Ideallyfree

Greenpeace Tarafından 20 Aydır Süren Facebook karşıtı kampanyası sonuç verdi…

greenpeace

Greenpeace`in yaklaşık 20 aydır dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook`a karşı başlattığı kampanya sonuç verdi. Artık Facebook data merkezlerinde yenilenebilir enerji kullanacak.

Greenpeace yaklaşık 20 aydır dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook`a karşı yürütüyordu ve başlattığı kampanya sonuç verdi. Artık Facebook data merkezlerinde yenilenebilir enerji kullanacak. Şirket aynı zamanda diğer imkanlarında da yenilenebilir enerji kullanımını arttıracağını ve Opower ve Natural Resources Defense Council gibi işbirlikleri oluşturup facebook uygulamaları geliştirebileceklerini bildirdi.

Greenpeace International Facebook’un 20 Aylık Kampanyasını Sona Erdirdi.

Greenpeace International, dünyanın en büyük sosyal ağ web sitesinin veri merkezlerini yenilenebilir enerji ile güçlendirmeye zorladıktan sonra Facebook’un kömür kullanımına karşı 20 aylık kampanyasını sona erdirdi.

Facebook şimdi, gelecekteki veri merkezleri için yenilenebilir enerji kullanımına öncelik veren bir konumlandırma politikası uygulama sözü veriyor. Ayrıca, düşük maliyetli, enerji açısından verimli veri merkezi tasarımlarını paylaşmak üzere kurulmuş bir kuruluş olan Açık Bilişim Projesi aracılığıyla enerji verimliliği araştırmalarına devam edecek. Greenpeace, programı tanıtmak için de çalışacağını söyledi.

Facebook yenilenebilir enerji üretimini artırmaya ve tüketicilere enerji kullanımları hakkında daha fazla veri vermeye teşvik etmeyi kabul etti.

Şirket ayrıca, Opower ve Natural Resources Defense Council ile ortaklaşa geliştirilen Facebook uygulaması gibi kanallar aracılığıyla büyük kamu kuruluşlarını yenilenebilir enerji üretimini artırmaya ve tüketicilere enerji kullanımları hakkında daha fazla veri vermeye teşvik etmeyi kabul etti.

Facebook aşağıdaki ifadeleri kendi sayfasında yayınladı:

Greenpeace ile herkesi temiz ve yenilenebilir enerjiyle desteklenen bir dünyaya yaklaştırmak ve insanları enerji ve çevre konularında meşgul etmek için Facebook platformunu kullanmak için çalışacağız.

Unfriend Coal

Greenpeace, şirketin Prineville, Oregon’daki yeni veri merkezinin öncelikle kömür yakılarak yapılan elektrikle çalışacağını duyurmasının ardından, geçen yıl Şubat ayında Facebook’ta “Kömüre Dost Olmayın” kampanyasını başlattı.

Kampanya, fosil temelli enerji daha ekonomik bir seçim gibi görünse de Facebook’un yenilenebilir enerjiyi kullanmasını ve önceliklendirmesini amaçladı. Eyaletteki yerel hizmet kuruluşu Pacific Power, enerjisinin yüzde 63’ünü kömürden elde ediyor.

Kampanya Yoğun ilgi Çekti

Kampanya 700.000 kadar destekçinin ilgisini çekti, hatta 24 saat içinde en çok Facebook yorumu alan kampanya Guinness dünya rekoru kırdı.

O zamanlar Greenpeace, Facebook’un gücünün yüzde 55’ini kömürden aldığını, Yahoo Inc. ve Google Inc. gibi diğer bilgi teknolojisi şirketlerinin ise güç ihtiyaçlarının sırasıyla yüzde 12,7’si ve yüzde 34’ü ile buna daha az bağımlı olduğunu söyledi.

Facebook, Prineville veri merkezini sektördeki enerji açısından en verimli merkezlerden biri olarak savundu, ancak Greenpeace bunun yeterli olmadığında ısrar etti.

Greenpeace’ten Jodie Van Horn geçen yıl nisan ayında şöyle demişti:

Facebook’un altyapısını güçlendirmek için kullanılan enerji kaynağını ciddiye aldığını henüz görmedik. Enerji verimliliği genel kullanımı azaltacak, ancak büyümesini sürdürülebilir bir şekilde beslemek için Facebook’un temiz ve yenilenebilir enerji kullanımına da adanması gerekiyor.

