Ideallyfree

Facebook, Instagram’ı 1 milyar dolara satın aldı….

Facebook, Instagram’ı tam 1 milyar dolara satın aldı. Satın alma ile ilgili işlemlerin bu çeyrek sonunda bitmesi bekleniyor.

Facebook, Instagram ’ı tam 1 milyar dolara satın aldı. Satın alma ile ilgili işlemlerin bu çeyrek sonunda bitmesi bekleniyor.

Sadece iOS’ta 27 milyona yakın kullanıcısı bulunan fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram ay başında Android versiyonunun da çıkması ile kullanıcı sayılarını katlayarak arttırmaya başlamıştı.

Facebook’un Instagram’ın satın alınması aslında bir yetenek transferi olarak görülebilir. Yaratıcı Instagram ekibi Facebook çatısı altında çalışmaya devam edecek ve uygulama  bağımsız olarak kullanılmaya devam edecek. Fakat satın almanın sonucu olarak bundan sonra Instagram’ın Facebook ile entegrasyonunun daha güçlü olması beklenebilir.

Instagram, Facebook tarafından satın alınması ile beraber büyük bir mühendislik ve tasarımı desteği ile birlikte, Facebook’un kullanıcı sayısından da yararlanacak. Facebook tarafından yapılan satın almanın eleştirildiği noktalar da var. Instagram’ın belli bir gelir modeli olmaması bunlardan ilki. Fakat bu satın alma ile halka arz başvurusunu yapmış bulunan Facebook’un halka arz değerlemesi de hatırı sayılır miktarda yükselecektir.

Zuckerberg, Facebook’a yazdığı iletisi ile Facebook’un yıllarca arkadaşlarla fotoğraf paylaşım özelliğine odaklandığını ve Instagram satın almasının Facebook için önemli bir kilometre taşı olduğunu dile getirdi. Instagram tarafında ise CEO Kevin Systrom tarafından yazılan blog yazısı ile Instagram’ın Facebook satın alması duyuruldu.

Kaynak: Webrazzi

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

1 yorum