Ideallyfree

Coca Cola’dan kadın girişimcilere “Fikrim Artık İşim” projesi…

Coca-Cola Türkiye yeni bir kadın girişimcilik projesi başlattı: “Fikrim Artık İşim”. Geçen yıl 125.yılını kutlayan Coca-Cola 2020′ye kadar tüm dünyada 5 milyon yeni kadın girişimci yaratmayı hedefliyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü olması sebebiyle bugünü kadınlarla ilgili haberlere ayırmak yersiz olmayacaktır sanırım.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu ve Coca-Cola ortaklığıyla hayata geçirilen “Fikrim Artık İşim” programı kadınların hayallerindeki iş fikirlerini gerçeğe dönüştürmeye hazırlanıyor.

Geçen yıl 125.yılını kutlayan Coca-Cola 2020′ye kadar tüm dünyada 5 milyon yeni kadın girişimci yaratmayı hedefliyor.

“Fikrim Artık İşim” Programı, İstanbul Ticaret Odası (İTO), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu ve Coca-Cola ortaklığı ile yürütülen bir kadın girişimciliği eğitimi ve hibe programı. Program, kadın girişimci adaylarının özgüvenlerini güçlendirmeyi ve iş dünyasına aktif katılımlarına katkı sağlamayı ve onların ekonomik refahlarını iyileştirmeyi amaçlıyor. Bunun yanı sıra kadınların ekonomik hayata sağlam adımlarla atılmalarını sağlayacak bir model üretmek de öncelikli hedef.

“Fikrim Artık İşim” programına Zeytinburnu, Ümraniye veya Ataşehir’de ikamet eden, en az lise mezunu, asgari ücret seviyesinde hane gelirleri bulunan ve en az bir yıllık iş tecrübesine sahip kadınlar başvurabiliyor. Program ortakları, kadın adaylarla mülakatlar yaparak eğitim alacak 60 kişiyi belirleyecekler. Mülakatlar sırasındaki temel kriter kadınların girişimcilik motivasyonları olacak. 1 ay sürecek girişimcilik eğitimleri KOSGEB tarafından İTO’nun Sirkeci’deki merkezinde gerçekleştirilecek. Eğitim programını tamamlayıp sertifika alan kadın girişimci adayları iş fikirleri ile hibe programına başvurmaya hak kazanacaklar.

Seçilecek en iyi 10 iş fikri sahibi kadın 1 haftalık atölye çalışmasına katılacak ve proje uzmanları ile fikirden projeye uzanan kapsamlı bir atölye çalışması yapacaklar. Burada iş fikirlerini somutlaştıran kadın girişimci adayları Fikrim Artık İşim Programı’na hibe başvurusunda bulunacaklar.

Program sonunda üç yeni kadın girişimci yaratmayı hedefleyen projede ilk etapta 60 kadın girişimci adayı belirlenecek. Atölye çalışmaları sonucunda fikirlerini iyice olgunlaştırarak nihai hâle getiren girişimci adayı kadınlardan en iyi girişimcilik fikrinin sahibi 3 kadının projelerine 50’şer bin lira olmak üzere toplam 150 bin liralık hibe verilecek.

Projelerin hayata geçmesiyle birlikte, Coca-Cola Türkiye çalışanları kadın girişimcilere koçluk yapacak, iş hayatlarındaki deneyimleri onlara aktararak girişimcilerin başarıya ulaşması için öneri ve yönlendirmelerde bulunacak.

Coca-Cola yöneticileri ise girişimcilere koçluk desteği verecek. Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkan Prof. Dr. Nilüfer Narlı liderliğindeki bir ekip programın faaliyetlerini izleyerek girişimcilik hikayelerinden bir kitap oluşturacaklar.

Kaynak: Mediacat Online

Funda Tabak

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamladıktan sonra geleneksel pazarlama, online itibar yönetimi, işveren markası, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama konularında çeşitli şirketlerde çalıştı. Sa-ba, Döksan, Ileri Group, Araymond gibi üretim firmaları ile Coca Cola İçecek, Assan Alüminyum, Turkcell, Mercedes, Novartis, Cargill, Pfizer, YKB gibi müşterileri bulunan danışmanlık yoğunluklu firmalarda B2C ve B2B pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılından beri ideallyfree.com’un içeriklerini koordine ediyor. 2023 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümününü tamamladı. Şuan Dubai merkezli bir firmada proje yöneticisi olarak çalışlıyor.

Yorum ekle