweet atılıyor. Türkiye’de bir aylık süreçte her gün atılan tweet sayısı ise 1.7 milyon. Bu her saniye 20 tweet atıldığı anlamına geliyor.

Türkiye’den istatistikler
Kahraman, Türkiye’de en çok tweet’in gün içinde 21.00-22.00 arasında atıldığını, bu saat aralığının öne çıkmasında televizyon dizilerinin çok büyük rol oynadığını belirtti. En çok tweet atılan ikinci saat aralığı ise 22.00-23.00. Kahraman ayrıca, her iki saat aralığı arasında çok az bir fark bulunduğuna dikkat çekti.

Türkiye’de en çok tweet atılan gün ise Cuma. Kahraman, “Hayırlı Cumalar” tweet’inde yaşanan patlamayı belirleyici faktör olarak niteledi.

Monitera istatistikleri göre, Türkiye’deki Twitter kullanıcılarının yüzde 53’ü erkek, yüzde 47’si ise kadın. Türkiye’deki bir Twitter kullanıcısının ortalama takipçi sayısı ise 151.

İllere göre tweet dağılımına baktığımızda, İstanbul açık ara farkla önde. Türkiye’deki tweet’lerin yüzde 58’i İstanbul’dan, yüzde 13’ü Ankara’dan ve yüzde 11’de İzmir’den atılıyor. Bursa, Adana, Samsun ve Trabzon ise yüzde 18’lik bir pay oluşturuyor.

Türkiye’de bir Twitter kullanıcısının tweet’lerinde 64 karakter yer alıyor. Kahraman, “Hayırlı Cumalar” ve “Günaydın” gibi kısa mesajların, kısa tweet’lerde etkili olduğu görüşünde. Bir tweet, maksimum 140 karakterden oluşuyor.

Tweet’lerin atıldığı platformlarda, mobil cihazlar önde. Türkiye’deki tweet’lerin yüzde 59’u mobil cihazlardan, yüzde 41’i ise internet tarayıcılarından atılıyor. Mobil cihazlarda ise Blackberry üstünlüğü göze çarpıyor.

Tweet’lerin uçuştuğu akıllı telefonların başında yüzde 45 ile Blackberry geliyor. İkinci sırada yüzde 27 ile iPhone var. Üçüncü sırada ise yüzde 14 ile Android yer alıyor.

Hafta içinde, 07.00-19.00 saatleri arasında Blackberry yüzde 52 ile yine tweet’lerin en çok atıldığı akıllı telefon. Hafta sonlarında birincilik yine Blackberry’de olmasına rağmen, tweet atılma oranı yüzde 42’ye düşüyor. Kahraman, Blackberry’den daha fazla tweet atılmasının sebebini, sahip olduğu tuş takımının getirdiği kolaylığa bağlıyor.
Rekorları kırdı

Twitter, kurulduktan bir yıl sonra, Temmuz 2007’de 5 milyon dolar değere ulaştı. Şirketin o yıl elde ettiği gelir ise bir milyon dolardı.

2009 yılında küresel alanda 2 milyar tweet atılırken, Twitter’ın değeri 35 milyon dolara yükseldi. Aralık 2010’da, değeri 3.7 milyar dolara ulaşan şirket, 200 milyon dolar gelir elde etti. Eylül 2011’de, Twitter kullanıcıları dünya çapında 100 milyona ulaşmıştı. Son bir yıl içinde atılan tweet sayısı ise 33 milyardı.

Kasım 2008’de, ABD Başkanlık seçimini kazanan Barack Obama, destekçilerine Twitter üzerinden teşekkür mesajı atarak mikro blogging sitesinin yükselişine önemli bir katkıda bulundu.

Twitter’a Şubat 2012 itibariyle her saniye 11, her gün bir milyon kişi üye oluyor. Şirketin bu yıl reklam gelirlerinden 249, 2014’te ise 540 milyon dolar gelir sağlaması bekleniyor.

Twitter’da en çok takipçisi olan beş isim de şarkıcı. Birinci sırada 19.3 milyon takipçi ile Lady Gaga geliyor. İkinci sırada 17.5 milyon takipçisiyle Justin Bieber yer alıyor.

Üçüncü sıra 15.1 milyon takipçiyle Katy Perry’nin. Dördüncü ve beşinci sırada yer alan Shakira ve Rihanna’nın takipçileri ise sırasıyla 14 ve 13.6 milyon.

Twitter’ın logosunda yer alan kuşun adı Larry. Yani, Kuş Larry. Bu isim, Boston Celtics’in efsane oyuncusu Larry Bird’den (kuş) geliyor. Bu adı kimin belirlediği bilinmiyor ama Twitter kurucularından Biz Stone’un adı öne çıkıyor.

Son olarak, Twitter’da bir saniyede atılan en çok tweet rekorunun nasıl kırıldığını biliyor musunuz? Bu rekor, Barack Obama’nın ABD Başkanlığı’nı kazandığı, Usame bin Ladin’in öldürüldüğünün açıklandığı, NBA yada Şampiyonlar Ligi finalinin oynandığı veya Şilili madencilerin kurtarıldığı anlara ait değil.

Kaynak: NTV (Sabah ‘tan)

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

1 yorum