Ideallyfree

Google`da Kişiselleştirme ve İnternette Sosyal Arama Keyfi

Google her geçen gün yaptığı bir yenilikle dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Son bilgilendirmelere göre Google internet aramalarımız hiç olmadığı kadar sosyal ve kişisel hale geliyor.

Google her geçen gün yaptığı bir yenilikle dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Son bilgilendirmelere göre Google internet aramalarımız hiç olmadığı kadar sosyal ve kişisel hale geliyor.

Peki nasıl mı ?

Sembolik bir insan ikonu olan ‘Kişi odaklı’ ve dünya ikonu olan ‘genel’ olarak ikiye ayrılacak yeni Google araması, öncelikle Amerika’da İngilizce olarak kullanılmaya başlanacak. Servis daha sonra tüm dünyaya yayılacak, yenilikler Google’ın kişi odaklı web stratejisinde büyük bir bir adım olarak hayatımıza girmiş olacak. Hatta bu son güncelleme zaman içinde Google’ı bir sosyal ağ olarak adlandırmamızın başlangıcı sayılabilir.

[youtube=”http://www.youtube.com/watch?v=8Z9TTBxarbs” ]

Google’ın yeni arama teknolojilerinde şu başlıklar öne çıkacak:


1. Kişisel Sonuçlar: Tasarım içine gömülmüş bir ikona tıklayarak sadece size özel sonuçları bulmanızı sağlayacak bu özellik ile kendi yaratıcılığınızla internette paylaştığınız ya da özellikle sizinle paylaşılmış Google+ içeriklerini arama sonuçları sayfasında görebilmenizi sağlayacak.

2. Aramada Profiller: Otomatik tamamlama ve sonuçlarda size yakın olan ya da ilgilendiğiniz insanları listeleyerek, hemen takip edebilmenizi sağlayacak

3. Kişiler ve Sayfalar: Google+’da belirtmiş olduğunuz ilgi alanlarınıza ilişkin profillere, sayfalara ulaşmanızı ve bunları birkaç tık ile takip edebilmenizi sağlayacak. Çünkü neredeyse her sorgunun arkasında insanlar mevcut.

4. Güvenli Arama: Google’a giriş yaptığınızda arama sonuçlarınız, size özel içerikler de dahil olmak üzere, Gmail’de olduğu gibi yüksek şifreleme standartları tarafından korunuyor olacak.

5. Kontrol hakkı: İlk olarak gündeme Google tarafından getirilen ve kişiselleştirilmiş paylaşım adını verebileceğimiz ve  Facebook tarafından daha da detaylı olarak geliştirilen bu uygulama sayesinde görünmesini istemediğiniz  dilediğiniz bilgiyi de gizleyebileceksimiz. Konum ve dil gibi kullanılan diğer içeriksel işaretlerin kontrolü için de ayrı bir arama ayarları seçeneğinden düzenlenebilecek.

Kaynak: Google Blog

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

Yorum ekle