Ideallyfree

Facebook “Verified Account” Uygulamasına Geçiyor…

Yarından itibaren Facebook çok aboneli ve takipçi hesaplardan başlamak üzere davet usulü “verified” yani onaylanmış hesap uygulamasına geçiyor.

Yarından itibaren Facebook çok aboneli ve takipçi hesaplardan başlamak üzere davet usulü “verified” yani onaylanmış hesap uygulamasına geçiyor.

Bilindiği gibi sosyal medyada  insanlar ünlüler adına hayran sayfaları açıp bunları daha sonra farklı ticari amaçlarla kullanıyorlar ve hayranlar da ünlülerin açtırdığı hesaplar olduğunu düşünerek bunlara üye oluyor. Facebook`un yarın hayata geçireceği uygulamayla artık ünlülerden başlamak üzere kişilerin hesaplarına bir davet gönderilecek.

Aslında Twitter`ın bu uygulamaya 2009`da, Google+`ın ise ondan bir süre sonra geçtiğini düşünürsek bir nevi geç kalınmış bir uygulama da denilebilir. Ayrıca TechCrunch`ın haberine göre Twitter`da olanın aksine Facebook bu hesapları herhangi bir görselle belirtmeyecek bunun yerine verified account dedikleri doğrulanmış hesapların Takma isim kullanmalarına izin verecekmiş(Normalde hesapların gerçek isimler olması zorunluydu).

Gelelim uygulamanın nasıl işleyeceğine; hesaplarını doğum tarihleri  ya da yaşanılan ülkenin hükümeti tarafından işlem görmüş  fotoğraflı kimlik ya da 2 ayrı resmi kartının kombinasyonunu ( nüfus kayıt örneği ve kredi kartı gibi) yüklemek kaydıyla doğrulamaları gerekecek. Böylece de sahte hesaplarla gerçek hesaplar ayrılmış olacak. Ünlülerin hesaplarının bu sayede  daha profesyonel olarak yönetilecek olması açısından olumlu olsa da kimlik kısmının epey kafa karıştıracağı da ortada görünüyor. Facebook bu kimlikleri hesapları doğruladıktan sonra sileceğini belirtmiş olsa da Facebook`un bu doğrulama türünün çok sağlıklı olmadığını düşünmekteyim.

Kaynak: Tech Crunch – Mashable Web sayfaları

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

Yorum ekle