%52 Daha Az Enerji Kullanıyor

Veri merkezi, standart bir veri merkezine kıyasla yüzde 52 daha az enerji kullanıyor ve geçen ay “altın” bir derecelendirme kazandı; bu, ABD Yeşil tarafından yönetilen Enerji ve Çevre Tasarımında dört seviyeli Liderlik veya LEED sertifikasyon sisteminde ikinci en yüksek ödül oldu. Yapı Konseyi.

Facebook geçen Nisan ayında bir güneş enerjisi projesini tamamladı, ancak yıllık 204.000 kilovat saat olarak tahmin edilen çıktısı bir veri merkezine güç sağlamak için yeterli değil. Şu anda yalnızca, sunucularının boşa harcanan enerjisini yeniden kullanarak ısıtılan tesis ofis alanlarına elektrik sağlıyor.

Greenpeace web sitesinde,

Tüm İnternet devleri kömüre dostluk kurmazsa, kamu hizmetlerine ve yatırımcılara göz ardı edilemeyecek bir mesaj gönderirdi. Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg bugün diğer BT liderlerinin ne yapması gerektiğini gösterdi

dedi

Yazının orjinalini aşağıda görebilirsiniz.

Facebook ‘unfriends’ coal, joins Greenpeace for low-carbon power

Greenpeace International has ended its 20-month campaign against Facebook’s use of coal after compelling the world’s biggest social networking Web site to power its data centers with renewable energy.

Facebook now promises to enforce a siting policy that prioritizes the use of renewable energy for its future data centers. It will also continue research into energy efficiency through the Open Compute Project, an organization is set up to share low-cost, energy-efficient data center designs. Greenpeace said it will also work to promote the program.

Facebook

 The company also agreed to encourage major utilities to increase renewable energy generation and give consumers more data on their energy usage through channels such as its Facebook application developed in partnership with Opower and the Natural Resources Defense Council.

We will be working with Greenpeace to move everyone closer to a world powered by clean and renewable energy, and to use the Facebook platform to engage people on energy and environmental issues.

Facebook wrote on its Green page.

Unfriend Coal

Greenpeace launched the “Unfriend Coal” campaign on Facebook in February last year, following the company’s announcement that its new data center in Prineville, Oregon would run on electricity made primarily by burning coal.

The campaign aimed at getting Facebook to use and prioritize renewable energy even if fossil-based power seemed to be a more economical choice. The local utility in the state, Pacific Power, obtains 63 percent of its energy from coal.

The campaign attracted some 700,000 supporters, even setting a Guinness world record for the most Facebook comments in 24 hours.

greenpeace unfriend coalAt that time, Greenpeace said Facebook gets 55 percent of its power from coal while other information technology companies, like Yahoo Inc. and Google Inc., depend less on it, at around 12.7 percent and 34 percent of their power needs, respectively.

Facebook defended the Prineville data center as one of the most energy-efficient in the industry but Greenpeace insisted it wasn’t enough.

“We have not yet seen Facebook take seriously the source of energy used to power its infrastructure. Energy efficiency will reduce overall use, but in order to feed its growth sustainably, Facebook also needs to commit to the use of clean and renewable power,” Greenpeace’s Jodie Van Horn said in April last year.

The data center uses 52 percent less energy compared with a standard data center and won a “gold” rating last month, the second-highest award in the four-level Leadership in Energy and Environmental Design or LEED certification system managed by the United States Green Building Council.

Facebook did complete a solar power project last April but its output, estimated at 204,000 kilowatt-hours per year, is not much to power a data center. It currently only provides electricity to the facility’s office areas, which are heated by reusing its servers’ otherwise wasted energy.

“If all the Internet giants would unfriend coal, it would send a message to utilities and investors that couldn’t be ignored. Facebook founder and CEO Mark Zuckerberg has shown today what other IT leaders should be doing,” Greenpeace said on its Web site.

 Kaynak: www.ecoseed.org

Facebook ‘unfriends’ coal, joins Greenpeace for low-cabon power

Diğer sosyal sorumluluk temalı yazılar: https://ideallyfree.com/?s=sosyal+sorumluluk

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

Yorum ekle