Ideallyfree

Facebook Timeline (Zaman Tüneli) Tüm Kullanıcılara açıldı…

Daha önce yalnızca geliştiriciler için kullanıma sunulan ve Eylün ayındaki F8 konferansında tanıtımı yapılan Facebook kullanıcı sayfalarının Timeline ( Zaman Tüneli) tasarımı tüm kullanıcılara açıldı.

Daha önce yalnızca geliştiriciler için kullanıma sunulan ve Eylül ayındaki F8 konferansında tanıtımı yapılan Facebook kullanıcı sayfalarının Timeline ( Zaman Tüneli)  tasarımı tüm kullanıcılara açıldı.

Kullanıcıların kişisel bilgilerinin, ilgi alanlarının ve hayatının detaylı bir önizlemesi şeklinde olan yeni tasarımda kullanıcıların aranılan belirli bir tarih aralığındaki etkinliklerini bulmak da mümkün.

Zaman tünelinin orjinalinde “activity log” Türkçe versiyonunda ise “yaptıklarının tümü” şeklinde yeni bir özellik eklenmiş.

Tabi bütün bu özellikler ve kullanıcıların üye olduğu tarihten itibaren bugüne dek tüm etkinliklerinin yer aldığı zaman tüneli pek çok eleştiriyi de beraberinde getirmiş durumda.

Zaman tüneli tasarımını yaklaşık 1 aydır kullanan biri olarak görsellerin profilde çok büyük bir alan kaplamasının olumsuzluğunu ve  fotoğraf veya kişisel bilgi hırsızlarının bilgilerimize ulaşmalarının daha da kolay hale geleceğini düşünmekteyim.

Benim gibi uzun süredir kullananlar dışında zaman tünelinin yeni aktif olduğu kullanıcılar ise şanslı çünkü 7 günlük bir deneme süreci mevcut. Bu sayede kullanıcılar zaman tünelinin nasıl göründüğünü ve kendisi için avantaj ve dezavantajlarını değerlendirip diğer kullanıcıların zaman tünelinde hangilerini görüp göremeyeceğini kontrol edebilecek.

Facebook`un zaman tünelinin tanıtımı için yayınladığı video :

[youtube=http://youtu.be/hzPEPfJHfKU]

 

Funda Tabak

2 yorum