Ideallyfree

Facebook Kullanıcılarına Arkadaşlarının Nerede Olduğunu Söyleyecek

Facebook, uygulama çeşitliliği ile sosyal ağlar arasında fark yaratmayı amaçlıyor ve bunu başarıyor da. Bir süre önce mobil için düğmeye basan ve sonrasında Messenger, Camera, Poke, Sayfa Yöneticisi gibi mobile özel uygulamalar ile kullanıcılarının karşısına çıkan sosyal ağ 1 milyar dolarlık Instagram satın alımıyla da dikkatleri üzerine çekmişti. Son olarak Snapchat benzeri bir mesajlaşma uygulaması olan Poke’u yayınlayan Facebook, Apple’ın Find My Friends servisine benzer bir uygulama çıkartmaya hazırlanıyor.

Mart ortasında yayınlanması beklenen lokasyon takip uygulaması ile Facebook kullanıcıları arkadaşlarının nerede olduklarını görebilecekler. Bloomberg‘in sayfalarına taşıdığı takip uygulamasının Find My Friends dışında Banjo ve Foursquare gibi servislere de rakip olması bekleniyor.

Facebook hali hazırda Places uygulamasında kullanıcılara çevrelerindeki arkadaşlarını görme imkanı sunuyor. Ancak bu bilgiler arkadaşların check-inleri üzerinden ve geniş bir zamana yayılmış şekilde veriliyor. Örneğin iki saat önce bir mekanda check-in yapan kişiler halen o yerdeymiş gibi gösteriliyor. Yeni uygulama ile bu bilginin gerçek zamanlı olarak ve mekanlardan bağımsız sunulması bekleniyor.

Tabii ki böyle bir uygulamanın varlığı mahremiyet ve gizlilik konularında çeşitli sıkıntıları da beraberinde getirecek. Uygulamanın ulaşacağı ve paylaşacağı bilgiler kullanıcılar için çeşitli sıkıntılar doğuracaktır. Özellikle de Facebook’taki listelerin tamamının çok yakın arkadaşlardan oluşmadığı düşünüldüğünde.

Bunun yanında uygulamayı canlı tutmak için Facebook’un yoğun çaba sarf etmesi gerekiyor. Kullanıcılarını anlık olarak nerede bulunduklarını paylaşmaya teşvik etmesi gereken sosyal ağ, bu bilgileri reklam materyali olarak kullanmaktan çekinmeyeceği için de aktif kullanıcı bulmakta sıkıntı yaşayabilir.

Facebook’un mobildeki başarısı 2012′nin son çeyreğinde mobil kullanıcıların ilk defa web kullanıcılarını geçmesini sağlamıştı. Sosyal ağa mobil üzerinden günlük olarak bağlananların sayısı masa üstünden bağlananları geride bırakırken, mobil reklam gelirleri de pastadaki payını artırdı. Bakalım yeni uygulamaya kullanıcıların reaksiyonu ne şekilde olacak.

Kaynak: sosyalmedya.co – Bahadır Atasoy

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

1 yorum